To ważna inwestycja!

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

To ważna inwestycja!

Alicja Kucharska

W Lubuskim Centrum Ortopedii (daw. LORO) w Świebodzinie realizowana jest kolejna milionowa inwestycja. Trwa remont dziedzińca zamku.

Gdy przed trzema laty, obecna prezes Lubuskiego Centrum Ortopedii (daw. LORO) obejmowała stanowisko, nikt nie wierzył, że niszczejący budynek może odzyskać dawny blask, dramatyczna sytuacja finansowa zostać uregulowana, a działalność się bilansować. Choć LORO od zawsze uznawane było za lecznicę, w której pracuje wykwalifikowana kadra medyczna, to z roku na rok warunki się pogarszały. Po tym nie ma już śladu. Po kompleksowej wymianie dachu i nowej elewacji właśnie realizowana jest kolejna milionowa inwestycja, która i tak jest dopiero zapowiedzią tego, co zadzieje się w kolejnych latach.

Obecnie przeprowadzany jest remont zamkowego dziedzińca, który obejmie 2.900-metrowy teren. - Biorąc pod uwagę pacjentów, których obsługujemy, mających problemy z poruszaniem się działania te były konieczne. Dziedziniec jest w fatalnym stanie. Podłoże w większości to skorodowana płyta albo żwir, którym próbowaliśmy do tej pory utwardzać teren - wyjaśnia Elżbieta Kozak, prezes Lubuskiego Centrum Ortopedii. Jak zaznacza, przez wiele lat ośrodek był mocno zaniedbany, a wykonywano tylko inwestycje niezbędne, podyktowane nakazami. Budynki i przyległy teren prosiły się o remont. - W pierwszym roku skupiłam się na tym, by poprawić sytuację finansową placówki. W ubiegłym roku udało nam się wyremontować budynki główne. W grudniu przekształciliśmy się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i rok zamknęliśmy już z zyskiem. Wszelkie nadwyżki reinwestujemy w podnoszenie jakości opieki nad chorymi – argumentuje E. Kozak.

Biorąc pod uwagę pacjentów, których obsługujemy, były to działania konieczne

Remont dziedzińca obejmuje inwentaryzację wszystkiego, co znajduje się pod powierzchnią ziemi. W efekcie powstanie ewidencja o wszelkich instalacjach, które prawdopodobnie mogą znajdować się pod starymi płytami. Wykonana zostanie nowa instalacja kanalizacji deszczowej. Następnie 2.900 metrowy teren zostanie utwardzony. Wykonane zostaną chodniki, drogi dojazdowe i parking na 28 miejsc. Renowacji będą poddane zabytkowe schody z XIX wieku oraz tzw. mała architektura: lampy, kwietniki, ławki. Przy okazji remontu dziedzińca przy bocznym skrzydle powstanie winda zewnętrzna, która będzie umożliwiała przedostanie się do oddziałów rehabilitacji i ortopedii bez konieczności okrążania całego budynku. Od szpitalnej bramy, aż do wejścia głównego na całym terenie pojawi się kostka - specjalnie postarzana, w kolorze jesiennym. Wybrano ją za zgodą Wojewódzkiego Lubuskiego Konserwatora Zabytków.

- Wszelkie nadwyżki reinwestujemy w podnoszenie jakości opieki nad chorym - mówi prezes Lubuskiego Centrum Ortopedii.
Alicja Kucharska - Wszelkie nadwyżki reinwestujemy w podnoszenie jakości opieki nad chorym - mówi prezes Lubuskiego Centrum Ortopedii.

Projekt budowlano - kosztorysowy powstał już w 2014 roku, jednak priorytetowa była naprawa dachu i zewnętrznych elewacji. Całkowity koszt inwestycji to ponad milion złotych. Jeszcze w 2015 złożono wniosek do Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej o dofinansowanie. Biorąc pod uwagę, że lecznica od grudnia jest już spółką, dofinansowanie mogło wynosić maksymalnie 30% kosztów inwestycji. 70% to środki własne LCO. Remont dziedzińca zakończy się za około 2 miesiące. Równocześnie trwają przygotowania dokumentacji na adaptację ruin zamku, przyległego do LCO.

Autor: Alicja Kucharska

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.