Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Tomasz Szponder: Stała cena książki byłaby w dłuższym okresie korzystna dla rynku wydawniczego [ROZMOWA]

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Mikołaj Woźniak

Tomasz Szponder: Stała cena książki byłaby w dłuższym okresie korzystna dla rynku wydawniczego [ROZMOWA]

Mikołaj Woźniak

O biznesie w dobie cyfryzacji, upadku małych księgarń, przenoszeniu sprzedaży do internetu, masowym niszczeniu książek, a także największych sukcesach w zeszłym roku opowiada Tomasz Szponder, prezes Domu Wydawniczego Rebis z Poznania.

Połowa Polaków deklaruje, że w ubiegłym roku nie przeczytała żadnej książki...
Tomasz Szponder: Nawet więcej niż połowa - teraz to chyba nawet ponad 60 procent.

Jak w takich warunkach ma funkcjonować rynek wydawniczy?
Polacy rzeczywiście mało czytają. Poziom czytelnictwa to najważniejsza przyczyna tej niezbyt korzystnej sytuacji, w jakiej znajduje się rynek wydawniczy. Nasi sąsiedzi, mam na myśli Czechów, Niemców czy Skandynawów, wskaźnik czytelnictwa mają zdecydowanie wyższy. Przyczyną może być to, że w stosunku do tych krajów, jeszcze w okresie międzywojennym, mieliśmy zdecydowanie wyższy poziom analfabetyzmu. Statystyka nie kłamie, a te różnice czytelnictwa to rzeczywiście przepaść. Nadal występuje u nas też dziecięca choroba kapitalizmu, chociaż sam rynek dystrybucyjny od lat powoli się stabilizuje. Bankructw hurtowni czy sieci księgarni jest coraz mniej. Głównie zamykane są małe księgarnie. Mimo to nadal zdarzają się takie spektakularne upadki, jak ostatnio np. Matrasa, czyli drugiej sieci księgarskiej w Polsce. Po paru latach walki firma poddała się. Proces sanacji trwał od miesięcy, ale okazał się nieskuteczny - sieć zmierza ku likwidacji. Nie ma pieniędzy nawet na ogłoszenie upadłości.

Czy wydawnictwa mają pomysł, jak sobie z tymi problemami radzić?
Wydawnictwa generalnie sobie radzą. Wielkich upadków wśród wydawnictw ostatnio nie było, a wręcz przeciwnie - cały czas powstają nowe. I odnoszą one sukcesy, czyli rynek jest ciągle żywy, ciągle się zmienia. Ta konkurencja ma korzystne skutki dla czytelnika, bo dzięki temu może on być na bieżąco ze światową literaturą.

W dalszej części rozmowy:

 • Jaki klient dziś kupuje książki papierowe?
 • Czy czasy małych księgarni już minęły?
 • Jakie są bieżące trendy na rynku?
Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Mikołaj Woźniak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.