Trochę słońca, trochę deszczu. I temperatura na plusie. Tak ma być do połowy grudnia

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Matusik
Marek Weckwerth

Trochę słońca, trochę deszczu. I temperatura na plusie. Tak ma być do połowy grudnia

Marek Weckwerth

Przez Kujawy i Pomorze przemieszczają się kolejne niże nadciągające znad Atlantyku. Dlatego aura jest bardzo zmienna.

- Z zachodu Europy cały czas płynie wilgotne i ciepłe jak na tę porę roku powietrze. To pogoda typowo atlantycka - informuje dr inż. Bogdan Bąk, bydgoski synoptyk. - Taka była początkowo prognozowana tylko do końca tego tygodnia, ale teraz okazuje się, że potrwa przynajmniej do 10-12 grudnia, a może nawet do połowy miesiąca.

Krótkie opady deszczu przeplatają się z przejaśnieniami. Tygodniowa suma opadów nie powinna przekroczyć 5-10 mm.

Dziś w regionie w najcieplejszym momencie dnia ma być około 5 stopni Celsjusza, a nocą nawet 6-7. Po południu spodziewane są przelotne opady deszczu. W czwartek będzie w dzień 7-8 stopni, a nocą tylko 3-4. Generalnie jednak przez najbliższe dni ma być podobnie ciepło.źródło: TVN Meteo Active/x-news

Uwaga na wiatr!

W piątek możliwe są porywy wiatru do 60-70 km na godz.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie wydał jeszcze ostrzeżeń, ale taka siła wiatru może powodować zagrożenie na drogach. Kierowcy powinni uważać na spadające gałęzie i pilnować się na otwartych przestrzeniach, gdzie wiatr jest wyjątkowo silny. W ostatnich dniach porywisty wiatr przewrócił w naszym regionie nawet tira.

Głębiej jest sucho

Dzięki deszczom w październiku i listopadzie, które utrzymywały się w wieloletnich normach, zażegnana została tak dokuczająca rolnikom susza glebowa. Wilgotność gleby na Kujawach i Pomorzu sięga w głąb 30-40 cm, ale dalej jest już sucho.

Nadal jednak utrzymuje się susza w wodach podziemnych i susza hydrologiczna, czyli dotycząca rzek i jezior.

- Pilnie potrzebna jest rządowa strategia przeciwdziałania suszom, które wciąż będą nawiedzać Polskę, a tej na razie nie ma i nie ma sygnałów, że taka powstaje - zauważa Stanisław Wroński, pełnomocnik marszałka województwa kujawsko-pomorskiego ds. dróg wodnych.

Regionalne zarządy gospodarki wodnej przygotowują się dopiero do sporządzenia planów przeciwdziałania skutkom suszy. I ogłaszają konsultacje społeczne w tej sprawie, które potrwają przez pół roku. W naszym regionie swoje uwagi można składać w RZGW Gdańsk i Warszawa (dla Dolnej Wisły i jej dorzecza) oraz RZGW Poznań (dla Warty, Noteci i ich dorzeczy).

Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.