Ten dom ma być dumą powiatu i najlepszym domem w Polsce

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Ten dom ma być dumą powiatu i najlepszym domem w Polsce

Alicja Kucharska

- Jestem przekonana, że będzie to najlepszy dom w Polsce - powiedziała Ewa Minge, podczas oficjalnego otwarcia Domu Dziennego Pobytu "Homini" w Świebodzinie.

W piątek, 1 września, odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia Powiatowego Domu Dziennego Pobytu „Homini” w Świebodzinie. Obok przedstawicieli lokalnego i wojewódzkiego samorządu, lokalnych stowarzyszeń w uroczystości udział wzięli mieszkańcy, podopieczni „Homini” oraz założycielka fundacji Black Butterflies Ewa Minge, która zapewniła, że bardzo mocno wesprze działania świebodzińskiej placówki.

Powiatowy dom powstał w oparciu o fundusze Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020. Opiekę w „Homini” mogą znaleźć osoby niesamodzielne, niepełnosprawne, które z różnych przyczyn wymagają pomocy. Choć placówka ruszyła już wcześniej, w piątek odbyło się oficjalne otwarcie: przecięto wstęgę oraz poświęcono pomieszczenia PDDP.

- Powiatowy dom nosi nazwę „Homini”, co dosłownie oznacza „człowiekowi”. Logo naszego domu przedstawia zarys budynku, wewnątrz którego znajduje się klucz z otworem w kształcie serca. Tak więc nie trudno domyślić się znaczenia symboliki - zaczyna Irena Wojtkiewicz, kierownik PDDP.

Jak zaznaczyła, każdego dnia pracownicy przychodzą do pracy z uśmiechem na twarzy, z otwartymi sercami i z ogromną troskliwością świadczą usługi opiekuńcze dla podopiecznych. - Jedna z mądrości życiowych głosi, że jeśli chcesz poznać kulturę osobistą społeczeństwa lub jednostki, wystarczy spojrzeć, jak traktuje ludzi starszych. Zapewniam, że Powiatowy Dom Dziennego Pobytu Homini będzie dumą powiatu świebodzińskiego - mówi I. Wojtkiewicz.

Starosta Zbigniew Szumski wyjaśnia, że otwarcie PDDP to efekt współpracy instytucji, które zajmują się problematyką społeczną. - Jest to nasza oferta pomocy dla tych rodzin, które czasami takiej pomocy potrzebują. Mam nadzieję, że przez okres funkcjonowania tego domu, na stałe wrośnie on w krajobraz świebodziński. Może będzie to początek jeszcze szerszych działań - dodał Z. Szumski.

Na otwarciu świebo-dzińskiej placówki pojawiła się także jedna z najbardziej znanych polskich projektantek, ale i założycielka fundacji Black Butterflies - Ewa Minge, która podkreśliła, że w jej ocenie pomagać należy o wiele szerzej, dlatego wszelkiego rodzaju fundacje oraz inicjatywy społeczne powinny się ze sobą łączyć. - Bo 400 tysięcy złotych to jest bardzo dużo, ale jak mało w przypadku 400 tysięcy serc.

Założycielka fundacji wyjaśniła jej nazwę. Black Butterflies, czyli czarne motyle.

- Efekt motyla - z fizyki takie zjawisko, że trzepot skrzydeł małego motylka po jednej stronie kuli ziemskiej jest w stanie wywołać tornado po drugiej stronie kuli ziemskiej. Jeżeli weźmiemy 400 tysięcy skrzydeł małych motyli i one zaczną zsynchronizowane ze sobą trzepotać, zmienimy ten świat. Jeżeli zechcemy, to kulę ziemską przesuniemy bliżej słońca - uzasadniła.Zapewniła także, że pracownicy PDDP Homini mogą liczyć na stałą współpracę.

- Chcemy państwa wesprzeć bardzo mocno. Chcemy, żeby program artystyczny w Świebodzinie, który będzie dla - powiem to - już naszych podopiecznych, był programem światowym - wyjaśniła. - Jestem przekonana, że będziemy mogli wspólnie zrobić piękne rzeczy.

- Inicjatywa cudowna. Gratuluję szefowej, gratuluję władzom, że taka inicjatywa jest. Jestem przekonana, że będzie to najlepszy dom w Polsce, bo w ogóle Lubuskie jest najlepsze w Polsce i rzeczywiście jest warte zachodu. I nie tylko zachodu - podkreśliła.

Założycielka fundacji zaznaczyła również, że będzie eksponować świebodziński dom w mediach ogólnopolskich.

W domu „Homini” mieszczą się pokój dzienny, w którym odbywają się zajęcia, stołówka z niewielką kuchnią, pokój wypoczynku, a także pokój rehabilitacji.

Szczegółowe informacje można uzyskać telefonicznie: 604 557 909, 694 818 308 lub mailowo: [email protected].

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.