TOP 20 eksponatów strażackich Centralnego Muzeum Pożarnictwa [AKTYWNE ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Olga Krzyżyk

TOP 20 eksponatów strażackich Centralnego Muzeum Pożarnictwa [AKTYWNE ZDJĘCIA]

Olga Krzyżyk

W Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach jest ponad 4 tys. różnych eksponatów, od sikawek konnych, przez odznaczenia, fotografie, mundury i hełmy z różnych zakątków świata, przez wozy strażackie i odznaczenia. Bogate, muzealne zbiory pełne są sprzętu strażackiego z ciekawą historią. Specjalnie dla Was wybraliśmy 20 według nas najciekawszych eksponatów całego Centralnego Muzeum Pożarnictwa.

W muzealnej kolekcji, jednym z najciekawszych eksponatów jest sikawka konna z 1717 roku. Jest jedną z najstarszych tego typu sikawek w Europie. Zrobiona ona została dla opactwa cystersów w Henrykowie na Dolnym Śląsku, dlatego ma bardzo ładne zdobienia, tzw. pogram heraldyczny. W Centralnym Muzeum Pożarnictwa jest także jedyny w Polsce reflektor lotniczy z czasów II wojny światowej.

- Jest to reflektor lotniczy, który służył do namierzania samolotów wroga na niebie. Ma zasięg 10 kilometrów, dwa otwory serwisowe przez które wchodzi się do środka by czyścic lustro - wyjaśnia Paweł Gąsiorczyk, naczelnik wydziału dokumentacji zbiorów w Centralnym Muzeum Pożarnictwa.

Najstarszy samochód muzeum to Benz Gaggenau z 1913 roku. Samochód ten ma dokładnie 102 lata. Wyprodukowany został dla straży pożarnej w Królewskiej Hucie, czyli obecnym Chorzowie. Samochód ten do tej pory zachował oryginalne ogumienie. W zbiorach Centralnego Muzeum Pożarnictwa jest także prawie 200 mundurów, w tym nowojorski mundur strażacki.

We wrześniu 2002 roku Centralne Muzeum Pożarnicze gościło strażaków ze Stanów Zjednoczonych, którzy uczestniczyli w akcji ratowniczej po zamachu terrorystycznym na wieże World Trade Center w Nowym Jorku. Strażacy sprezentowali muzeum saperkę, flagę amerykańską, hełm zmarłego podczas akcji strażaka, ubranie oraz tablo ze wszystkimi członkami nowojorskiej straży pożarnej, którzy zginęli podczas akcji związanej z zamachem na „dwie bliźniacze wieże”.

Przekonajcie się co jeszcze można zobaczyć w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Zapraszamy do galerii eksponatów.

Na święta w Śląsku Plus mamy dla Was świąteczną promocję. Cały rok czytania za pół ceny. Zapraszamy!


W3Schools

Olga Krzyżyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.