Trójkąt w kole. Marka Sosnowiec - warto tę wystawę zobaczyć

Czytaj dalej
Tomasz Szymczyk

Trójkąt w kole. Marka Sosnowiec - warto tę wystawę zobaczyć

Tomasz Szymczyk

W ubiegły czwartek w Muzeum w Sosnowcu otwarto wystawę "Trójkąt w kole. Marka Sosnowiec". Prezentowane są na niej osiągnięcia sosnowieckiego przemysłu i rzemiosła.

Jeśli chcecie przejechać się rowerem z wytwórni rowerów Karola Barana w Sosnowcu, bądź zagłębić się z nami w życie kopalni Kazimierz-Juliusz albo dotknąć materiałów z przędzalni Schoenów bądź Dietlów, zapraszamy serdecznie na wystawę „Trójkąt w kole. Marka Sosnowiec”. Potrwa do 3 kwietnia. Do zobaczenia - tak do odwiedzenia najnowszej wystawy przygotowanej przez sosnowieckie Muzeum zachęca dyrektor placówki Paweł Dusza.

I warto z tego zaproszenia skorzystać, bo to wystawa bardzo ciekawa, prezentująca znane i nieznane osiągnięcia sosnowieckiego przemysłu - zarówno tego dużego, bardziej znanego, jak i tego małego, którego bardziej niż przemysłem nazwać można by rzemiosłem.

Zaczynamy od kopalni Kazimierz-Juliusz, ale też pamiątek po innych zakładach górniczych. Są górnicze mundury, lampy, ale i instalacja, jakiej tu jeszcze nie było, dzięki której niczym przez dziurkę od klucza zaglądamy do kopalnianego chodnika czy oglądając film czujemy się jak w zjeżdżającej na dół szybowej klatce.

Są i osiągnięcia dawnego Fakopa, dzisiaj działającego jako Amec Foster Wheller Energy Fakop. Zobaczyć możemy zdjęcia modeli kotłów eksportowanych na cały świat, ale i zdjęcia i dokumenty z bogatej historii zakładu. Warto zwrócić uwagę również m.in. na salę poświęconą przemysłowi spożywczemu, gdzie zobaczyć można m.in. oryginalne butelki po piwie produkowanym w sosnowieckim browarze. Interesująca jest również część ekspozycji poświęcona sosnowieckiemu przemysłowi włókienniczemu. Zobaczymy w niej nie tylko przedmioty poświęcone przędzalniom Schoenów i Dietlów, ale i stosunkowo niedawne projekty z nieistniejących już Zakładów Przemysłu Dziewiarskiego Wanda.

- Kto wiedział, że kiedyś tam w Sosnowcu działała fabryka rowerów - stwierdził podczas otwarcia ekspozycji Wilhelm Zych, przewodniczący sosnowieckiej Rady Miejskiej.

Istotnie, mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Wiedzę w tym zakresie poszerzyć może właśnie ta wystawa, której częścią jest oryginalny rower z mieszczącej się w okresie międzywojennym przy ul. Kościelnej 9 wytwórni rowerów Karola Barana.

Żeby przekonać się, że wystawa to nie tylko historia, ale i współczesność, powiemy jeszcze tylko o strojach zaprojektowanych przez uczennice Zespołu Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru i muzyce sosnowieckich artystów. Resztę zostawiamy gościom muzeum. Każdy powinien znaleźć na tej wystawie najbardziej interesujący go fragment.

Tomasz Szymczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.