Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej świętuje swoje 30-lecie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Czytaj dalej
Piotr Sobierajski

Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej świętuje swoje 30-lecie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Piotr Sobierajski

Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej obchodzi w tym roku 30-lecie. W ramach jubileuszowych obchodów w kwietniu br. zaproszeni goście oraz członkowie i sympatycy towarzystwa posadzili w Parku Hallera, obok Miejskiej Biblioteki Publicznej i Superjednostki, 30 nowych drzew. Tym samym powstała specjalna Aleja 30-lecia TPDG. Tym razem przyszedł czas na jubileuszowe uroczystości w Pałacu Kultury Zagłębia.

Uroczyste spotkanie odbyło się w piątek, 9 września, o godz. 17.00. W programie znalazły się m.in. wręczenie odznaczeń i wyróżnień, prezentacja działalności TPDG oraz koncert Przemysława Smolarskiego i Mariusza Kalagi.

– Jubileusz jest okazją do podsumowania naszej działalności. Stwierdzenia, co wypadło dobrze, a co można by jeszcze poprawić. Myślę, że te główne nasze przedsięwzięcia, które realizujemy, a więc Giełda Staroci, Dąbrowski Magazyn Historyczny, wycieczki dla dzieci i młodzieży, czy np. kwesta na cmentarzu są udane. Należy więc je kontynuować w kolejnych latach, choć z pewnością będą podlegały pewnym modyfikacjom i będą się rozwijały – podkreśla Arkadiusz Rybak, prezes Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej.

Mieszkanie za czytanie

– Szczególnie mam tu na myśli kwestę na cmentarzu, ponieważ tych nekropolii mamy w mieście kilka, a jest na nich wiele wartościowych obiektów do zachowania. Może w porozumieniu z innymi stowarzyszeniami można byłoby rozszerzyć tę akcję, ponieważ tu jednak potrzeba wielu wolontariuszy, by to wszystko skutecznie realizować. Teraz jesteśmy w trakcie renowacji pomnika budowniczego pierwszego kościoła w Dąbrowie, Juliana Polcera. Nagrobek jest już rozebrany i w trakcie renowacji na terenie zakładu kamieniarskiego. Jesienią będzie ponownie zmontowany, żeby móc cieszyć się widokiem tej zabytkowej rzeźby nagrobnej. Staramy się też w TPDG, by było to takie miejsce, gdzie ktoś, kto do nas dołącza realizuje projekt przez kogoś wymyślony, bo to mu odpowiada lub sam proponuje swój projekt. Czy on będzie związany z jakąś dotacją na konkretną działalność, czy np. z jakąś pomocą komuś konkretnemu, to pozostawiamy do wyboru. Nie chcemy bowiem, by TPDG było postrzegane, jak taka „maszyna”, gdzie ktoś się zapisuje i musi realizować program wyznaczony przez zarząd. Dlatego staram się, by różne osoby te pomysły pokazywały i też się tak dzieje. Cieszę się z tego powodu. Ten rok upłynął nam np. pod hasłem wycieczek turystyczno-krajoznawczych, które też integrują nasze środowisko. Te osoby z TPDG mogą sobie za stosunkowo niewielkie pieniądze pojechać w różne miejsca, zobaczyć to, czego być może nie zobaczyłyby nigdy prywatnie. Takich wycieczek odbyło się już kilkanaście. To nie był mój pomysł, nikogo z zarządu. Taka inicjatywa się pojawiła i ona się realizuje z powodzeniem. Jest coraz więcej chętnych. TPDG daje wiele możliwości. Wielu naszych członków może wyjść z domu, spotkać się w miłym towarzystwie. Chcemy tą naszą działalność pokazać podczas jubileuszu i podsumować. Tak, by wszyscy zobaczyli, czym się zajmujemy. Będzie też prezentacja, która pokaże, czym zajmowaliśmy się przez tych 30 lat – dodaje.

TPDG powstało 22 grudnia 1986 roku, z okazji 70 rocznicy istnienia Dąbrowy Górniczej. Spotkanie założycielskie odbyło się w budynku Urzędu Miejskiego przy ulicy T. Kościuszki 25. Urzędowa rejestracja nastąpiła 8 czerwca 1987 r. Pierwsza siedziba mieściła się w historycznej Resursie przy ul. 3 Maja. Później zlokalizowano ją w internacie przy ul. Cieplaka (od kwietnia 1995 r.) następnie – przy ul. Dojazdowej 18 (do 2000 r.), w budynku Muzeum Miejskiego „Sztygarka” przy ul. Legionów Polskich 69 (od 2000 r.) a na koniec – w budynku Warsztatów Szkolnych Zespołu Szkół Zawodowych „Sztygarka”, gdzie mieści się do dzisiaj. W swoim programie TPDG kontynuowało idee swoich poprzedników: Towarzystwa Naukowego Zagłębia Dąbrowskiego (lata 30. XX wieku) i Towarzystwa Miłośników Zagłębia Dąbrowskiego (1966-1968, 1968-1970).

TPDG udziela się w wielu przedsięwzięciach, m.in. wydaje Dąbrowski Magazyn Historyczny, organizuje turniej wiedzy o Dąbrowie Górniczej dla szkół gimnazjalnych od 1997 roku, współorganizuje turniej wiedzy dla przedszkolaków „Mały Dąbrowiak”, wręcza corocznie statuetkę Dąbrowianin Roku, funduje stypendia dla potrzebującej młodzieży. Organizuje również wycieczki dla dzieci, m.in. z mniej zamożnych rodzin pod nazwą „Turystyczne wakacje”. TPDG jest też odpowiedzialne za projekt, montaż i odsłonięcie Pomnika Żołnierza Zwycięzcy w 2009 roku, projekt, montaż i odsłonięcie w lutym 2011 roku Krzyża Powstańczego 1863 przy ulicy Letniej.

W ramach obchodów 150-lecia wybuchu Powstania Styczniowego odnowiło grób powstańca Mikołaja Dziubka na cmentarzu przy ulicy Starocmentarnej, w 2013 roku zamontowało tablice historyczne na cmentarzach przy ulicy Starocmentarnej i 11 listopada. 1 listopada 2013 r. przeprowadziło zbiórkę publiczną na odnowienie zabytkowych nagrobków. W 2014 roku TPDG odnowiło dwa nagrobki na cmentarzu przy ulicy Starocmentarnej. Był to efekt przeprowadzonej w 2013 roku zbiórki pieniężnej. Ponadto w siedzibie TPDG organizowane są comiesięczne spotkania z ciekawymi osobami (ludźmi kultury, samorządowcami, dyrektorami instytucji itp.). TPDG prowadzi także dąbrowską Giełdę Staroci. Dzisiaj TPDG liczy 120 członków. W wyborach samorządowych towarzystwo obecne jest od początku lat 90. Obecnie klub radnych TPDG liczy w Radzie Miejskiej pięć osób.

OSOBY WYRÓŻNIONE ZA PRACE NA RZECZ TPDG PODCZAS GALI W PKZ

1. Grażyna Bętkowska – Sobczyk
2. Zbigniew Bujnowski
3. Henryka Cecha
4. Piotr Chałuda
5. Teresa Czubasiewicz
6. Marta Gabryś
7. Maciej Gadaczek
8. Piotr Gondarczyk
9. Grzyszka Roman
10. Ryszard Harańczyk
11. Irena Imiołek
12. Włodzimierz Kalinowski
13. Tadeusz Kasprzyk
14. Jan Kozak
15. Rafał Kozieł
16. Zbigniew Łukasik
17. Halina Nikiel
18. Władysław Nikiel
19. Henryka Orzeł
20. Bożena Polak
21. Janusz Pietrzykowski
22. Zofia Rolnik
23. Arkadiusz Rybak
24. Janina – Barbara Sokołowska
25. Janina Solecka
26. Ks. Andrzej Stasiak
27. Ewelina Szlęzak
28. Mariola Trzewiczek
29. Wanda Ziętek
30. Agnieszka Zagrodnik

PODZIĘKOWANIA PODCZAS GALI POWĘDROWAŁY DO:

1.Przemysława Smolarskiego
2.Mariusza Kalagi
3.Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej
4.Cateringu-LIVINIO

Piotr Sobierajski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.