Tegoroczny budżet gminy Lubicz. Radni przyjęli go jednogłośnie

Czytaj dalej
Fot. UG Lubicz
(es)

Tegoroczny budżet gminy Lubicz. Radni przyjęli go jednogłośnie

(es)

Wydatki gminy? Przeszło 26,5 mln zł pójdzie na oświatę, na pomoc społeczną - 8 mln zł. Sprawdź, co widnieje na liście zaplanowanych inwestycji.

- Tegoroczny budżet, zgodnie z zapowiedziami, jest inny, trudniejszy - mówił podczas ostatniej sesji Marek Olszewski, wójt podtoruńskiej gminy Lubicz. - W tej chwili nie mamy też w nim uwzględnionych żadnych środków zewnętrznych, ponieważ będzie to można zrobić dopiero po tym, jak zostaną rozstrzygnięte konkursy w tej sprawie.

Jeśli chodzi o budżet na ten rok, radni przyjęli go jednogłośnie. Dochody gminy to 61,1 mln zł, wydatki zaś - 63,1 mln zł.

Na co pójdzie najwięcej pieniędzy? Przeszło 26,5 mln zł na oświatę, 8 mln zł na pomoc społeczną, 1 mln 260 tys. zł na kulturę, natomiast 700 tys. zł na kulturę fizyczną, a prawie 600 tys. zł na bezpieczeństwo.

- Przygotowując się do dużych zadań, takich, jak np. budowa basenu, pamiętamy o realizowaniu inwestycji ważnych dla poszczególnych społeczności lokalnych - mówił Marek Olszewski.

Na liście przedsięwzięć znajdziemy - budowę zatoki, przejścia dla pieszych i wiaty w Rogówku, chodników w Złotorii, Grębocinie, Lubiczu Dolnym czy Brzeźnie, ulicy w Gronowie, projekty kilku ulic w Lubiczu Górnym, projekt basenu w Lubiczu Górnym oraz wykupy gruntów pod jego budowę. Inne zadania? Parking w Złotorii, zakup samochodu dla OSP Złotoria, modernizację nagłośnienia w sali gimnastycznej przy ZS nr 1 w Lubiczu Górnym, dotacje na dofinansowanie kolektorów słonecznych i pomp ciepła, a także dofinansowanie oczyszczalni przyzagrodowych, projekty oświetleń dróg w kilkunastu sołectwach, projekt świetlicy w Młyńcu Drugim, modernizację dachu i elewacji świetlicy w Brzeźnie. Podtoruńska gmina stawia również na rekreację, a dokładniej - na miejsca dla mieszkańców Lubicza Górnego, Złotorii i Grabowca.

Ponad 400 tys. zł gmina wyodrębnia na fundusz sołecki. - To mieszkańcy sami decydują, na co przeznaczają te pieniądze - zapewnia Hanna Anzel, przewodnicząca rady. I podkreśla: - Lubicz jest też jedyną gminą w powiecie toruńskim, która opłaca komunikację publiczną, dopłacając toruńskiemu MZK za kursy na terenie gminy oraz finansując prywatnego przewoźnika wyłonionego w przetargu. To przeszło 2,5 mln zł.

Zanim radni oddali głos, pozytywną opinię na temat budżetu wyraziły wszystkie komisje rady.

Wójt Olszewski zaprezentował również pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej. - Staramy się utrzymywać dobry poziom życia mieszkańców, jednocześnie obniżając podatki, i przy nieznacznym zadłużeniu - podkreślił włodarz.

Ewelina Sikorska

(es)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.