Andrzej Drobik

Tramwaj w Cieszynie nie pojedzie, ale jego trasa będzie atrakcją turystyczną

Archiwalne zdjęcie Cieszyna Archiwalne zdjęcie Cieszyna
Andrzej Drobik

O tym, że tramwaj ma wrócić na ulice Cieszyna i Czeskiego Cieszyna mówiło się od dawna, a takie pomysły wracały regularnie niczym bumerang. Teraz samorządy dwóch miast nie pozostawiają złudzeń - uruchomienie linii tramwajowej, która połączyłaby dwa brzegi Olzy jest niemożliwe.

- Nie będzie jeżdżącego tramwaju, który zaczynałby swoją trasę na cieszyńskim Rynku i kończył przy dworcu w Czeskim Cieszynie. Będziemy jednak wracać do pięknej idei jednego miasta. Odzwierciedleniem tej idei będzie szlak świetlny, który poprowadzi przez trasę ówczesnego tramwaju, a także zrekonstruowany wagon, który stanie przy moście Przyjaźni - mówił Ryszard Macura, burmistrz Cieszyna, podczas konferencji podsumowującej projekt „Analiza możliwości przywrócenia tramwaju jako atrakcji turystycznej Cieszyna i Czeskiego Cieszyna”.

Jak tłumaczyła Renata Karpińska z cieszyńskiego magistratu, przywrócenie działającego połączenia tramwajowego w dwóch miastach byłoby zbyt kosztowne i trudne technicznie. Oprócz tego pojawiło się szereg problemów prawnych, szczególnie jeśli chodzi o przejście graniczne na moście Przyjaźni. Tramwaje, które sto lat temu kursowały w mieście, zostaną jednak przypomniane.

Pozostało jeszcze 50% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Andrzej Drobik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.