To już tradycja - marszałek znowu nie dla Bydgoszczy

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Sławomir Bobbe

To już tradycja - marszałek znowu nie dla Bydgoszczy

Sławomir Bobbe

W Sejmiku kujawsko-pomorskim przez następne pięć lat rządzić będzie Koalicja Obywatelska z Polskim Stronnictwem Ludowym. Z Prawem i Sprawiedliwością nikt rozmawiać nie chce.

Wyjątkowo cicho zrobiło się wokół hasła „marszałek dla Bydgoszczy”? Dlaczego? Bo nikt w takie rozwiązanie nad Brdą już nie wierzy.

Najbliżej wyboru marszałka z Bydgoszczy było po wyborach samorządowych osiem lat temu. Jak wtedy głosowano nikt się już prawdopodobnie nie dowie, ale wiadomo że część samorządowców z regionu bydgoskiego wsparła kandydaturę toruńskiego marszałka. Cztery lata temu Bydgoszcz była naładowana negatywnymi emocjami, a walkę o przywództwo w regionie podjąć miał Zbigniew Pawłowicz. Powalczył tak, że nie znalazł się nawet w zarządzie województwa. Tam Bydgoszcz reprezentuje, uważany za polityka z kręgu marszałka, Zbigniew Ostrowski.

Marszałek chce i może

Marszałek Piotr Całbecki już skromnie zapowiedział, że jeśli dostanie taką propozycję jeszcze raz ciężar kierowania województwem weźmie na swoje barki, co niezwykle ucieszyć musiało wyborców z jego okręgu wyborczego. Bo istotnie - wyborców ma wręcz fanatycznych, ponad 68 tysięcy głosów robi wrażenie nawet na politykach w Warszawie. Co prawda - nie są to głosy bydgoszczan, ale takie dywagacje nikogo nie interesują.

Nie będzie w sejmiku koalicji z PiS. Nie wyobrażam sobie tego po tym, w jaki sposób ludzie tej partii wypowiadali się o PSL w ostatnim czasie.

Ambicja kontra realia

Dziś nawet najbardziej bojowi samorządowcy z Bydgoszczy nie zająkną się nawet o bydgoskiej kandydaturze na marszałka.

Przeczytaj dalszą część artykułu

Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Sławomir Bobbe

"Demokracja to rządy brutali temperowane przez dziennikarzy" - mówił Ralph Waldo Emerson, dlatego najbardziej interesują mnie tematy polityczne i samorządowe. Jestem Bydgoszczaninem i pasjonują mnie wszystkie wydarzenia związane z moim miastem. Przygotowuję materiały z zakresu biznesu, ekonomii, przedsiębiorczości, rynku pracy, gospodarki komunalnej, ekologii i ochrony środowiska. Współpracuję także z wydawcami serwisów centralnych - regiodom.pl i regiopraca.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.