To historia, którą trzeba zapamiętać - mówią oglądający wystawę o Wydarzeniach Zielonogórskich

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała / GL
Henryka Bednarska

To historia, którą trzeba zapamiętać - mówią oglądający wystawę o Wydarzeniach Zielonogórskich

Henryka Bednarska

20 tablic, na których wznajdziemy najważniejsze informacje o Wydarzeniach Zielonogórskich. Stanęły przy Filharmonii Zielonogórskiej. - Czy ktoś to ogląda? Tak, zatrzymują się - mówią panie Maria i Alina, mieszkające w pobliżu.

Wystawa od 11.00 w środę (24 maja) do piątku była pokazywana w Sejmie. Od soboty, 27 maja, 20 tablic poświęconych wyjątkowym dniom w historii miasta można oglądać przed Filharmonią Zielonogórską. Jest opis Wydarzeń, zdjęcia z tamtego okresu, dokumenty z poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Przy wystawie zatrzymała się Anna Michalska, rodowita zielonogórzanka, która w sobotnie południe przechodziła przez Plac Powstańców Wlkp. Gdy działa się historia, pani Anna miała 6 lat. - Te sceny utkwiły mi mocno w pamięci, ponieważ to były silne przeżycia emocjonalne. Działy się tutaj niesamowite sceny, były krzyki i wrzaski, gaz łzawiący. Panika, ludzie uciekali i rzucali kamieniami. Inni byli pałowani. Mama mnie tylko trzymała za rękę i biegiem uciekałyśmy, ponieważ obawiała się o moje zdrowie i o siebie. To wydarzenie wywarło duże wrażenie na mojej psychice. Pamiętam je do dziś - przyznała pani Anna.

Bożena Wziętek z Zielonej Góry przyszła na wystawę odszukać na zdjęciach swojego kuzyna Bronka, który był aresztowany tamtego dnia 1960 r. - Taka wystawa to dobry pomysł. Każdego roku powinniśmy przypominać ludziom, szczególnie młodzieży o tych wydarzeniach na naszej ziemi. Uroczystości na pewno będą dobrą lekcją historii - stwierdziła.

Przed tablicą pamiątkową umieszczoną na budynku dawnego Domu Katolickiego spotkaliśmy panie Marię i Alinę. - To historia, którą dobrze byłoby zapamiętać - mówią. Idą wzdłuż tablic, nagle jedna z pań stwierdza: - O, ksiądz Michalski. W domu mam jego zdjęcie, mam też te z pogrzebu.

Przechodzą kolejne kilka kroków: - Wyciągają kamienie. Moi bracia też walczyli...

Organizatorem wystawy są poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Archiwum Państwowe w Zielonej Górze.

Relacje świadków, zdjęcia nie tylko archiwalne, filmy, kadry z kręcenia filmu dokumentalnego, którego producentem jest „GL”, informacje o spotkaniach komitetu organizacyjnego uroczystości rocznicowych - wszystko to można znaleźć na: Wydarzenia Zielonogórskie 1960

Zobacz fragment filmu: Nakręciliśmy film o Wydarzeniach Zielonogórskich

Henryka Bednarska

Jestem dziennikarką od 24 lat. Od sześciu lat kieruję działem informacyjnym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.