Paulina Musialska

TOP 5. Najciekawsze orszaki na Trzech Króli w województwie śląskim

Święto Trzech Króli przypada 6 stycznia. Z tej okazji w wielu miastach regionu są organizowane orszaki Trzech Króli Fot. Arek Gola Święto Trzech Króli przypada 6 stycznia. Z tej okazji w wielu miastach regionu są organizowane orszaki Trzech Króli
Paulina Musialska

W najbliższą niedzielę, 6 stycznia, obchodzimy Święto Trzech Króli. Z tej okazji ulicami wielu polskich miast przejdą barwne orszaki. Gdzie odbędą się najciekawsze wydarzenia?

Orszak Trzech Króli to uliczne przedstawienia jasełek, organizowane w setkach miast i miasteczek. W tym roku wydarzenia odbędą się już po raz 11. Hasło przewodnie to słowa Jana Pawła II - „Odnowi oblicze ziemi”. Tegoroczne orszaki przejdą ulicami aż 752 miejscowości w Polsce i 22 poza naszymi granicami.

1. Jeden z największych orszaków Trzech Króli w województwie przejdzie ulicami Katowic. Uczestnicy wydarzenia zbiorą się o godzinie 13.30 na placu przed archikatedrą Chrystusa Króla. Zaprezentowane zostaną orszaki europejski, azjatycki i afrykański. Następnie uformowana zostanie kolumna uczestników, która ruszy o 13.45. Trasa orszaku będzie podobna do tej przed rokiem. A to oznacza, że sprzed katedry uczestnicy pochodu skierują się na ulicę Wita Stwosza, Jagiellońską, następnie na Lompy i ulicę Powstańców, a stąd na plac Żołnierza Polskiego przy osiedlu Paderewskiego. Finał Orszaku Trzech Króli w Katowicach zaplanowano o godz. 15. Wtedy rozpocznie się wspólne kolędowanie.

2. Ciekawie zapowiada się także Orszak Trzech Króli w Sosnowcu. Rozpocznie się mszą świętą i wyruszy z czterech sosnowieckich parafii: św. Floriana (godz. 9.30), św. Jacka (godz. 9.30), Najświętszej Marii Panny Różańcowej (godz. 10), Chrystusa Króla (godz. 10). Następnie uczestnicy spotkają się przy skrzyżowaniu przy centrum handlowym przed rondem Jana Pawła II. Start o godz. 11. Orszak przejdzie na scenę koło barki na Placu Papieskim w Sosnowcu.

3. Orszak Trzech Króli w Bytomiu będzie podzielony na trzy grupy. Pierwsza wyruszy z ulicy Dworcowej. Druga - z ulicy Krakowskiej. Trzecia - z placu Akademickiego. Start o godzinie 15. Wszystkie grupy spotkają się na bytomskim Rynku, gdzie zaplanowano wspólne kolędowanie. Trzy nitki orszaku są oznaczone kolorami, które symbolizują konkretne kontynenty. Trasa żółta, startująca z ul. Dworcowej to Europa. Z ul. Krakowskiej wystartuje orszak czerwony, czyli Azja, a na placu Akademickim zbierze się afrykańska, niebieska część orszaku.

4. W Bielsku-Białej w rolę królów wcielą się Tomasz Lorek, Aleksander Trojak i Marek Labuda. Świętą Rodzinę odegrają Ewa i Jakub Kopaczkowie z ośmiomiesięcznym synem Samuelem. W tym roku nie będzie wielbłądów. Orszak wyruszy po mszy w aleksandrowickim kościele. Uczestnicy zbiorą się ok. 10.30. Przejście ul. Cieszyńską na Stary Rynek zajmie ok. 40 minut. Po drodze są dwie sceny. Kolędowanie poprowadzi znany bielski aktor Rafał Sawicki. Na Rynku trzej królowie wraz z uczestnikami orszaku pokłonią się Dziecięciu, a następnie rozpocznie się kolędowanie z zespołem „Kamień na kamieniu” z Domowego Kościoła parafii w Kamienicy.

5. Orszak Trzech Króli zaplanowano także w Rybniku. Wyruszy o godz. 15.30 ze skrzyżowania ulic Rudzkiej i Czecha (obok kapliczki) i przejdzie pod kościół w dzielnicy Chwałęcice. Na placu przed świątynią będą ognisko i przekąski. Zaplanowano też kolędowanie z orkiestrą górniczą Jankowice. Orszak poprowadzą królowie na koniach.

Paulina Musialska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.