TBS Daszek w Jastrzębiu: rozpoczęto budowę bloku w Zdroju. [ZDJĘCIA Z BUDOWY, WIZUALIZACJE]

Czytaj dalej
Fot. Pracownia Architektoniczna ARC HIT
Jacek Bombor

TBS Daszek w Jastrzębiu: rozpoczęto budowę bloku w Zdroju. [ZDJĘCIA Z BUDOWY, WIZUALIZACJE]

Jacek Bombor

TBS Daszek w Jastrzębiu: rozpoczęto budowę bloku w Zdroju. [ZDJĘCIA Z BUDOWY, WIZUALIZACJE]

Z ponad półrocznym opóźnieniem w poniedziałek ruszyła budowa nowego bloku przy ulicy Witczaka w Jastrzębiu-Zdroju. To pierwsza od 10 lat inwestycja w budownictwo mieszkaniowe, realizowana przez należace do miasta Towarzystwo Budowanictwa Społecznego “Daszek”.

Nowy blok powstaje naprzeciw Galerii Historii Miasta
, w sąsiedztwie Domu Zdrojowego, który jest wizytówką tamtejszego parku. Inwestycja w najstarszej i najładniejszej dzielnicy górniczego miasta ma uatrakcyjnić tą część miasta. W nowym bloku na mieszkańców będzie czekało komfortowych 27 mieszkań, z czego 25 już ma wybranych szczęśliwych najemców.

W miniony poniedziałek prezes Jastrzębskiego Towarzystwo Budownictwa Społecznego “Daszek” Ernest Famulski, razem z prezydent Anną Hetman, dokonali symbolicznego wbicia łopaty pod budowę budynku.

- Bardzo się cieszę, że po 10 latach rozpoczynamy budowę nowych mieszkań. Lokatorzy będą się mogli do nich wprowadzić w przyszłym roku - tłumaczy Anna Hetman, prezydent miasta.

Inwestycja ma być gotowa w ciągu 12 miesięcy, a wykonawca obiecuje, że da radę w tym czasie postawić blok. Więc latem 2019 roku firma ma oddawać do użytku mieszkania.

Przypomnnijmy, początkowo prace miały ruszyć w listopadzie ubiegłego roku
, a gotowy miał być jesienią tego roku. Niestety, pojawiła się półroczna obsuwa? Nie udało się znaleźć wykonawcy - od chwili ogłoszenia inwestycji, ceny materiałów budowlanych, robocizny poszły w górę, więc koszty budowy także. W efekcie dopiero za trzemim razem udało się dopiero znaleźć wykonawcę na realiację zadania. Ale trzeba było podnieść budżet inwestycji. - Początkowo zakładaliśmy, że blok uda się postawić za 8 mln zł, ostatecznie firma zbuduje go za 9 mln 800 tysięcy złotych - wyjaśnia Ernest Famulski, prezes Daszka.

Mieszkania będą one miały powierzchnię od 50 do 80 metrów kwadratowych
, od dwóch do czterech pokoi. Najwięcej mieszkań będzie miało 66 metrów - pokoje przestronne, duże kuchnie z oknami, osobne łazienki i toalety.

Na zewnątrz plac zabaw - poza tym miejsca rekreacyjne zapewnia bliskość Parku Zdrojowego. W bloku będzie także dziewięć komfortowych mieszkań dwupoziomowych. Zgodnie z planem, po oddaniu tego bloku TBS przystąpi do budowy drugiego, niemal identycznego.

Rybnik przebudował internat

Także w sąsiednich miastach trwają budowy nowych mieszkań. Przy ul. Borki 37 C były internat adaptowany został na budynek mieszkalny. Powstało tu 26 lokali komunalnych. Lada dzień prowadzą się tam nowi lokatorzy. Kolejna inwestycja w Rybniku powstaje przy Rzecznej, w sześciopietrowym bloku będzie 80 mieszkań.

Żory budują 1000 mieszkań!

Żory w ciągu kilku lat chcą zbudować 1000 mieszkań! Budują pierwsze z sześciu budynków przy Al. Zjednoczonej Europy, w których łącznie znajdą się 424 mieszkania. Jeszcze w tym roku ogłoszą przetarg na budowę kolejnych 96 mieszkań przy Al. Armii Krajowej. (ALEK, SZYM)

Jacek Bombor

20-letnie doświadczenie w zawodzie. Zaczynałem jeszcze w Trybunie Śląskiej, która w 2004 roku połączyła się z Dziennikiem Zachodnim. Od początku pracuję w Rybniku, najpierw jako reporter, od ponad 12 lat jestem szefem oddziału. Najbardziej lubię opisywać sprawy kryminalne, sądowe. Dobrze czuję się w tematyce górniczej - dobrze znam specyfikę Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Od kilku lat uwielbiam wyciągać na światło dzienne historie dawnych fotografii miejskich Rybnika, Jastrzębia, Wodzisławia.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.