TF Silesia szuka nowego zarządu spółki [WSZYSCY LUDZIE TF SILESIA]

Czytaj dalej
Kamila Roznowska

TF Silesia szuka nowego zarządu spółki [WSZYSCY LUDZIE TF SILESIA]

Kamila Roznowska

Wyższe wykształcenie oraz 5-letni staż pracy, w tym co najmniej rok na stanowisku w organach statutowych spółek prawa handlowego. To kilka z wymogów, jakie musi spełnić osoba, chcąca zostać prezesem Towarzystwa Finansowego Silesia. Spółka miała uratować 11 kopalń Kompanii Węglowej, ale już wiadomo, że powoli będzie wycofywana z przedsięwzięcia związanego z powołaniem Nowej Kompanii Węglowej. Jak w ostatnich latach wyglądały zmiany personalne w zarządzie TF Silesia? Zobaczcie!

Od października 2015 roku Towarzystwo Finansowe Silesia pozostaje bez prezesa. Adam Siwek, który tę funkcję pełnił od początku 2014 roku, zrezygnował z tego stanowiska dokładnie dwa tygodnie po tym, jak rząd zapowiedział, że spółka przejmie 11 kopalń Kompanii Węglowej. Wtedy jeszcze planowano, że TFS będzie istotnym elementem powstającej Nowej Kompanii. Teraz już wiadomo, że towarzystwo z całego przedsięwzięcia będzie wycofywane.

- Jeśli chodzi o TFS, to od samego początku mówiłem, że nie jest przygotowane od strony organizacyjnej i finansowej do realizowania tak dużego przedsięwzięcia. TFS trzymaliśmy jak zwornik bezpieczeństwa, tzw. by passu, o którym wcześniej mówiłem. Natomiast teraz, kiedy budujemy solidne podwaliny pod NKW, to TFS będzie wycofywane z całego przedsięwzięcia, a będą go tworzyły różne podmioty z sektora finansowego i energetycznego, z którymi prowadzimy rozmowy – mówił na początku stycznia Grzegorz Tobiszowski, wiceminister ds. energii.

Konkurs ogłoszony przez radę nadzorczą spółki potrwa do 25 stycznia. Równocześnie przyjmowane są oferty na stanowisko wiceprezesa. Jakie warunki trzeba spełnić?

Wyższe wykształcenie, 5-letni staż pracy, w tym co najmniej rok na stanowisku w organach statutowych spółek prawa handlowego, korzystanie z pełni praw publicznych, posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych, brak przeszkód do zajmowania stanowiska członka zarządu spółek prawa handlowego oraz niekaralności w postępowaniu karnym, skarbowym czy dyscyplinarnym. Atutem ma być doświadczenie w restrukturyzacji przedsiębiorstw.

Koperty kandydatów zostaną otwarte 26 stycznia. Drugim etapem tej rekrutacji będą rozmowy kwalifikacyjne.

Oni rządzili w TF Silesia

Aktualnie pełniącym obowiązki prezesa zarządu został Marek Wadowski, który dotychczas zasiadał w radzie nadzorczej. Jego zastępcą jest Monika Domańska, która również zostało czasowo delegowana z RN do pełnienia obowiązków wiceprezesa. W RN pozostały jak na razie trzy osoby: Anna Wrzesień-Berezowska, Karol Kuch, Alicja Jerka.

Przypomnijmy, że poprzednikiem Adama Siwka był Mariusz Kolwas, który stanowisko prezesa zarządu piastował od kwietnia 2012 roku. Został z niego odwołany w listopadzie 2013 roku. Niektórzy uważali, że pożegnał się z TFS, ponieważ miał nie powołać spółki, której zadaniem było zarządzanie majątkiem Stoczni Szczecińskiej.

Nieco więcej problemów miał poprzednik Kolwasa, który w usłyszał zarzuty działania na szkodę spółki, przekraczania swoich uprawnień oraz podpisania niekorzystnych umów. I tym przypadku chodziły o problemy ze stocznią. Wojeciech B. prezesem TFS był od lipca 2008 roku do 2011 roku.

Na ratunek – TF Silesia

Towarzystwo Finansowe Silesia powstało w 2000 roku, a jego udziałowcem jest Skarb Państwa. Celem spółki była pierwotnie pomoc w restrukturyzacji sektora hutniczego poprzez udzielanie poręczeń, gwarancji, regulowanie obrotów wierzytelności, albo poprzez podejmowanie inicjatyw kapitałowych. Obecnie portfel inwestycyjny Grupy TFS tworzą spółki związane z budownictwem infrastrukturalnym, branżą stalową i energetyczną. TFS posiada również udziały w spółkach z branży lotniczej oraz nieruchomości inwestycyjne.

„Dzięki prowadzonym przez TFS procesom naprawczym w kolejnych latach udało się z powodzeniem zrealizować projekty restrukturyzacyjne w podmiotach z branży hutniczej. Transakcje sprzedaży charakteryzowały się wysoką stopą zwrotu z inwestycji dla TFS, a nabywcy (inwestorzy) zapewniali spółkom możliwość rozwoju poprzez realizację programów inwestycyjnych z wykorzystaniem efektów synergii” – chwali się TFS na swojej stronie internetowej.

Czym do tej pory zajmowało się TFS? W latach 2002 – 2005 brali udział w restrukturyzacji Huty Stali Częstochowa, a rezultatem tych działań była sprzedaż udziałów w zakładzie ukraińskiemu inwestorowi ISD. Z kolei od 2003 do 2011 roku zajmowali się restrukturyzacją Walcowni Rur Andrzej, która znajduje się w gminie Zawadzkie, w województwie opolskim. Efektem była sprzedaż udziałów w walcowni spółce Alchemia.

Poza tym TFS od 2010 roku uczestniczy w tworzeniu Szczecińskiego Parku Przemysłowego, który ma powstać na terenach byłej stoczni Szczecińskiej.

Współpraca: DRAPA, MIW

Kamila Roznowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.