Toruńska uczennica z Medalem "Młody Bohater". Rok temu uratowała życie człowiekowi

Czytaj dalej
Fot. Urząd Miasta Torunia
Justyna Wojciechowska-Narloch

Toruńska uczennica z Medalem "Młody Bohater". Rok temu uratowała życie człowiekowi

Justyna Wojciechowska-Narloch

Pracownik obsługi Szkoły Podstawowej nr 23 w Toruniu zawdzięcza swoje życie małej dziewczynce. To ona zareagowała modelowo, gdy znalazła go nieprzytomnego na szkolnym korytarzu. Kilka dni temu Martyna Góralska - bo o niej mowa - dziś trzecioklasistka, została uhonorowana Medalem "Młody Bohater". Razem z nią odznaczenia odebrały dziewczyny, które pomogły tonącemu oraz chłopiec, który powiadomił o pożarze odpowiednie służby.

Medale "Młody Bohater" przyznaje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji za wzorową postawę i opanowanie w sytuacji niebezpiecznej. Uroczystość ich wręczenia w naszym regionie połączono z Europejskim Dniem Numeru Alarmowego 112. To nie było przypadkowe. Część z odznaczonych dzieci wezwało pomoc za pośrednictwem właśnie numeru alarmowego 112.
Impreza odbyła się w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy 11 lutego. W imieniu ministra odznaczenia wręczył Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Radosław Kempinski.

- Wszyscy czworo swoją postawą i świadomością obywatelską przyczyniliście się do tego, że ludzie w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zostali ocaleni - powiedział do wyróżnionych wicewojewoda.

Medalami uhonorowani zostali:

Martyna jest pierwsza w Toruniu

O Martynie Góralskiej, wówczas 8-letniej uczennicy podstawówki przy ul. Osikowej, pisaliśmy rok temu. 25 lutego 2021 roku zachowała się ona w wyjątkowo odpowiedzialny sposób. Jak inne dzieci w przerwie krążyła po budynku szkoły i zawędrowała na najniższą, piwniczną kondygnację. Tam zobaczyła leżącego na podłodze mężczyznę. Rozpoznała w nim pana ze szkolnej obsługi i od razu zrozumiała, że dzieje się coś bardzo złego.

- Wolę nie myśleć, co by się stało, gdyby Martynka tam nie zeszła – opowiadała nam przed rokiem Iwona Muszyńska, dyrektorka SP nr 23 w Toruniu. - Chcę podkreślić, że na całą tę traumatyczną sytuację zareagowała bardzo przytomnie. Kiedy zobaczyła, że pan nie daje oznak życia, natychmiast pobiegła szukać pomocy. O tym, co okryła poinformowała pierwszą napotkaną dorosłą osobę. Dzięki jej zachowaniu mogliśmy wezwać karetkę i ratować życie naszego kolegi.

Skąd wzięło się tak odpowiedzialne zachowanie dziewczynki? Iwona Muszyńska tłumaczyła, że już na etapie przedszkola dzieci uczone są o bezpieczeństwie, poznają konsekwencje niewłaściwych zachowań, poznają numery alarmowe. W szkole natomiast realizowany jest projekt "Mały ratownik", gdzie uczniowie poznają podstawy pierwszej pomocy, spotykają się z medykami, rozmawiają o zagrożeniach, które niesie ze sobą codzienność.
Martyna Góralska jest pierwszym dzieckiem w Toruniu z Medalem "Młody Bohater". O odznaczenie dla dziewczynki wnioskował Adrian Mól, obecnie wiceprezydent Torunia.

Justyna Wojciechowska-Narloch

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.