Teatr Rozrywki. Świetna marka dyrektora Dariusza Miłkowskiego

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Gola
Henryka Wach-Malicka

Teatr Rozrywki. Świetna marka dyrektora Dariusza Miłkowskiego

Henryka Wach-Malicka

Być „ojcem założycielem” tak popularnej sceny, wypromować jej markę daleko poza granicami regionu, stworzyć oryginalny profil repertuarowy i na dodatek oprzeć się wszystkim zawieruchom finansowo-personalno-organizacyjnym przez 34 lata? Dariusz Miłkowski właśnie pożegnał się z Teatrem Rozrywki.

To się udało w Polsce chyba tylko Dariuszowi Miłkowskiemu - dyrektorowi Teatru Rozrywki w Chorzowie. Z końcem sezonu popularny „Miłek” odchodzi jednak na emeryturę, zostawiając doskonale naoliwioną, teatralną machinę następcom - Aleksandrze Gajewskiej i Jackowi Bończykowi.

Zastrzega wszakże, że rezygnuje nie tylko z fotela dyrektora. Nie ma też zamiaru wchodzić w rolę „duchowego patrona” nowego szefostwa czy nawet konsultanta programowego. Choć przyznaje, że jeśli już miałby coś doradzać, to bardziej ewolucję niż rewolucję. Z szacunku dla widzów, którzy przyzwyczaili się do repertuaru Rozrywki, a nawet panujących w niej teatralnych obyczajów.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z POŻEGNANIA DYREKTORA DARIUSZA MIŁKOWSKIEGO

Konieczność zmian pozostaje jednak dla Miłkowskiego bezdyskusyjna. Sam przecież nigdy nie skostniał, a siedzenie na laurach go nie bawiło. Przez minione trzy dziesięciolecia (z okładem) dyskretnie, acz stanowczo, wprowadzał do oferty chorzowskiej sceny teatralną nowoczesność - mniej znane tytuły, młodych, często zbuntowanych wobec tradycji realizatorów i dramaturgiczne eksperymenty. Sygnował je swoim nazwiskiem i brał za nie odpowiedzialność. Na ogół wychodził z podejmowanego ryzyka obronną ręką, przyciągając na widownię nowe pokolenia. Świadomy faktu, że w tym teatrze miejsce powinno być dla różnych sztuk.

Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Henryka Wach-Malicka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.