Tomasz Maleta

Tomasz Maleta: Dwa obrazki podlaskiej służby zdrowia

Tomasz Maleta Fot. Wojciech Wojtkielewicz Tomasz Maleta
Tomasz Maleta

Z jednej strony paradoks w szpitalu w Łapach. Nowoczesny blok operacyjny, oddziały intensywnej terapii i chirurgiczny z pododdziałem ortopedycznym, a także pracownia endoskopowa zostały wyremontowane za 15 mln (plus pięć milionów na sprzęt). Mieszczą się w nowym, dwukondygnacyjnym skrzydle szpitala, który z wielką pompą otwarto w ubiegłym tygodniu. Ale jak to często bywa - po gorącym otwarciu nastał zimny prysznic. Bo okazuje się, że szpital nie ma kontraktu ani na lecznictwo ortopedyczne, ani na intensywną terapię. To oznacza, że od czwartku zamiast leczyć połamańców i podtrzymywać przy życiu tych najbardziej zagrożonych pacjentów, sale świecą pustkami, a sprzęt stoi bezużyteczny. I na razie niewiele wskazuje, by to się szybko zmieniło, bo NFZ o kontrakcie na razie nie chce słyszeć .

Poniekąd przypomina to sytuację sprzed kilku lat, gdy w Białostockim Centrum Onkologii nie było aparatu PET do badań diagnostycznych. Podlascy pacjenci byli odsyłani do innych ośrodków w kraju. W końcu zarząd województwa w drodze przetargu zgodził się wynająć w szpitalu pomieszczenia firmie, która miała ustawić sprzęt, stworzyć pracownię i zatroszczyć się o kontakt z NFZ.

Pozostało jeszcze 45% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Maleta

Zainteresowania: Region, samorząd, niepokorne spojrzenie na świat najbliższy i ten całkiem odległy. Obserwator białostockiej, podlaskiej, krajowej i międzynarodowej sceny politycznej chodzący z boku od głównego nurtu niezależnie od tego, kto w nim mąci co jakiś czas. Sympatyk białostockiej Kopyści i innych dźwięków, także z innej szerokości geograficznej. A także otuliny Puszczy Augustowskiej od Wigier do Serw. Z każdym rokiem bliżej emerytury, choć i tak jawi się odległa. Pod warunkiem, że się jej doczeka.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.