Magdalena Mikrut-Majeranek

Top 7 tegorocznej Nocy Muzeów

Muzeum Górnośląskie Fot. mat. prasowe Muzeum Górnośląskie
Magdalena Mikrut-Majeranek

Noc Muzeów to jedyna taka noc w roku, kiedy można do późna zwiedzać gmachy instytucji kultury, odbywać nocne wędrówki po zakamarkach zabytkowych pałaców, odkrywać zapomniane i rozwiązywać historyczne zagadki. Muzea biorące udział w akcji od lat prześcigają się w przygotowywaniu atrakcyjnych wydarzeń dla zwiedzających. Nie inaczej będzie w sobotę, 20 maja. Miłośnicy historii muszą się przygotować na moc trakcji. Oto nasz TOP 7 muzeów w województwie śląskim.

Zwiedzanie ekspozycji, polowanie na duchy, nocna szychta w kopalni, pieśni z ajnfartów i salonów, performance taneczne, wjazd na wieżę wyciągową szybu Warszawa II, warsztaty, wykłady, koncerty, tworzenie zabawek z siana, czy witraży z ziół, slajdowiska - te i wiele innych atrakcji czekają na wszystkich miłośników historii, którzy wezmą udział w tegorocznej Nocy Muzeów.

Program jest bogaty, dlatego też nie ma się co dziwić, że niemal do każdego z muzeów ustawiają się olbrzymie kolejki, a niektóre bilety bądź darmowe wejściówki trzeba rezerwować dwa już dwa tygodnie wcześniej.

Przypomnijmy, że pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku. To był strzał w dziesiątkę! Muzea w kraju nad Wisłą postanowiły przenieść ideę na polski grunt dopiero w 2003 roku. Pierwszą w Polsce Noc Muzeów zorganizowano w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Które muzea przygotowały najciekawszy program Nocy Muzeów? Sprawdziliśmy! Oto nasz TOP 7 muzeów w województwie śląskim.

1. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Zabrzańskie muzeum otworzy swoje podwoje dla zwiedzających już o godz. 17.00. Organizatorzy zaplanowali m.in. wernisaż wystawy „Po nitce do …. węgla”, która będzie prezentowana w salach Muzeum przy ul. 3 Maja 19 w Zabrzu. W Sztolni Królowa Luiza w tegoroczną Noc Muzeów w ciemności zwiedzimy podziemne wyrobiska kopalni i naziemny Park 12C. Zwiedzanie podziemnych wyrobisk możliwe będzie tylko z lampą górniczą. W takich warunkach odbędą się m. in. pokazy pracy kombajnu górniczego. W Łaźni Łańcuszkowej przygotowano Noc artystów z martwą naturą" – plener i wystawa przygotowane przez Iwę Kruczkowską (Centrum Edukacji Twórczej w Zabrzu). Przypomnienie dorobku Grupy Obsydian, działającej niegdyś przy KWK „Zabrze” w jubileuszowym, 60 roku jej istnienia. Tymczasem w Kopalni Guido uczestnicy Nocy Muzeów w ramach gruby po ćmoku przejdą górniczymi korytarzami 355 metrów pod ziemią w ciemnościach rozproszonych jedynie snopem światła z lampy górniczej.

2. Muzeum Śląskie w Katowicach. Podczas Nocy Muzeów nastąpi wielkie otwarcie dawnej stolarni Muzeum Śląskiego i wyjątkowej wystawy, stworzonej w tych industrialnych wnętrzach: „Na tropie Tomka”. Inspiracją tej ekspozycji są przygody i postać Tomka Wilmowskiego, młodego bohatera powieści Alfreda Szklarskiego. To jednak nie jedyna atrakcja. W budynku głównym będzie można zwiedzić wszystkie wystawy czasowe i stałe jak: Galerię sztuki polskiej po 1945 roku, Galerię plastyki nieprofesjonalnej, Laboratorium przestrzeni teatralnych, Światło historii, Galerię śląskiej sztuki sakralnej, Galerię sztuki polskiej 1800–1945, Mistrz kreski Jan Matejko. Wtedy też zaplanowano pierwszy pokaz dwóch rysunków Jana Matejki, które niedawno wzbogaciły zbiory Muzeum, oraz prezentacja multimedialna rysunków i szkiców do obrazów artysty. Dla najmłodszych zaplanowano mnóstwo warsztatów. Będą też pokazy pracy skanera 3D, a w budynku maszynowni szybu Bartosz wysłuchamy gawęd Jana Zająca o dawnej kopalni, a chętni wjadą na wieżę wyciągową szybu Warszawa II.

3. Muzeum w Gliwicach. Tutaj Noc Muzeów odbędzie się w kilku lokalizacjach: w Willi Caro, Pałacu Piastowskim, Oddziale Odlewnictwa Artystycznego, radiostacji gliwickiej, czy Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, gdzie zwiedzający zobaczą instalację świetlno-dźwiękową "Ja ostał się sam". To opowieść o życiu prostego człowieka jego własnymi słowami. Człowieka, który przetrwał Zagładę utraciwszy żonę i syna. Celem dzieła jest upamiętnienie Abrahama Ladnera. Tematyką tegorocznego wydarzenia są zioła i kultura śląska. W programie poza zwiedzaniem ekspozycji, także warsztaty m.in z tworzenie kwiatów z osikowego łyka, ziołowych witraży, zabawek z siana, czy zajęcia taneczne z Kapelą Fedaków. Będą także koncerty.

4. Muzeum Tyskich Browarów Książęcych. W świątyni bursztynowego trunku turyści będą mogli wziąć udział w warsztatach degustacyjnych w gwarze śląskiej, zwiedzą także zabytkową część browaru.

5. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Noc Muzeów w Bytomiu zainauguruje o godz. 17.30 Coolturalna Gra Miejska – jedyna i niepowtarzalna okazja by dać się wciągnąć przygodzie oraz poznać bogatą historię miasta. Natomiast otwarcie zwiedzania ekspozycji muzealnych nastąpi o 18.00. Tej nocy zobaczymy m.in. skarby Działu Sztuki, najnowsze muzealne nabytki. Posłuchamy także prelekcji o śląskiej kuchni, czy dziejach miasta. Będzie też retrogimnastyka pod okiem profesjonalnych trenerów z Jatomi Fitness, czy spektakl Chorzowskiego Centrum Kultury - Stary klamor w dziadkowym szranku w wykonaniu grupy teatralnej Reduta Śląska.

6. Muzeum Częstochowskie. Miłośnicy historii zwiedzą takie obiekty Muzeum Częstochowskiego jak: Ratusz, Galerię Dobrej Sztuki, Muzeum Górnictwa Rud Żelaza oraz Pawilon Wystawowy. Czynne będą w godz. 18.00-24.00. W Ratuszu zobaczymy "Kreuj w muzeum!"- interaktywny happening dający zwiedzającym możliwość twórczej kreacji i wykorzystania przestrzeni muzealnej. Natomiast w Pawilonie Wystawowym w Parku Staszica o godz. 19.00 będzie miało miejsce otwarcie wystawy "Wielkie królestwa chrześcijańskie w Nubii", przygotowanej przez Muzeum Częstochowskie i Muzeum Archeologiczne w Poznaniu połączone z wykładem dr Dobiesławy Bagińskiej pt. Badania archeologiczne w Banganarti, Starej Dongoli i Jebel Barkal w Sudanie.

7. Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów zwiedzający będą mogli zobaczyć ekspozycje w zamku takie jak: "Wnętrza XIX i XX-wieczne" oraz "Zbrojownie w podziemiach zamkowych", natomiast w Stajniach Książęcych dostępne będą wystawy: "Na łów, na łów towarzyszu mój!" oraz "W purpurze i złocie. Karety paradne króla Jana III Sobieskiego". Bilety można kupić za symboliczną złotówkę. Dodatkową atrakcją będą postacie historyczne dawnych mieszkańców dworu książęcego oraz ich gości, w które wcielą się członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu „Krynolina”. W programie przewidziano również muzykę we wnętrzach zamkowych. Dla zwiedzających zagra Zespół Muzyki Dawnej „Telemann Collegium Pless”.

Magdalena Mikrut-Majeranek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.