Tesco w Żywcu zlikwidowane. Handel był tu od 45 lat. Ale to koniec.

Czytaj dalej
Jakub Marcjasz

Tesco w Żywcu zlikwidowane. Handel był tu od 45 lat. Ale to koniec.

Jakub Marcjasz

Po tym jak brytyjska sieć Tesco postanowiła zamknąć swój sklep przy ulicy Kościuszki w Żywcu, kończy się też pewien etap w historii miasta. Handel w budynku, gdzie mieścił się sklep, odbywał się w tym miejscu 45 lat.

Tesco w Żywcu zlikwidowane. Sklep zamknięty

- To był bardzo nowoczesny budynek jak na ówczesne czasy. Stanął na miejscu pogotowia oraz domu zegarmistrza Schmidta - mówi Dorota Firlej z Muzeum Miejskiego w Żywcu.

Budynek przy ul. Kościuszki 57 został oddany do użytku w 1972 roku. Żywiecki Miejski Handel Detaliczny uruchomił w nim Dom Towarowy “Centrum” (później właściciel się zmieniali). Przez lata - jak opowiadają pracownicy - było to jedno z najlepiej wyposażonych punktów na terenie miasta. Gama oferowanych produktów przez te lata była najprzeróżniejsza od sprzętu AGD, pasmanterii, artykułów przemysłowych, po produkty spożywcze.

- Zakupy tutaj robiła śmietanka Żywca. Z czasem kupujących było ich coraz mniej, ale do końca były takie osoby, które przychodziły do nas regularnie. Przy tej ulicy mieszka wiele starszych osób, które miały tutaj najbliżej, chociażby kupić mleko czy pieczywo. Żałowali, że już nie będą mogli tego robić. Niektórzy nawet dziwili się, czemu nie zamknięto sklepu przy dworcu a ten - mówi Maria Wieczorek, która w tym miejscu przepracowała 37 lat.

Osób o takim stażu pracy jak ona jest więcej.

- To był nasz drugi dom. Atmosfera jak w rodzinie - były styki, łzy, śmiech. Zżyłyśmy się - przyznaje kobieta, ale jednocześnie zastrzega, że jeśli chodzi o samego pracodawcę, to już tak nie jest.

- Miło wspominam WPHW, Savię, ale o Tesco nie mogę tego powiedzieć. To nie jest pracodawca, za którym będę płakać - stwierdza Maria Wieczorek.

W dalszej części:

 • Czy Tesco dotrzymało obietnic co do zatrudnienia personelu z zamkniętego sklepu
 • Co obecnie dzieje się w pawilonie
 • Galeria - już archiwalnych - zdjęć z Tesco w Żywcu, gdy było czynne
Pozostało jeszcze 47% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Jakub Marcjasz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.