Tomasz Rożek: Średnio, jazda samochodem oznacza 5-krotnie większą emisję CO2 niż podróż pociągiem

Czytaj dalej
Materiał informacyjny PLK

Tomasz Rożek: Średnio, jazda samochodem oznacza 5-krotnie większą emisję CO2 niż podróż pociągiem

Materiał informacyjny PLK

Codzienne decyzje mają znaczenie, np. wybór środka transportu na wyjazd służbowy wpływa na środowisko naturalne. Kiedy z samochodu przesiadamy się do pociągu, nie tylko oszczędzamy czas na stanie w korkach, ale także realnie przyczyniamy się do mniejszej emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

– Dla porównania samochody osobowe emitują średnio około 150 gramów CO2 w przeliczeniu na kilometr na pasażera. Z kolei jazda samochodem oznacza średnio 5-krotnie większą emisję CO2 niż podróż pociągiem. Różnice są jeszcze większe, gdy porównujemy transport kolejowy i drogowy. Emisja CO2 podczas przewożenia 1 tony ładunku koleją, to około 24 gramy na kilometr. Z kolei samochody ciężarowe emitują aż 137 gramów dwutlenku węgla do atmosfery – mówi Tomasz Rożek.

Inny ważny powód, dla którego na podróż warto wybrać kolej to wysoki poziom bezpieczeństwa. Kolej jest znacznie bezpieczniejsza od transportu drogowego, co potwierdzają statystyki. Wsparcie maszynistom zapewnią dodatkowo wdrażane na kluczowych trasach nowoczesne technologie, takie jak np. Europejski System Zarządzania Ruchem Kolejowym. ERTMS uruchamiany jest na liniach kolejowych: E20 od Kunowic przez Poznań, Warszawę do Terespola, E30 od Zgorzelca do Węglińca oraz z Krakowa do Rzeszowa i E59 z Poznania do Wrocławia.

Co ważne, system usprawni przejazdy nie tylko w kraju, ale także w Europie. Bezpieczniejsza i sprawniejsza podróż koleją oznacza mniej samochodów na drogach, a to oznacza mniej zanieczyszczeń w powietrzu, którym oddychamy.


Materiał informacyjny PLK

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.