Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Tesco w Żywcu zlikwidowane. Handel był tu od 45 lat. Ale to koniec.

Czytaj dalej
Jakub Marcjasz

Tesco w Żywcu zlikwidowane. Handel był tu od 45 lat. Ale to koniec.

Jakub Marcjasz

Po tym jak brytyjska sieć Tesco postanowiła zamknąć swój sklep przy ulicy Kościuszki w Żywcu, kończy się też pewien etap w historii miasta. Handel w budynku, gdzie mieścił się sklep, odbywał się w tym miejscu 45 lat.

Tesco w Żywcu zlikwidowane. Sklep zamknięty

- To był bardzo nowoczesny budynek jak na ówczesne czasy. Stanął na miejscu pogotowia oraz domu zegarmistrza Schmidta - mówi Dorota Firlej z Muzeum Miejskiego w Żywcu.

Budynek przy ul. Kościuszki 57 został oddany do użytku w 1972 roku. Żywiecki Miejski Handel Detaliczny uruchomił w nim Dom Towarowy “Centrum” (później właściciel się zmieniali). Przez lata - jak opowiadają pracownicy - było to jedno z najlepiej wyposażonych punktów na terenie miasta. Gama oferowanych produktów przez te lata była najprzeróżniejsza od sprzętu AGD, pasmanterii, artykułów przemysłowych, po produkty spożywcze.

- Zakupy tutaj robiła śmietanka Żywca. Z czasem kupujących było ich coraz mniej, ale do końca były takie osoby, które przychodziły do nas regularnie. Przy tej ulicy mieszka wiele starszych osób, które miały tutaj najbliżej, chociażby kupić mleko czy pieczywo. Żałowali, że już nie będą mogli tego robić. Niektórzy nawet dziwili się, czemu nie zamknięto sklepu przy dworcu a ten - mówi Maria Wieczorek, która w tym miejscu przepracowała 37 lat.

Osób o takim stażu pracy jak ona jest więcej.

- To był nasz drugi dom. Atmosfera jak w rodzinie - były styki, łzy, śmiech. Zżyłyśmy się - przyznaje kobieta, ale jednocześnie zastrzega, że jeśli chodzi o samego pracodawcę, to już tak nie jest.

- Miło wspominam WPHW, Savię, ale o Tesco nie mogę tego powiedzieć. To nie jest pracodawca, za którym będę płakać - stwierdza Maria Wieczorek.

W dalszej części:

 • Czy Tesco dotrzymało obietnic co do zatrudnienia personelu z zamkniętego sklepu
 • Co obecnie dzieje się w pawilonie
 • Galeria - już archiwalnych - zdjęć z Tesco w Żywcu, gdy było czynne
Pozostało jeszcze 47% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Jakub Marcjasz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.