TBS Daszek w Jastrzębiu: rozpoczęto budowę bloku w Zdroju. [ZDJĘCIA Z BUDOWY, WIZUALIZACJE]

Czytaj dalej
Fot. Pracownia Architektoniczna ARC HIT
Jacek Bombor

TBS Daszek w Jastrzębiu: rozpoczęto budowę bloku w Zdroju. [ZDJĘCIA Z BUDOWY, WIZUALIZACJE]

Jacek Bombor

TBS Daszek w Jastrzębiu: rozpoczęto budowę bloku w Zdroju. [ZDJĘCIA Z BUDOWY, WIZUALIZACJE]

Z ponad półrocznym opóźnieniem w poniedziałek ruszyła budowa nowego bloku przy ulicy Witczaka w Jastrzębiu-Zdroju. To pierwsza od 10 lat inwestycja w budownictwo mieszkaniowe, realizowana przez należace do miasta Towarzystwo Budowanictwa Społecznego “Daszek”.

Nowy blok powstaje naprzeciw Galerii Historii Miasta
, w sąsiedztwie Domu Zdrojowego, który jest wizytówką tamtejszego parku. Inwestycja w najstarszej i najładniejszej dzielnicy górniczego miasta ma uatrakcyjnić tą część miasta. W nowym bloku na mieszkańców będzie czekało komfortowych 27 mieszkań, z czego 25 już ma wybranych szczęśliwych najemców.

W miniony poniedziałek prezes Jastrzębskiego Towarzystwo Budownictwa Społecznego “Daszek” Ernest Famulski, razem z prezydent Anną Hetman, dokonali symbolicznego wbicia łopaty pod budowę budynku.

- Bardzo się cieszę, że po 10 latach rozpoczynamy budowę nowych mieszkań. Lokatorzy będą się mogli do nich wprowadzić w przyszłym roku - tłumaczy Anna Hetman, prezydent miasta.

Inwestycja ma być gotowa w ciągu 12 miesięcy, a wykonawca obiecuje, że da radę w tym czasie postawić blok. Więc latem 2019 roku firma ma oddawać do użytku mieszkania.

Przypomnnijmy, początkowo prace miały ruszyć w listopadzie ubiegłego roku
, a gotowy miał być jesienią tego roku. Niestety, pojawiła się półroczna obsuwa? Nie udało się znaleźć wykonawcy - od chwili ogłoszenia inwestycji, ceny materiałów budowlanych, robocizny poszły w górę, więc koszty budowy także. W efekcie dopiero za trzemim razem udało się dopiero znaleźć wykonawcę na realiację zadania. Ale trzeba było podnieść budżet inwestycji. - Początkowo zakładaliśmy, że blok uda się postawić za 8 mln zł, ostatecznie firma zbuduje go za 9 mln 800 tysięcy złotych - wyjaśnia Ernest Famulski, prezes Daszka.

Mieszkania będą one miały powierzchnię od 50 do 80 metrów kwadratowych
, od dwóch do czterech pokoi. Najwięcej mieszkań będzie miało 66 metrów - pokoje przestronne, duże kuchnie z oknami, osobne łazienki i toalety.

Na zewnątrz plac zabaw - poza tym miejsca rekreacyjne zapewnia bliskość Parku Zdrojowego. W bloku będzie także dziewięć komfortowych mieszkań dwupoziomowych. Zgodnie z planem, po oddaniu tego bloku TBS przystąpi do budowy drugiego, niemal identycznego.

Rybnik przebudował internat

Także w sąsiednich miastach trwają budowy nowych mieszkań. Przy ul. Borki 37 C były internat adaptowany został na budynek mieszkalny. Powstało tu 26 lokali komunalnych. Lada dzień prowadzą się tam nowi lokatorzy. Kolejna inwestycja w Rybniku powstaje przy Rzecznej, w sześciopietrowym bloku będzie 80 mieszkań.

Żory budują 1000 mieszkań!

Żory w ciągu kilku lat chcą zbudować 1000 mieszkań! Budują pierwsze z sześciu budynków przy Al. Zjednoczonej Europy, w których łącznie znajdą się 424 mieszkania. Jeszcze w tym roku ogłoszą przetarg na budowę kolejnych 96 mieszkań przy Al. Armii Krajowej. (ALEK, SZYM)

Jacek Bombor

20-letnie doświadczenie w zawodzie. Zaczynałem jeszcze w Trybunie Śląskiej, która w 2004 roku połączyła się z Dziennikiem Zachodnim. Od początku pracuję w Rybniku, najpierw jako reporter, od ponad 12 lat jestem szefem oddziału. Najbardziej lubię opisywać sprawy kryminalne, sądowe. Dobrze czuję się w tematyce górniczej - dobrze znam specyfikę Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Od kilku lat uwielbiam wyciągać na światło dzienne historie dawnych fotografii miejskich Rybnika, Jastrzębia, Wodzisławia.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.