Agata Pustułka

To już koniec reumatologii w Uzdrowisku Goczałkowice. NFZ wydał wyrok na 160-letnie uzdrowisko

Z leczenia w oddziale reumatologicznym Uzdrowiska Goczałkowice korzysta rocznie ok. 950 pacjentów. Głównie to osoby starsze Fot. jolanta pierończyk Z leczenia w oddziale reumatologicznym Uzdrowiska Goczałkowice korzysta rocznie ok. 950 pacjentów. Głównie to osoby starsze
Agata Pustułka

Oddział reumatologii w Uzdrowisku Goczałkowice prawdopodobnie za trzy miesiące przestanie istnieć. 950 pacjentów, których leczy się tu rocznie, będzie musiało szukać innych szpitali. Znacznie pogorszy się sytuacja finansowa całej placówki.

Uzdrowisko Goczałkowice działa ponad 160 lat, oddział reumatologiczny prawie 70.

- Przeżyliśmy dwie wojny światowe, a możemy nie przeżyć reform w ochronie zdrowia i NFZ - mówi prezes zarządu, Tomasz Niesyto.

Likwidacja oddziału oznacza utratę przychodów w wysokości 3 mln zł rocznie i walkę o przeżycie całego uzdrowiska, bo jego sytuacja finansowa od dawna oznacza konieczność zaciskania pasa.

- Obiecuję, nie poddamy się łatwo. Będziemy walczyć - zaznacza prezes Niesyto. A jest o co, bo placówka zalicza się do największych pracodawców w okolicy, zatrudniając prawie 300 osób. Po likwidacji oddziału muszą nastąpić zwolnienia. - Najgorsze jest jednak to, że pozbawia się Ślązaków dostępu do świadczeń, na które mogło liczyć kilka pokoleń osób ciężko chorych, szczególnie byłych górników, hutników czy energetyków, ufających naszym metodom i ich skuteczności - dodaje Niesyto.

Ci starsi często ludzie będą musieli szukać pomocy w innych ośrodkach zakontraktowanych przez Fundusz.

Zarząd spółki wysłał pismo do wszystkich, którzy mogą zdecydować o losie oddziału: NFZ, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Finansów. Dokument podpisały wszystkie związki zawodowe działające w uzdrowisku, bo wiedzą, że to obrona wielu miejsc pracy.

Wcześniej śląski NFZ wysłał do Goczałkowic stanowcze pismo.

Dalej piszemy:

 • co na to śląski NFZ,
 • czy jest szansa na uniknięcie likwidacji oddziału.
Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.