Tchórzewski: rozmawiamy o tym czy 100 tys. osób straci pracę

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Gola
Kamila Roznowska

Tchórzewski: rozmawiamy o tym czy 100 tys. osób straci pracę

Kamila Roznowska

W Kompanii Węglowej rozpoczęła się kolejna tura rozmów. Związkowcy po wczorajszym posiedzeniu mówili, że to negocjacje ostatniej szansy. Przed rozpoczęciem spotkania minister ds. energii Krzysztof Tchórzewski podkreślał, że sytuacja jest bardzo poważna, a rozmowy dotyczą już właściwie tego czy uda się na Śląsku utrzymać 100 tys. miejsc pracy.

W Kompanii Węglowej o godz. 15 rozpoczęła się kolejna tura rozmów. W spotkaniu bierze udział również Krzysztof Tchórzewski, minister ds. energii oraz jego zastępca – Grzegorz Tobiszowski.

-Dzisiaj sytuacja jest bardzo poważna. Właściwie rozmawiamy już o tym czy na Śląsku ponad 100 tys. osób straci pracę. Bo nie chodzi tylko o załogę (ok. 34 tys. osób – przyp. red.), ale o trzy razy tyle osób, które pracują dla Kompanii Węglowej. Spółka ma 3,5 mld zł zobowiązań wobec kilku tysięcy małych firm. Jeśli nie dostaną tych pieniędzy, to upadną. Mam nadzieję, że dojdzie do rozwiązań, które temu zapobiegną – powiedział przed rozpoczęciem spotkania Krzysztof Tchórzewski, minister ds. energii.

Przypomnijmy: chodzi o spór płacowy, który w Kompanii Węglowej trwa od połowy lutego. Od poniedziałku zostały przedstawiony trzy projekty porozumienia: dwa zarządu i jeden związkowców. Ani jedna, ani druga strona nie zgodziła się przyjąć przedstawionych propozycji. Sytuacja jest paląca, ponieważ dokładnie za 17 dni ma powstać Polska Grupa Górnicza (nowa Kompania Węglowa).

Według nieoficjalnych informacji druga wersja porozumienia, którą wczoraj zarząd przedstawił związkowcom zakładała: zachowanie zasadniczego wynagrodzenia bez zmian; deputat węglowy za 2016 rok miałby zostać wypłacony w 100 proc, a w latach 2017 – 2018 – zawieszony; czternastka – za 2016 rok miałaby zostać zawieszona, a w latach 2017 – 2018 uzależniona od wyniku finansowego poszczególnych kopalń (z dodatnim wynikiem sprzedaży węgla – 60 proc.; dla kopalń z ujemnym wynikiem sprzedaży węgla do -1,00 zł/ GJ – 40 proc.; poniżej -1,00 zł/GJ – zawieszenie nagrody). Od wyników sprzedaży węgla miałaby zostać również uzależniona wysokość barbórki (wynik sprzedaży węgla poniżej -2,00 zł/GJ – wypłata 50 proc.).


*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Koniec papierowych biletów KZK GOP. A gdzie są czytniki kart ŚKUP?
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Mechanik płakał jak naprawiał ZOBACZ, JAK NIE NALEŻY NAPRAWIAĆ AUT
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

Kamila Roznowska

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Beobachter

Gdzie rzadza zwiazki, tam robotnik zawsze najwiecej traci. Dzialaczy zwiazkowych nie obchodza zwykli ludzie. Zarabiaja jak dyrektorzy i normalni pracownicy, to ino robole, z ktorych te krwiopijcy (dzialacze zwiazkowi) bardzo dobrze zyja.

Bergmann z Rudy

Chcieliście skorumpowanych,złodziejskich,myślących tylko o własne dooopy zwiazków to macie y puste łby z klapkami na oczach!!!! Dlaczego ci z kompani nie odbiorą sobie , a maja z czego bo zarabiają nawet więcej aniżeli górnik i jest ich bardzo dużo. To nie najlepiej zabrać tym co na prawdę ciężko pracuja!!! Dlaczego ten cygan Tobiszowski,który przed każdymi wyborami obiecuje że górnictwo nie da ruszyć,ze górnicy i tak mało zarabiaja,że górniką pracującym na dole nie wolno obniżyć pensji,dlaczego ten cygan sobie i swoim kolegom z partii i nie tylko ze swojej nie wezma diet poselskich które wynoszą po przeszło 20 tyś. na miesiac za w ciula granie ! Dlaczego tych z biur na kopalniach i nadsztygarów i innych cwaniaków pracujących na powierzni a mających dołowe szychty nie wydooopca na zbity pysk!! Ludzie jest tyle nierobów co na kopalniach żeruje i wy ciężko z************cy na dole na tych nierobów jebiecie ze to sie w pale nie mieści,ale najlepiej zabrać komu??! Właśnie wam!Tak jak ktoś kiedyś w tamtej kadencji powiedział ''POLSKA JEST JUŻ TYLKO NA PAPIERKU,NA MAPIE Aten Tchórzewski,Tobiszowski i inne nierobole z sejmu i senatu niech się najpierw diety poselskiej zrzekną, a potem można rozmawiać o cięciach w górnictwie!!!

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.