Taylor: Przed nami wielkie wyzwania

Czytaj dalej
Fot. red.
Wojciech Kłos

Taylor: Przed nami wielkie wyzwania

Wojciech Kłos

Reprezentacja Polski zaczyna przygotowania do EuroBasketu. Karnowski zagra w Hiszpanii?

Pana MoraBanc Andorra interesuje się Przemysławem Karnowskim. Środkowy może trafić do jednej z najmocniejszych lig w Europie.

Karnowski wraca do zdrowia po operacji kciuka. Wciąż liczy na angaż w jednym z klubów NBA, w lidze letnie grał w Charlotte Hornets i w Orlando Magic. W sierpniu ma się pojawić na zgrupowaniu reprezentacji Polski przed mistrzostwami Europy. Szanse na NBA maleją z tygodnia na tydzień. Niewykluczone, że wkrótce zacznie rozglądać się za dobrym klubem w Europie. Na brak propozycji nie będzie musiał narzekać. Hiszpańskie media informują, że poważnie zainteresowana jest ekipa MoraBanc Androrra. Zespół w ostatnim sezoniezajął ósme miejsce, a potem w ćwierćfinale uległ 1:2 Realowi Madryt. Jednym z liderów był Dawid Jelinek. Czech, znany z występów w Anwilu Włocławek. Trafił tam w trakcie sezonu także Chris Czerapowicz. W Krośnie był czołowym strzelcem, ale w Hiszpanii już nie poradził sobie tak dobrze Dla Karnowskiego to mogłoby być bardzo dobre otwarcie profesjonalnej kariery. Drużyna z Andory chce się wzmocnić pod koszem. W ostatnim sezonie podstawowym środkowym był Hiszpan Nacho Martin (7,6 pkt i 3,6 zb). a jego zmiennikiem dobrze znany z występów w Stelmecie Oliver Stević. Klub interesuje się serbskim środkowym Dejanem Muslim, który ostatnio grał w Unicaja Malaga. Jak jednak informuje serwis gigantes.com, nie jest to jedyna opcja. Dobre występy Karnowskiego w barwach Orlando wpadły w oko dyrektorowi sportowemu, Francesco Solanie.

Wybrał Pan zawodników, którzy rozpoczną obóz przygotowawczy w Wałbrzychu. Co z pozostałymi koszykarzami?
Wcześniej ogłosiliśmy nazwiska 24 zawodników i to właśnie z nich wybieramy ostateczny skład na to lato. Kilku z nich nie weźmie udziału w obozie przygotowawczym, ale wymieniamy ich ze względu na szacunek związany z tym, co zrobili dla kadry w przeszłości - mam tu na myśli Roberta Skibniewskiego i Szymona Szewczyka, albo mieli świetny sezon w PLK - np. Bartosz Diduszko. Chcemy żeby oni byli rezerwą w razie potrzeby - tak się stało już np. w 2015 roku ze Skibniewskim, który dołączył później. W Wałbrzychu chcemy skupić się na tworzeniu drużyny, będziemy mieli tam konkretną rywalizację między zawodnikami na poszczególnych pozycjach.

Co trener może powiedzieć na temat Macieja Lampego i Przemysława Karnowskiego? Czy w tym roku zobaczymy ich w drużynie narodowej?
Wszystko jest możliwe. Wiem, że obaj bardzo chcą reprezentować Polskę i grać na EuroBaskecie. Będąc na rozgrywkach Ligi Letniej w Orlando uzgodniliśmy z Przemkiem i jego agentami pewne kwestie związane z jego występami w reprezentacji. Jesteśmy optymistycznie nastawieni co do niego. W tym tygodniu przejdzie zabieg kciuka, a później czeka go trzytygodniowa rehabilitacja. Ma do nas dołączyć w połowie sierpnia. Trochę inna sytuacja jest z Maćkiem - bardzo mocno pracuje po swojej operacji biodra. Spotkałem się z nim wcześniej tego lata i byłem pod wrażeniem jego zaangażowania, etyki pracy, wsparcia, które ma wokół siebie. Pod koniec sierpnia będziemy podejmować decyzję, czy jest na tyle zdrowy, aby pomóc kadrze w tym roku.
W Wałbrzychu zobaczymy Andy’ego Mazurczaka i Mathieu Wojciechowskiego. To nowi zawodnicy w kadrze, ale kibice mogą nie wiedzieć o nich zbyt wiele. Dlaczego trener postawił na nich?

Rodzina Andy’ego Mazurczaka pochodzi z Bydgoszczy, ale przeniosła się do Chicago. Od narodzin ma polski paszport. Grał ostatnio w drugiej lidze greckiej i miał bardzo dobry sezon. Szukamy opcji na pozycję rozgrywającego, a teraz będziemy mieli szansę go ocenić. Mathieu Wojciechowski grał we Francji w kilku bardzo dobrych drużynach. Wskazał go nam Rafał Juć, który widział go w Limoges. To także bardzo dobry znajomy Aarona Cela, więc mieliśmy szansę dowiedzieć się o nim więcej z różnych źródeł. To podkoszowy atleta i gra naprawdę twardo, więc chcemy go przetestować w naszym programie. W powołaniach tych graczy chodzi o to, że chcemy sięgać do młodszego pokolenia. Mamy już kilku takich zawodników: Mateusza Ponitkę, Przemysława Karnowskiego, Tomasza Gielo - oni już są ważną częścią drużyny. Chcemy jednak zwiększyć liczbę takich zawodników, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że niedługo czekają nas również kwalifikacje do Mistrzostw Świata.

Obóz przygotowawczy w Wałbrzychu rozpoczął się w sobotę. Kadrę czeka pracowite lato, którego zwieńczeniem będzie występ na EuroBaskecie.
Chcemy być jak najlepszą drużyną. Mamy się stawać lepsi każdego dnia, podczas każdego treningu. Dalej musimy się rozwijać, budować kulturę drużyny narodowej. Podczas obozu w Wałbrzychu będziemy chcieli skupić się na zmaksymalizowaniu możliwości naszego zespołu i poszczególnych zawodników.

Wojciech Kłos

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.