Toruńskie firmy wśród największych polskich przedsiębiorstw - według rankingu "Rzeczpospolitej"

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers

Toruńskie firmy wśród największych polskich przedsiębiorstw - według rankingu "Rzeczpospolitej"

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers

Mamy w Toruniu firmy, których roczne przychody są jednymi z największych w kraju.

Dwanaście toruńskich firm znalazło się wśród 2000 największych przedsiębiorstw w Polsce. Doroczne zestawienie przygotował dziennik „Rzeczpospolita”, porównując przychody.

„Ranking pokazuje, że firmy miały za sobą dobry rok” - pisze gazeta. Dotyczy to jednak nie bieżącego, ale poprzedniego, 2019 roku. Kończący się właśnie rok 2020, z uwagi na skutki pandemii koronawirusa, nie będzie dla gospodarki już tak korzystny.
Spośród toruńskich firm najwyżej w zestawieniu „Rzeczpospolitej” uplasowała się Neuca. Z przychodami ze sprzedaży na poziomie 8 278 727 złotych i wynikiem netto 117 843͘ złotych zajęła 42. miejsce. Tuż przed toruńską spółką, na 41. miejscu, znalazł się Carrefour Polska, a oczko za nią, na 43. lokacie - Tesco Polska.

W drugiej setce zmieściły się Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych i Thyssenkrupp Materials Poland. TZMO z przychodami ze sprzedaży 3 010 268 zł i wynikiem netto 343 854 zł zajęły 142. pozycję. Thysenkrupp jest 147. pod względem wielkości firmą w Polsce (przychód 2 934 290 zł, wynik netto 34 090 zł).

Na początku trzeciej setki, na miejscu 207. zestawienia, znalazła się Krajowa Spółka Cukrowa, a na 481. firma Nova Trading. W siódmej setce rankingu znajdziemy inne toruńskie firmy: Apator i Cereal Partners Poland Toruń-Pacific. W pierwszym tysiącu największych firm jest także United Beverages. W drugim tysiącu zestawienia zmieściły się jeszcze przedsiębiorstwa: ATK, Interhandler, PBDI i PGE Toruń.

Jak napisali w komentarzu autorzy zestawienia, najdynamiczniej do zeszłego roku rozwijał się sektor budownictwa i energetyczny. Dobry wzrost notowały firmy usługowe, co zdaniem dziennika "Rzeczpospolita" oznacza, że polska gospodarka zmierza w kierunku modelu z Europy Zachodniej.
Czy i jak obecna sytuacja w kraju i na świecie przebuduje tę listę, okaże się już wkrótce, gdy pojawią się podsumowania roku 2020.

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.