Toruńskie inwestycje w ramach Polskiego Ładu. Przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego oraz termomodernizacja internatu

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz/Polska Press
Adam Mroczek

Toruńskie inwestycje w ramach Polskiego Ładu. Przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego oraz termomodernizacja internatu

Adam Mroczek

Co w ramach dofinansowania z rządowego programu Polski Ład powstanie w naszym mieście? Jest już wykonawca termomodernizacji internatu przy X LO, a na firmę, która przebuduje Bulwar Filadelfijski miasto wciąż czeka. Toruń ubiega się też o kolejne środki w ramach Polskiego Ładu.

We wtorek, 2 marca 2022 roku prezydent Michał Zaleski podpisał umowę na termomodernizację internatu przy X LO na pl. św. Katarzyny. Zajmie się tym Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowym BUD-POL. A już 7 marca ekipa remontowo-budowlana wejdzie do budynków internatu. Zgodnie z harmonogramem całość prac ma zakończyć się do 15 listopada 2022 roku.

Zadanie pn. "Poprawa efektywności energetycznej zabytkowych budynków oświatowych – termomodernizacja kompleksowa internatu nr 1 i 2 przy pl. Św. Katarzyny 9 w Toruniu" dofinansowane jest ze środków pochodzących z Programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Całkowita kwota inwestycji wynosi 4 659 000 zł, z czego 4 193 100 zł pochodzi z programu rządowego. Środki własne Gminy Miasta Toruń na realizację tej inwestycji to 465 900 zł.

Zakres robót budowlanych w obu internatach obejmować będzie:

Przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu

W ramach Polskiego Ładu nowe oblicze zyska też Bulwar Filadelfijski. W trakcie inwestycji przebudowane zostanie 1,5 kilometra ulicy. Powstaną ścieżki rowerowe i chodniki. Inaczej wyglądać będzie także deptak nad rzeką. Powstaną nowe schody, wzmocnione zostaną skarpy. Poprawiona zostanie również infrastruktura wodno-kanalizacyjna oraz teletechniczna. Po przebudowie wyłączony z ruchu samochodowego będzie odcinek Bulwaru Filadelfijskiego od ulicy Łaziennej do Ślimaka Getyńskiego. Przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego ma kosztować 34 mln zł. Miasto zapłaci 4 mln zł, 30 mln zł to dofinansowanie z programu Polski Ład.

Urząd Miasta ogłosił przetarg na wykonawcę tych prac. Na oferty zainteresowanych firm czeka do 11 marca.

- Prace powinny ruszyć w kwietniu, a przebudowa potrwa 13 miesięcy. Planowe zakończenie prac to czerwiec 2023 roku - tłumaczy Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta Torunia.

Co jeszcze z Polskiego Ładu?

Toruń stara się o dofinansowanie z drugiej edycji Polskiego Ładu. Miasto złożyło pięć wniosków, w których ubiega się o dofinansowanie w wysokości do 65, 30 i 5 milionów złotych. W pierwszym przypadku wniosek dotyczy wsparcia budowy szkoły podstawowej przy ulicy Strzałowej na lewobrzeżu. 30 milionów złotych ma pomóc w przebudowie ośmiu kluczowych odcinków dróg. Natomiast 5 milionów złotych z Polskiego Ładu ma zostać przeznaczone na modernizację obiektów Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Chodzi przede wszystkim o modernizację instalacji i ograniczenie zużycia energii. Toruń ubiega się również o pieniądze przeznaczone na rewitalizację terenów po PGR-ach, bądź z nimi związanych. Wnioskowano również o 8 mln zł na modernizację sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 11 i o 2 mln zł na modernizację starej części Domu Pomocy Społecznej przy Szosie Chełmińskiej.

Adam Mroczek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.