Te kobiety same się nie obronią

Czytaj dalej
Krzysztof Zyzik

Te kobiety same się nie obronią

Krzysztof Zyzik

Raport holenderskiej fundacji „Fairwork” ujawnił, że wiele Polek pracujących w Holandii pada ofiarą mobbingu i molestowania seksualnego. Jak ustaliliśmy, dzieje się to nie tylko w Holandii, o czym pisze dziś red. Tomasz Kapica. Mamy świadomość, że temat jest kontrowersyjny, ale wart podjęcia, zadaniem mediów jest bowiem ujawniać prawdę. Zwłaszcza wtedy, kiedy bywa ona przemilczana. W tym przypadku milczą często wszyscy zainteresowani: sprawcy molestowania, agencje pośrednictwa pracy, poszkodowane kobiety.

Do tej pory pisało się raczej o „seksie na saksach”, czyli zjawisku łączenia się w pary polskich migrantów zarobkowych. Wielomiesięczna rozłąka z małżonkiem sprzyjały rozpadowi małżeństw i tworzeniu nowych związków z partnerami z saksów. Narastał problem eurosieroctwa. To niepokojące zjawiska społeczne, ale nie mylmy ich z tematem z dzisiejszego tekstu.

Dziś piszemy o zwykłych przestępstwach, w których ofiarami są kobiety z bardzo ograniczoną możliwością obrony. Bo większość Polek pracujących na Zachodzie nie zna miejscowego języka i prawa. Nie wiedzą, do kogo się zwrócić o pomoc, a nawet gdyby wiedziały, często boją się utraty pracy i wytykania palcami. Mobberzy wykorzystują ich słabość, dlatego trudno z nimi walczyć.

Ale warto. Polskie organizacje feministyczne, zamiast tracić czas na apele o adopcję pszczół, powinny zainteresować się losem poszkodowanych Polek. Z kolei agencje pracy pośredniczące w ich zatrudnianiu mogłyby prowadzić akcje informacyjne i służyć pomocą prawną. Przede wszystkim jednak powinniśmy dążyć do tego, by nasze panie nie musiały tułać się po Europie, by móc godnie utrzymać rodziny. W tej materii kibicuję planowi premiera Morawieckiego. To wprawdzie projekt ciągle dość ogólnikowy, ale przynajmniej diagnoza i zapowiedź kuracji są słuszne.

Krzysztof Zyzik

Reporter, felietonista, reportażysta i redaktor. Od 1993 roku w "Nowej Trybunie Opolskiej". Laureat ogólnopolskich nagród w konkursach na reportaż. W latach 2002-2004 autor serii głośnych tekstów śledczych o korupcji w opolskim ratuszu, po których skazano na kary więzienia władze miasta i regionu, przedstawicieli rządu SLD i powiązanych z nimi ludzi biznesu. W 1999 roku redaktor naczelny polsko-niemieckiego programu telewizyjnego "Magazyn śląski - Schlesien Journal". W latach 2000-2001 autor i producent ponad stu reportaży telewizyjnych w stacjach Polsat i RTL 7. W 2006 roku zastępca redaktora naczelnego "Nowej Trybuny Opolskiej", najbardziej poczytnego dziennika w regionie. Od 2007 roku - redaktor naczelny. Z sukcesem przeprowadził proces transformacji redakcji gazetowej w multimedialne wydawnictwo z rosnącym udziałem portali, serwisów internetowych i segmentu video. Kieruje największymi portalami w regionie - nto.pl i opole.naszemiasto.pl.
Pomysłodawca i współautor bestsellerowych na opolskim rynku wydawniczym książek o arcybiskupie Alfonsie Nossolu ("Miałem szczęście w miłości" i "Radość jednania").
Inicjator licznych akcji społecznych, w tym nagrodzonego programu społecznego "Nie zabieraj organów do nieba", propagującego ideę przeszczepów. Patronem tej akcji byli wybitni polscy kardiochirurgowie, profesorowie i ministrowie zdrowia: Jerzy Religa i Marian Zembala.
Pomysłodawca ustanowienia Święta Województwa Opolskiego (uchwalonego oficjalnie przez Sejmik Województwa Opolskiego w 10 rocznicę obywatelskiej akcji obrony Opolszczyzny).
Od lat angażuje się w działalność społeczną, m.in. w rolach Członka Zarządu Kapituły Odnowy Katedry Opolskiej, członka Rady Głównej Stowarzyszenia "Opolski dom" oraz członka Honorowego Komitetu Obchodów 800 lat Opola.
Uważa, że w zawodzie dziennikarza, niezależnie od dynamicznie zmieniających się form dystrybucji treści, najważniejsza jest wiarygodność i niezależność.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.