Anna Dziedzic

Tramwaje Śląskie ogłosiły przetarg na budowę linii nr 15 w Sosnowcu - do Zagórza

Tramwaje Śląskie ogłosiły przetarg na budowę linii nr 15 w Sosnowcu - do Zagórza Fot. TOS
Anna Dziedzic

Tramwaje Śląskie ogłosiły przetarg na budowę ponad 3 km linii tramwajowej w Sosnowcu - do Zagórza. To inwestycja, na którą miasto czekało ponad 30 lat i która mocno zmieni układ komunikacyjny Sosnowca.

Wczoraj, czyli 17 kwietnia 2019 na stronach biuletynu publicznego Tramwajów Śląskich ukazało się ogłoszenie o przetargu na budowę linii tramwajowej nr 15 w dzielnicy Zagórze od pętli tramwajowej do ronda Jana Pawła II w Sosnowcu. To przełomowa chwila dla tej, zapowiadanej od trzydziestu lat inwestycji. Dla Tramwajów Śląskich to również bardzo ważne zadanie.

- Nie twierdzę, że inne nasze inwestycje nie są ważne, ale są to w większości modernizacje i remonty, a to jest pierwszy od wielu lat przetarg na budowę zupełnie nowego odcinka linii tramwajowej - mówi Andrzej Zowada, rzecznik Tramwajów Śląskich.

Otwarcie ofert wykonawców 20 maja 2019 roku. Jeśli uda się wybrać najkorzystniejszą ofertę i wybrać wykonawcę - budowa linii „piętnastki” ma potrwać niewiele ponad dwa lata (27 miesięcy). W ramach tej inwestycji zostanie wybudowana linia tramwajowa na trasie od dotychczasowej pętli tramwajowej poprzez dwupoziomowe skrzyżowanie z ul. Braci Mieroszewskich (tunel), jednopoziomowe skrzyżowanie z al.Wolności, ul. Ks. F. Blachnickiego, dalej - wzdłuż ul. Białostockiej, al. Ignacego Paderewskiego i przy ul. Marszałka Edwarda Rydza Śmigłego do skrzyżowania z ul. Braci Mieroszewskich - 11-go Listopada (rondo Jana Pawła II), gdzie planowane jest zakończenie trasy pętlą tramwajową.

To nie wszystko, bo poza przebudową i rozbudową układu torowego inwestycja Tramwajów Śląskich obejmuje zaprojektowanie i przebudowę układu drogowego ul. Braci Mieroszewskich (wraz z dojazdem do centrum handlowego Leclerc). Jest to potrzebne do stworzenia centrum przesiadkowego w rejonie projektowanego wiaduktu w tej ulicy, nad torami tramwajowymi. Znajdą się na nim przystanki autobusowe, a pod wiaduktem tramwajowe. Zostanie też rozbudowany układ drogowy w rejonie skrzyżowania ul. Braci Mieroszewskich - ul. 11 Listopada z ul. Marszałka Rydza Śmigłego i ul. Gen. Zaruskiego (rondo Jana Pawła II). Powstanie tam rondo zawierające pętlę tramwajową i przystanki końcowy i dwa początkowe z torem odstawczym i punktem dyspozytorskim.

- To bardzo ważna inwestycja dla miasta, nie tylko dla tego, że powstanie nowa linia tramwajowa, ale głównie dlatego że dość mocno zostanie przebudowany układ drogowy w mieście. Dzięki tej inwestycji więcej naszych mieszkańców, szczególnie z dzielnicy Zagórze będzie mogło skorzystać z komunikacji tramwajowej - mówi Rafał Łysy, rzecznik Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Linia tramwajowa do Sosnowca - Zagórza. Konsultacje społeczne

W 2015 roku władze Sosnowca ogłosiły konsultacje społeczne w sprawie przedłużenia linii tramwajowej nr 15 w Zagórzu do Placu Papieskiego i jej połączenia z trasą linii nr 27 na rondzie Żołnierzy Wyklętych. Większość mieszkańców opowiedziała się za zrealizowaniem tej inwestycji.

Ankiety rozesłano do 90 tysięcy gospodarstw domowych. W konsultacjach udział wzięło ponad 3 tysiące osób. 1955 głosów było na tak i 1472 głosy na nie.Zwolennicy inwestycji wskazywali na usprawnienie komunikacji, lepszy dostęp do niej i aspekt ekologiczny. Przeciwnicy mówili o m.in. o zniszczeniu zielonych terenów rekreacyjnych.

Anna Dziedzic

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.