Tchórzewski: rozmawiamy o tym czy 100 tys. osób straci pracę

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Gola
Kamila Roznowska

Tchórzewski: rozmawiamy o tym czy 100 tys. osób straci pracę

Kamila Roznowska

W Kompanii Węglowej rozpoczęła się kolejna tura rozmów. Związkowcy po wczorajszym posiedzeniu mówili, że to negocjacje ostatniej szansy. Przed rozpoczęciem spotkania minister ds. energii Krzysztof Tchórzewski podkreślał, że sytuacja jest bardzo poważna, a rozmowy dotyczą już właściwie tego czy uda się na Śląsku utrzymać 100 tys. miejsc pracy.

W Kompanii Węglowej o godz. 15 rozpoczęła się kolejna tura rozmów. W spotkaniu bierze udział również Krzysztof Tchórzewski, minister ds. energii oraz jego zastępca – Grzegorz Tobiszowski.

-Dzisiaj sytuacja jest bardzo poważna. Właściwie rozmawiamy już o tym czy na Śląsku ponad 100 tys. osób straci pracę. Bo nie chodzi tylko o załogę (ok. 34 tys. osób – przyp. red.), ale o trzy razy tyle osób, które pracują dla Kompanii Węglowej. Spółka ma 3,5 mld zł zobowiązań wobec kilku tysięcy małych firm. Jeśli nie dostaną tych pieniędzy, to upadną. Mam nadzieję, że dojdzie do rozwiązań, które temu zapobiegną – powiedział przed rozpoczęciem spotkania Krzysztof Tchórzewski, minister ds. energii.

Przypomnijmy: chodzi o spór płacowy, który w Kompanii Węglowej trwa od połowy lutego. Od poniedziałku zostały przedstawiony trzy projekty porozumienia: dwa zarządu i jeden związkowców. Ani jedna, ani druga strona nie zgodziła się przyjąć przedstawionych propozycji. Sytuacja jest paląca, ponieważ dokładnie za 17 dni ma powstać Polska Grupa Górnicza (nowa Kompania Węglowa).

Według nieoficjalnych informacji druga wersja porozumienia, którą wczoraj zarząd przedstawił związkowcom zakładała: zachowanie zasadniczego wynagrodzenia bez zmian; deputat węglowy za 2016 rok miałby zostać wypłacony w 100 proc, a w latach 2017 – 2018 – zawieszony; czternastka – za 2016 rok miałaby zostać zawieszona, a w latach 2017 – 2018 uzależniona od wyniku finansowego poszczególnych kopalń (z dodatnim wynikiem sprzedaży węgla – 60 proc.; dla kopalń z ujemnym wynikiem sprzedaży węgla do -1,00 zł/ GJ – 40 proc.; poniżej -1,00 zł/GJ – zawieszenie nagrody). Od wyników sprzedaży węgla miałaby zostać również uzależniona wysokość barbórki (wynik sprzedaży węgla poniżej -2,00 zł/GJ – wypłata 50 proc.).


*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Koniec papierowych biletów KZK GOP. A gdzie są czytniki kart ŚKUP?
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Mechanik płakał jak naprawiał ZOBACZ, JAK NIE NALEŻY NAPRAWIAĆ AUT
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

Kamila Roznowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.