Justyna Przybytek

Tężnia solankowa w Katowicach gotowa jeszcze w marcu 2019. Będzie jedną z największych w regionie

Konstrukcja tężni w parku Zadole została wykonana z drzewa modrzewiowego Fot. Justyna Przybytek Konstrukcja tężni w parku Zadole została wykonana z drzewa modrzewiowego
Justyna Przybytek

Jeszcze w marcu 2019 zostanie otwarta tężnia solankowa w parku Zadole w katowickiej Ligocie. To pierwszy taki obiekt w Katowicach i jeden z największych w regionie. Solanka do tężni zostanie przywieziona z Dębowca.

Tężnia solankowa w parku Zadole będzie pierwszym takim obiektem w Katowicach. Pomysł na jej budowę został zgłoszony do budżetu obywatelskiego i zyskał sporą popularność, bo ostatecznie za budową tężni zagłosowało aż 15 tys. osób. Pierwotnie miała być nieco skromniejsza, ale władze miasta zdecydowały, że projekt warto rozszerzyć.

- Z uwagi na walory zdrowotne tężni chcemy, by jak najwięcej osób mogło z niej jednocześnie korzystać. Zależy nam też na zastosowaniu wysokiej jakości materiałów. Dlatego już na etapie projektowania postanowiliśmy, że tężnia będzie większa, niż wynikałoby to z projektu zgłoszonego do budżetu obywatelskiego - mówił, gdy inwestycja startowała, Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Budowa rozpoczęła się na początku 2018 roku. Zasadnicze prace zakończono jeszcze w listopadzie ubiegłego roku. W ramach projektu pięknie urządzono też teren wokół, są tu m.in. nowe alejki, nasadzenia, ławki i oryginalne lampy oraz niewielki plac zabaw. Całość została ogrodzona. Koszt inwestycji zamknął się w kwocie 2,6 mln zł.

Tężnia jest imponujących rozmiarów: ma 6,9 m wysokości, 37,5 m długości i 11,5 m szerokości i jest jednym z największych tego typu obiektów w regionie. Pod drewnianą konstrukcją - wykonaną z drzewa modrzewiowego - znajduje się prawie 7-metrowa ściana z gałązek tarniny, po której będzie spływała solanka. Po obu stronach ściany zamontowano kilkadziesiąt ławeczek.

Na miejscu wszystko jest już gotowe, zostały prace porządkowe. Pod koniec miesiąca na miejsce zostanie też przywieziona solanka.
- Będzie pochodziła z Dębowca. Zostanie wlana do podziemnego zbiornika znajdującego się pod tężnią i stąd za pomocą pomp będzie transportowana na górę konstrukcji, skąd z kolei będzie spływała, a dokładniej rozbijała się o gałązki tarniny - wyjaśnia Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Tężnia ma zostać otwarta prawdopodobnie w ostatni weekend marca. Będzie dostępna aż do października (dłużej przy sprzyjającej pogodzie), a czynna codziennie od rana do godzin wieczornych.

Autorem projektu katowickiej tężni jest pracownia Modulor Architekci.

Pierwsza tężnia solankowa w Katowicach. O budowie zdecydowali mieszkańcy w budżecie obywatelskim

Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.