Olga Krzyżyk

Tour de Pologne 2017 w woj. śląskim: kolarze będą się ścigać, a mieszkańcy bawić

Tour de Pologne 2017 w woj. śląskim: kolarze będą się ścigać, a mieszkańcy bawić
Olga Krzyżyk

Tour de Pologne to nie tylko wyścig, ale także takie atrakcje jak koncerty, zabawy i dmuchańce. Największe wydarzenie towarzyszące TdP 2017 to wyścig dla dzieci - Nutella Mini Tour de Pologne.

Nie mają Państwo jeszcze planów na atrakcyjne spędzenie niedzieli? Dla mieszkańców miast leżących na trasie drugiego etapu 74. Tour de Pologne, biegnącego z Tarnowskich Gór do Katowic, wybór powinien być oczywisty. Liczba ciekawych imprez, które zostały przygotowane z okazji wyścigu w Tarnowskich Górach, Piekarach Śląskich, Bytomiu, Chorzowie, Siemianowicach Śląskich i Katowicach jest imponująca. I co nie mniej ważne, coś dla siebie znajdą tam zarówno dorośli jak i dzieci.

W Katowicach będą to np. wyścig Nutella Mini Tour 2017 oraz cykl imprez masowych w Dolinie Trzech Stawów. Tarnowskie Góry zapraszają z kolei na popołudnie pełne muzycznych koncertów. Chorzów to natomiast specjalna strefa kibica, w której poza atrakcyjnymi konkursami będzie m.in. możliwośc obejrzenia zabytkowych rowerów, wśród których znajdzie się także pochodzący z 1888 roku rower z... drewna. Atrakcji nie zabraknie również w pozostałych miastach.

Rozpoczyna się wielkie kolarskie święto - Tour de Pologne 2017. W niedzielę - podczas drugiego etapu - kolarze pojadą z Tarnowskich Gór, przez Piekary Śląskie, Bytom, Chorzów, Siemianowice Śląskie, do Katowic. Peleton łącznie pokona 142 kilometry. W każdym z tych miast, poza emocjami sportowymi, nie zabraknie dodatkowych atrakcji, imprez, konkursów i zabaw dla całych rodzin.

W Tarnowskich Górach kolarskie święto rozpoczęło się już wczoraj - od Tarnogórskiej Masy Krytycznej szlakiem Tour de Pologne. W sobotę w parku miejskim będą ścigać się w Tour de Park dzieci i młodzież (godz. 10 rejestracja uczestników, godz. 11 - start wyścigu). Natomiast w niedzielę na rynku zagrają między innymi koncerty: o godz. 17.00 Absynth, o 18.00 Game Cover, natomiast o 20.00 grupa Loka.

W Piekarach Śląskich, a dokładnie w Brzozowicach-Kamieniu, gdzie kolarze powalczą o premię lotną, tuż przed Ośrodkiem Kultury Andaluzja będą rozstawione m.in.: minizamek dla dzieci, dmuchane piłki na wodzie, eurobungee oraz strefa z jedzeniem.

Do Bytomia peleton wjedzie około godz. 14.45. Ale już wcześniej, na placu Sobieskiego, będzie można skorzystać z wielu atrakcji. Dla dzieci o godz. 12 odbędzie się Mini Tour de Bytom. Startować mogą maluchy w wieku od 3 do 9 lat. Zapisy w strefie kibica od godz. 10. Dzieci mogą jechać rowerami na 2, 3 i 4 kółkach. Plac Sobieskiego podzielony zostanie na sześć stref: dwóch kółek, kibica, zabawy, mundurową, sportu i smaku. Nie zabraknie dmu-chańców, kul wodnych, gier, zabaw i konkursów. Mieszkańcy będą mogli też wziąć udział w treningu rowerowym, stworzyć kwiatową dekorację oraz zobaczyć wóz bojowy straży pożarnej, policyjny sprzęt i pokaz pierwszej pomocy. Zabawa w strefach potrwa od godz. 10 do 16.

- Zanim do Chorzowa w niedzielę wjadą profesjonalni kolarze, fragment trasy wyścigu zostanie otwarty dla wszystkich miłośników dwóch kółek. Chorzowski peleton wystartuje o godzinie 13.30 z placu kościelnego przy ul. Łagiewnickiej (przy parafii pw. św. Józefa) i przejedzie do premii lotnej przy ul. Krakusa - zapowiada Karolina Skórka, rzeczniczka chorzowskiego urzędu.

Właśnie przy ul. Krakusa od godz. 12 do 15.30 stanie strefa kibica. Na mieszkańców czekać tam będą liczne atrakcje, m.in. tor przeszkód i warsztaty z naprawiania rowerów. Nie zabraknie także konkursów z nagrodami oraz zawodów na rowerach stacjonarnych - na „wykręcenie” największego dystansu w minutę. Ciekawostką będzie też prezentacja zabytkowych rowerów, m.in. drewnianego z 1888 r.

W Siemianowicach Śląskich w niedzielę o godz. 12 uruchomiony zostanie Rowerowy Rynek Miejski - pumptrack oraz miasteczko ruchu drogowego. Dla mieszkańców przygotowano fachowe porady dotyczące użytkowania rowerów oraz bezpieczeństwa jazdy na dwóch kółkach w „Klinice dr. Bike’a”. Dla maluchów przygotowano dmu-chańce. Od godz. 16 dostępne będą również autka elektryczne, a dzieci będą mogły spróbować swoich sił na „Sportowisku”. Tradycyjnie MOSiR „Pszczelnik” organizuje też „Kapslowy Wyścig Kolarski”. Zaplanowano także konkurs plastyczny o tematyce rowerowej. Nie zabraknie profesjonalnych pokazów ratownictwa i pierwszej pomocy, prowadzonych tradycyjnie przez ratowników z oddziału WOPR w Siemianowicach Śląskich.

W Katowicach najważniejszą imprezą towarzyszącą TdP będzie niedzielny wyścig dla dzieci, czyli Nutella Mini Tour de Pologne 2017. Start, meta, ale też biuro wyścigu oraz biuro sędziowskie będą się znajdowały w strefie kibica TdP przy katowickim Spodku. Tu zaplanowano zbiórkę przed startem wyścigu amatorów o godz. 10.20.

Ponadto różne formy aktywności przygotowano w Dolinie Trzech Stawów. Tam od godziny 13 do 17 będą między innymi zajęcia z piłki ręcznej, nożnej, miniaerobik, zajęcia tenisowe. Wstęp będzie bezpłatny. Jedynie trzeba będzie zapłacić za zabawę na dmuchańcach.

Olga Krzyżyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.