Norbert Ziętal

Tax Free po nowemu. Nowy system ma być szczelniejszy dla oszustów wyłudzających VAT, ale przyjaźniejszy dla uczciwych przedsiębiorców

Od przyszłego roku zacznie obowiązywać nowy system tax free. Fot. KAS Od przyszłego roku zacznie obowiązywać nowy system tax free.
Norbert Ziętal

Obecnie system tax free funkcjonuje w formie papierowej, ale od nowego roku będzie już w wersji elektronicznej. Od 1 lipca przedsiębiorcy będą mogli rejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych, tak aby móc dostosować się do nowych przepisów.

Tax Free to system zwrotu podatku VAT podróżnym, którzy nie mają stałego miejsca zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej. W naszym regionie chodzi głównie o Ukraińców. Zwrot podatku VAT przysługuje podróżnemu, który kupił w Polsce towar o wartości powyżej 200 złotych, ma paragon z kasy fiskalnej oraz wywiózł ten towar w stanie nienaruszonym poza terytorium Unii i uzyskał potwierdzenia funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej.

Obecnie obowiązuje papierowy obieg dokumentów i paragonów. Konieczny jest stempel, który potwierdza wywóz towarów poza terytorium Unii. System w takiej postaci sprzyja wielu nadużyciom, a wyłudzanie podatku VAT w ramach tax free jest jednym z powszechniejszych przestępstw skarbowych. Nowy system ma się opierać na elektronicznym obiegu dokumentów.

- Z nowego rozwiązania skorzystają przedsiębiorcy, jak i podróżni. Zapewni ono przedsiębiorcom szybki i łatwy dostęp do danych o transakcjach realizowanych w systemie tax free i ułatwi rozliczenie zarówno z podróżnymi, jak i z administracją skarbową. Dla podróżnych to przede wszystkim krótszy czas procedur na granicy i szybki zwrot zapłaconego podatku VAT – Magdalena Rzeczkowska, wiceminister finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Od 1 stycznia przyszłego roku wszyscy sprzedawcy w systemie zwrotu podatku VAT podróżnym, będą mieli obowiązek wystawiania dokumentów tax free w formie elektronicznej. Sprzedawcy będą mieli do dyspozycji nowe narzędzie. To Krajowy System Teleinformatyczny Tax Free, do wystawiania i rejestrowania elektronicznych dokumentów tax free, a także do ewidencjonowania wypłaconych kwot zwrotu podatku VAT podróżnym.

Narzędzie to będzie udostępnione w formie e-usługi na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Przedsiębiorcy będą się mogli do niego rejestrować już od lipca.

Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.