Olga Krzyżyk

TdP to więcej niż wyścig

TdP to więcej niż wyścig
Olga Krzyżyk

Tour de Pologne to nie tylko wyścig, ale także takie atrakcje jak koncerty, zabawy i dmuchańce. Największe wydarzenie towarzyszące TdP 2017 to wyścig dla dzieci - Nutella Mini Tour de Pologne

Rozpoczyna się wielkie kolarskie święto - Tour de Pologne 2017. W niedzielę - podczas drugiego etapu - kolarze pojadą z Tarnowskich Gór, przez Piekary Śląskie, Bytom, Chorzów, Siemianowice Śląskie, do Katowic. Peleton łącznie pokona 142 kilometry. W każdym z tych miast, poza emocjami sportowymi, nie zabraknie dodatkowych atrakcji, imprez, konkursów i zabaw dla całych rodzin.

W Tarnowskich Górach kolarskie święto rozpoczęło się już wczoraj - od Tarnogórskiej Masy Krytycznej szlakiem Tour de Pologne. W sobotę w parku miejskim będą ścigać się w Tour de Park dzieci i młodzież (godz. 10 rejestracja uczestników, godz. 11 - start wyścigu). Natomiast w niedzielę na rynku zagrają między innymi koncerty: o godz. 17.00 Absynth, o 18.00 Game Cover, natomiast o 20.00 grupa Loka.

W Piekarach Śląskich, a dokładnie w Brzozowicach-Kamieniu, gdzie kolarze powalczą o premię lotną, tuż przed Ośrodkiem Kultury Andaluzja będą rozstawione m.in.: minizamek dla dzieci, dmuchane piłki na wodzie, eurobungee oraz strefa z jedzeniem.

Do Bytomia peleton wjedzie około godz. 14.45. Ale już wcześniej, na placu Sobieskiego, będzie można skorzystać z wielu atrakcji. Dla dzieci o godz. 12 odbędzie się Mini Tour de Bytom. Startować mogą maluchy w wieku od 3 do 9 lat. Zapisy w strefie kibica od godz. 10. Dzieci mogą jechać rowerami na 2, 3 i 4 kółkach. Plac Sobieskiego podzielony zostanie na sześć stref: dwóch kółek, kibica, zabawy, mundurową, sportu i smaku. Nie zabraknie dmu-chańców, kul wodnych, gier, zabaw i konkursów. Mieszkańcy będą mogli też wziąć udział w treningu rowerowym, stworzyć kwiatową dekorację oraz zobaczyć wóz bojowy straży pożarnej, policyjny sprzęt i pokaz pierwszej pomocy. Zabawa w strefach potrwa od godz. 10 do 16.

- Zanim do Chorzowa w niedzielę wjadą profesjonalni kolarze, fragment trasy wyścigu zostanie otwarty dla wszystkich miłośników dwóch kółek. Chorzowski peleton wystartuje o godzinie 13.30 z placu kościelnego przy ul. Łagiewnickiej (przy parafii pw. św. Józefa) i przejedzie do premii lotnej przy ul. Krakusa - zapowiada Karolina Skórka, rzeczniczka chorzowskiego urzędu.

Właśnie przy ul. Krakusa od godz. 12 do 15.30 stanie strefa kibica. Na mieszkańców czekać tam będą liczne atrakcje, m.in. tor przeszkód i warsztaty z naprawiania rowerów. Nie zabraknie także konkursów z nagrodami oraz zawodów na rowerach stacjonarnych - na „wykręcenie” największego dystansu w minutę. Ciekawostką będzie też prezentacja zabytkowych rowerów, m.in. drewnianego z 1888 r.

W Siemianowicach Śląskich w niedzielę o godz. 12 uruchomiony zostanie Rowerowy Rynek Miejski - pumptrack oraz miasteczko ruchu drogowego. Dla mieszkańców przygotowano fachowe porady dotyczące użytkowania rowerów oraz bezpieczeństwa jazdy na dwóch kółkach w „Klinice dr. Bike’a”. Dla maluchów przygotowano dmu-chańce. Od godz. 16 dostępne będą również autka elektryczne, a dzieci będą mogły spróbować swoich sił na „Sportowisku”. Tradycyjnie MOSiR „Pszczelnik” organizuje też „Kapslowy Wyścig Kolarski”. Zaplanowano także konkurs plastyczny o tematyce rowerowej. Nie zabraknie profesjonalnych pokazów ratownictwa i pierwszej pomocy, prowadzonych tradycyjnie przez ratowników z oddziału WOPR w Siemianowicach Śląskich.

W Katowicach najważniejszą imprezą towarzyszącą TdP będzie niedzielny wyścig dla dzieci, czyli Nutella Mini Tour de Pologne 2017. Start, meta, ale też biuro wyścigu oraz biuro sędziowskie będą się znajdowały w strefie kibica TdP przy katowickim Spodku. Tu zaplanowano zbiórkę przed startem wyścigu amatorów o godz. 10.20.

Ponadto różne formy aktywności przygotowano w Dolinie Trzech Stawów. Tam od godziny 13 do 17 będą między innymi zajęcia z piłki ręcznej, nożnej, miniaerobik, zajęcia tenisowe. Wstęp będzie bezpłatny. Jedynie trzeba będzie zapłacić za zabawę na dmuchańcach.

Olga Krzyżyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.