TOP 20 eksponatów strażackich Centralnego Muzeum Pożarnictwa [AKTYWNE ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Olga Krzyżyk

TOP 20 eksponatów strażackich Centralnego Muzeum Pożarnictwa [AKTYWNE ZDJĘCIA]

Olga Krzyżyk

W Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach jest ponad 4 tys. różnych eksponatów, od sikawek konnych, przez odznaczenia, fotografie, mundury i hełmy z różnych zakątków świata, przez wozy strażackie i odznaczenia. Bogate, muzealne zbiory pełne są sprzętu strażackiego z ciekawą historią. Specjalnie dla Was wybraliśmy 20 według nas najciekawszych eksponatów całego Centralnego Muzeum Pożarnictwa.

W muzealnej kolekcji, jednym z najciekawszych eksponatów jest sikawka konna z 1717 roku. Jest jedną z najstarszych tego typu sikawek w Europie. Zrobiona ona została dla opactwa cystersów w Henrykowie na Dolnym Śląsku, dlatego ma bardzo ładne zdobienia, tzw. pogram heraldyczny. W Centralnym Muzeum Pożarnictwa jest także jedyny w Polsce reflektor lotniczy z czasów II wojny światowej.

- Jest to reflektor lotniczy, który służył do namierzania samolotów wroga na niebie. Ma zasięg 10 kilometrów, dwa otwory serwisowe przez które wchodzi się do środka by czyścic lustro - wyjaśnia Paweł Gąsiorczyk, naczelnik wydziału dokumentacji zbiorów w Centralnym Muzeum Pożarnictwa.

Najstarszy samochód muzeum to Benz Gaggenau z 1913 roku. Samochód ten ma dokładnie 102 lata. Wyprodukowany został dla straży pożarnej w Królewskiej Hucie, czyli obecnym Chorzowie. Samochód ten do tej pory zachował oryginalne ogumienie. W zbiorach Centralnego Muzeum Pożarnictwa jest także prawie 200 mundurów, w tym nowojorski mundur strażacki.

We wrześniu 2002 roku Centralne Muzeum Pożarnicze gościło strażaków ze Stanów Zjednoczonych, którzy uczestniczyli w akcji ratowniczej po zamachu terrorystycznym na wieże World Trade Center w Nowym Jorku. Strażacy sprezentowali muzeum saperkę, flagę amerykańską, hełm zmarłego podczas akcji strażaka, ubranie oraz tablo ze wszystkimi członkami nowojorskiej straży pożarnej, którzy zginęli podczas akcji związanej z zamachem na „dwie bliźniacze wieże”.

Przekonajcie się co jeszcze można zobaczyć w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Zapraszamy do galerii eksponatów.

Na święta w Śląsku Plus mamy dla Was świąteczną promocję. Cały rok czytania za pół ceny. Zapraszamy!


W3Schools

Olga Krzyżyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.