Targowisko miejskie w Bielsku-Białej przy Lompy: likwidacja czy nie? Kupi je Beskidzki Hurt Towarowy. Gmina Bielsko ma tam udziały

Czytaj dalej
Fot. FOT. Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec

Targowisko miejskie w Bielsku-Białej przy Lompy: likwidacja czy nie? Kupi je Beskidzki Hurt Towarowy. Gmina Bielsko ma tam udziały

Łukasz Klimaniec

Targowisko przy ul. Lompy zostanie kupione przez spółkę Beskidzki Hurt Towarowy, w której gmina Bielsko-Biała posiada 64,8 procent akcji. Ogłosił to wczoraj na sesji bielskiej rady prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Należące do PSS Społem w Bielsku-Białej targowisko przy ul. Lompy zostało wystawione na sprzedaż końcem 2018 r. Barbara Dudek, prezes zarządu bielskiej PSS Społem wyjaśniała, że zdecydowały względy ekonomiczne. – Sprzedajemy je, bo przynosi nam straty – mówiła.

Wśród klientów i handlujących na targowisku zawrzało. Ludzie wskazywali, że targowisko posiada długie i piękne tradycje. Przypominali, że pracowały i pracują tam do dziś rodzinne firmy handlowe, rolnicy z własnymi produktami, sadownicy i ogrodnicy. Podkreślali, że plac targowy został zmodernizowany, a inwestycja pochłonęła 1,5 mln zł i została wykonana z wykorzystaniem funduszy europejskich. Wskazywali, że sprzedaż terenu może oznaczać likwidację popularnego w mieście targowiska.

– Największym kapitałem tego targowiska jest to miejsce i ludzie, którzy przychodzą tam kupować. Najlepiej byłoby, gdyby to targowisko wróciło pod opiekę miasta – dowodził na grudniowej sesji Mieczysław Dziędziel, najstarszy stażem handlujący na targowisku. Takie rozwiązanie sugerowali także niektórzy radni i parlamentarzyści.

Sprawą zainteresowały się władze miasta – prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski zwrócił się w tym temacie do prezes PSS Społem. A wczoraj podczas sesji Rady Miejskiej zapytany o to przez posła Jerzego Jachnika zapowiedział oficjalnie, że targowisko zostanie kupione przez miasto.

– Podjąłem decyzję, aby zakupić tę nieruchomość poprzez spółkę Beskidzki Hurt Towarowy (Gmina Bielsko-Biała posiada 64,8 procent akcji tej spółki – red.) – powiedział prezydent Klimaszewski.

Obecnie trwają prace przygotowawcze i formalne, jak przeprowadzić taki zakup. Sprawdzane jest czy spółkę na to stać, czy też konieczne będzie podniesienie jej kapitału, na co zgodę muszą wyrazić radni. Dziś w tej sprawie zastępca prezydenta miasta Waldemar Jędru-siński spotka się z prezes zarządu PSS Społem.

Łukasz Klimaniec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.