Technotalenty 2017: ułatwią życie, pomogą w chorobie

Czytaj dalej
Fot. Anatol Chomicz
Maryla Pawlak-Żalikowska

Technotalenty 2017: ułatwią życie, pomogą w chorobie

Maryla Pawlak-Żalikowska

Poznaliśmy laureatów czwartej edycji konkursu promującego kapitalne pomysły młodych ludzi. W tym roku przyznano aż osiem nagród głównych, dwie specjalne i dziewięć wyróżnień

- Uff, jeszcze jesteśmy w szoku... tyle się wydarzyło - komentowali Mateusz Bajko, Mateusz Markiewicz, Michał Jaszczuk, czyli ekipa twórców projektu Anima po piątkowych finałach konkursu Technotalent. Okazało się bowiem, że skonstruowaną przez siebie elektroniczną przypominajką zwyciężyli zarówno w kategorii Technotalent Politechniki Białostockiej, jak i w kategorii Biznes, czyli dla projektu uznanego za najbliższy komercjalizacji spośród zgłoszonych do konkursu organizowanego przez Fundację Technotalenty.

Anima ma kształt małego liska. Jest urządzeniem opartym na technologii Bluetooth Low Energy, na którym osoby uprawnione mogą zostawiać dla nas informacje. Kiedy z naszym telefonem znajdziemy się w pobliżu, Anima się aktywuje i przekazuje nam te wiadomości. Jak mówią jej twórcy, jest już gotowy prototyp liska-przy¬pominjki, a mniej więcej w lipcu urządzenie zostanie zaprezentowane na Kickstarterze – crowdfundingowej stronie internetowej, gdzie będzie można rozwiązanie ocenić, wesprzeć finansowo i czerpać potem jakąś korzyść, gdy zostanie skomercjalizowane. Czyli gdy trafi na rynek.

Gala finałowa konkursu Technotalent 2017 była też okazją, żeby podać do publicznej wiadomości, że zespołowi Animy zostało przyznane 100 tys. zł grantu z projektu Inkubator Innowacyjności+ Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Podobnie jak Anima, w dwóch kategoriach- Uczniowska i Wyzwanie Społeczne - wygrali autorzy projektu „Domowy system usprawniający życie osób niesłyszących i niedosłyszących”. Dominik Wilczyński, Tomasz Muśko i Mateusz Sumorek (z opiekunką Ireną Osiak z Zespołu Szkół Elektrycznych) dostali 3 tys. zł w pierwszej z wymienionych kategorii i 10 tys. zł w drugiej.

Po raz pierwszy w historii konkursu przyznawane były w tym roku Technotalenty Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu w Białymstoku (nagrody po 5 tys. zł). Zwycięzcą z pierwszej z tych uczelni jest zespół (Andrzej Eljaszewicz, Kamil Grubczak, Paula Zembko, Dawid Groth, Paulina Kaczmarczyk i Urszula Radzikowska) pracujący nad projektem badawczym „Medycyna regeneracyjna - gdzie science fiction spotyka się z rzeczywistością”. W największym skrócie - pracują nad technologią, która może dać szansę przeżycia osobom z glejakami, jednymi z najgorszych form nowotworów.

Natomiast w kategorii Technotalent UwB wygrał projekt „Antymetabolity tiaminy - szansa rozwoju preparatów przeciwgrzybiczych” Magdaleny Siemieniuk. Wyniki jej badań mogą otworzyć nowe możliwości w leczeniu infekcji grzybiczych.

Za Inspirację 2017 uznano „Projekt stanowiska hydroponicznego do domowej uprawy roślin jadalnych” Mateusza Ołdytowskiego (nagrodzony 3 tysiącami zł). Natomiast drugi w konkursie czek na 10 tys. zł przypadł zwycięzcy w kat. Technika, projektowi „Hermes - uskrzydlać niepełnosprawnych”. Jego autorzy Hubert Gudalewski, Anna Danowska, Gustaw Antypiuk i Michał Petelski wymyślili dostawkę do wózka inwalidzkiego zamieniającą go w rower dla niepełnosprawnych.

Organizatorzy Technotalentu 2017 zwrócili uwagę, że w tym roku pokazał on nie tylko talenty, ale i np. fakt, że na dwóch białostockich uczelniach (PB i UMB) trwa praca nad protezami ręki. Może dojdzie do współpracy?

Nagrody specjalne

Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego Dla „Big Data Mining for Healthcare” Marcina Czajkowskiego, Krzysztofa Jurczuka, Daniela Reski. Proponowany system IT będzie gromadził a następnie inteligentnie przetwarzał dane różnego rodzaju: kliniczne, obrazowe oraz omiczne (np. genetyczne). System będzie też gromadził wiedzę ekspercką i będzie korzystał z wiedzy z publikacji oraz baz publicznych. To umożliwi wczesne udzielenie odpowiedzi na pytania związane z profilaktyką, diagnostyką oraz terapią osób zagrożonych lub chorych na chorobę onkologiczną .

Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego Dla „Portalu do edukacji programistycznej dzieci online” Marcina Zajkowskiego . Obecnie prowadzone jest pilotażowe wdrożenie portalu z testami przeprowadzanymi na uczniach uczestniczących w kursach online. Pomysł zakłada udostępnienie możliwości korzystania z kursów online osobom nieuczestniczącym w zajęciach w szkole. Ma to być narzędzie , które w prosty sposób pomoże dzieciom i ich rodzicom w zdobywaniu wiedzy nt. programowania i nowych technologii.

Konkurs Technotalent 2017 - gala finałowa w OiFP. Laureaci odebrali nagrody

Maryla Pawlak-Żalikowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.