Adam Mroczek

Toruń. Prezydent Michał Zaleski wręczył stypendia kulturalne

Stypendyści uhonorowani przez prezydenta Michała Zaleskiego Fot. Lech Kamiński dla UMT Stypendyści uhonorowani przez prezydenta Michała Zaleskiego
Adam Mroczek

Prezydent Miasta Torunia przyznał Stypendia Miasta Torunia w dziedzinie kultury na II półrocze 2022 r. Wręczenie decyzji odbyło się w teatrze Baj Pomorski.

Obejrzyj: Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście
[video]23583[/video]

Ponad 4 tys. zł na stypendium!

Stypendia Prezydenta Miasta Torunia w dziedzinie kultury na II półrocze 2022 r. otrzymało 11 twórców. To wszystkie osoby, które złożyły wnioski w tym naborze. Każda z nich otrzymała Stypendium Miasta Torunia na drugie półrocze 2022 r. wysokości 4515 zł.

- Ta finansowa forma wsparcia jest jednym z przejawów mecenatu, który zgodnie z wolą Rady Miasta Torunia, kierujemy do twórców i animatorów kultury potrafiących spełnić rygorystyczne wymagania. Poszukiwaliśmy pomysłów, za którymi stoją między innymi: jakość artystyczna, oryginalność koncepcji, czytelne cele i rezultaty projektu, związane z nim rekomendacje, ale także znaczenie przedłożonego zamysłu dla kultury Torunia – mówił prezydent Michał Zaleski podczas uroczystości w amfiteatrze teatru Baj Pomorski.

Decyzje stypendialne wraz z prezydentem wręczał radny toruński Piotr Lenkiewicz. Uroczystość wręczenia stypendiów uświetnili swoimi występami wyróżnieni Iwona Zuchniak i Aron Blum.

W budżecie Torunia na rok 2022 na fundusz stypendialny zaplanowano łącznie 135 tys. zł. W I turze z tej kwoty rozdysponowano 76 755 zł na 7 stypendiów całorocznych oraz na 3 stypendia na I półrocze 2022 r. dla osób zajmujących się działalnością artystyczną, twórców i animatorów kultury.
[polecane]23224191,23240565,23242655,23242297;1;Polecamy[/polecane]
Oto lista stypendystów Miasta Torunia w dziedzinie kultury na II półrocze 2022 roku:

Milena Amahwa
Otrzymała stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury z przeznaczeniem na realizację przedsięwzięcia z zakresu sztuki wizualnej pn. „Toruń - miasto, którego strzegą anioły ” polegającego na napisaniu siedmiu ikon związanych z opiekuńczymi duchami-aniołami, będącymi znakiem rozpoznawczym oraz symbolem miasta Torunia. Zwieńczeniem pracy będzie indywidualna wystawa stypendystki.

Arkadiusz Blum
Otrzymał stypendium miasta w dziedzinie kultury z przeznaczeniem na realizację przedsięwzięcia z zakresu muzyki pn. „PLAYGROUND-BACHGROUND” integracja w rytmie Aron Blum, polegającego na realizacji warsztatów rytmiczno-integracyjnych bazujących na wykorzystaniu instrumentów perkusyjnych, w tym bębnów obręczowych w przestrzeni miejskiej Torunia.

Małgorzata Czyż
Otrzymała stypendium miasta z przeznaczeniem na realizację przedsięwzięcia z zakresu sztuki wizualnej pn. „Twoje przemyślenia są istotne”, polegającego na wykonaniu cyklu prac malarskich - 5 obrazów zachowanych w konwencji malarstwa gestu, ukazujących emocje i doświadczenia osób z Torunia. Efektem końcowym projektu będzie wystawa zorganizowana w toruńskiej Galerii Niemiejsce, prowadzonej przez wykładowców WSP UMK.

Ewelina Doiczman
Otrzymała stypendium miasta na realizację przedsięwzięcia z zakresu sztuki wizualnej, polegającego na zaprojektowaniu i stworzeniu wystawy wirtualnej holenderskich obrazów martwych natur ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu, której będzie towarzyszył e-book zatytułowany na roboczo "Holenderskie martwe natury ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu".

Jakub Grozdew
Otrzymał stypendium miasta na realizację przedsięwzięcia z zakresu literatury polegającego na przygotowaniu i wydaniu tomiku własnych utworów poetyckich pt. „Aurea dicta”, które będziemy mogli poznać już tej jesieni na spotkaniu autorskim.

Justyna Permus-Sałańska
Otrzymała stypendium miasta na realizację przedsięwzięcia z zakresu sztuki wizualnej pn. „Wspomnienia”, polegającego na wykonaniu 8 obrazów w technice: malarstwo olejne na płótnie oraz szkiców techniką akwarelową. Obrazy będą inspirowane historiami 4 osób mieszkających w Toruniu, imigrantów z Azerbejdżanu, Ukrainy, Białorusi i Indonezji. Efektem końcowym projektu będzie wystawa.

Marta Rogalska-Krotofil
Otrzyma stypendium miasta na realizację przedsięwzięcia z zakresu muzyki, polegającego na opracowaniu 5 tradycyjnych pieśni kujawskich, wybranych ze zbiorów m.in. Muzeum Etnograficznego, nagranie ich wspólnie z artystami z Toruńskiej Orkiestry Improwizowanej oraz przygotowaniu materiału na album ”Wspólne plony”.

Agnieszka Rolirad
Otrzymała stypendium miasta na realizację przedsięwzięcia z zakresu literatury pn. „Małe ciach. Bajka o pewnym zabiegu”, polegającego na stworzeniu i wydaniu książeczki – bajki osadzonej w scenerii Torunia o charakterze terapeutycznym - która przygotuje rodziców i dzieci do zabiegu przecięcia wędzidełka podjęzykowego.

Robert Rychlicki-Gąsowski
Otrzymał stypendium miasta na realizację przedsięwzięcia z zakresu muzyki, polegającego na nagraniu przez stypendystę albumu zawierającego autorskie nagrania z towarzyszeniem zespołu Scratching Fork.

Marzena Wilk
Otrzymała stypendium miasta na realizację przedsięwzięcia z zakresu sztuki wizualnej pn. "Szkło kopernikańskie", polegającego na wykonaniu pracy plastycznej ze szkła nawiązującej do przyszłorocznych obchodów Roku Mikołaja Kopernika i zaprezentowanie jej na międzynarodowej wystawie w galerii Dworzec Zachodni Akademickiego Klubu Od Nowa w Toruniu.

Iwona Zuchniak
Otrzymała stypendium miasta na realizację przedsięwzięcia z zakresu muzyki, polegającego na nagraniu debiutanckiej płyty promocyjnej wokalistki zawierającej trzy nowe utwory. Tematyka utworów będzie dotyczyła spojrzenia na świat oczyma dojrzałej kobiety.

Adam Mroczek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.