Tropikalne dni, gorące noce. Temperatura ponad 30 stopni!

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Marek Weckwerth

Tropikalne dni, gorące noce. Temperatura ponad 30 stopni!

Marek Weckwerth

W sobotę i niedzielę na Kujawach i Pomorzu możemy spodziewać się nawet ponad trzydziestostopniowego upału. Tak będzie do początku sierpnia.

Żar dosłownie leje się z nieba. Wspomniane 30 stopni Celsjusza, a nawet więcej, to temperatura mierzona w cieniu 2 metry nad powierzchnią gruntu. A zatem w miejscach nasłonecznionych może sięgać 40 stopni. Nawet nocami wysoka temperatura nie daje nam wytchnąć - w te dni będzie u nas sięgać 20 kresek. Takie noce nazywa się już tropikalnymi.

- Upalne powietrze przyniósł wyż atmosferyczny znad północnej części Europy (Skandynawii) - informuje na swej stronie www.pogodawtoruniu Rafał Maszewski, toruński synoptyk.

Gorąco, pochmurno, burzowo

Dziś w naszym regionie będzie zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego.

Lokalnie przelotnie popada deszcz, a nawet zagrzmi. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz sięgnie 20 mm. Temperatura maksymalna od 30 do 32 stopni Celsjusza. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, z kierunków wschodnich, w czasie burz w porywach do 70 km na godz.

W drugiej połowie nocy z soboty na niedzielę możliwe będą silne zamglenie lub mgła ograniczająca widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 18 do 20 stopni.

Niedzielny poranek przyniesie zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Będzie przelotnie padało (lokalnie z gradem) i grzmiało. W czasie burz może spaść do 30 mm wody na każdy metr kwadratowy. Temperatura maksymalna od 29 do 31 stopni. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, północno-zachodni i zachodni, w czasie burz w porywach do 80 km na godz.

Dla regionu kujawsko-pomorskiego prognozę przygotowała synoptyk Julianna Drożdżyńska z Biura Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni (IMIGW).

- Opadów i burz należy spodziewać się zwykle w godzinach popołudniowych i wczesnowieczornych - precyzuje dr inż. Bogdan Bak, bydgoski synoptyk.

Nad morzem chłodniej

Jednak na północy naszego kraju (zwłaszcza nad samym morzem) jest i będzie nieco chłodniej niż w Kujawsko-Pomorskiem.

Tam odczuwalną temperaturę określa się nie jako gorącą, ale jako ciepłą i bardzo ciepłą. A dokładniej w sobotę na Pomorzu temperatura maksymalna prognozowana jest od 28 do 31 kiesek słupa rtęci, nad morzem od 26 do 27.

W sierpniu odetchniemy

Podobna aura potrwa do początku sierpnia.

W piątek, 3 sierpnia, ma nastąpić gwałtowne ochłodzenie - w najcieplejszym momencie dnia termometry mogą wskazać w naszym regionie tylko 23-24 stopnie.

- Przeciętny sierpień ma pod naszą szerokością geograficzną bardziej stabilne warunki pogodowe i takich też można spodziewać się od 4 do 10 dnia przyszłego miesiąca - komentuje Bogdan Bak. - Będzie sporo słońca, ale nieco chłodniej, a zatem możemy oczekiwać wymarzonych warunków zarówno dla tych, co będą wypoczywać, jak i dla pracujących. I oby tak się stało.

Zmianę aury przyniesie nam znów północy watr, który teraz tłoczy nad Polskę gorące powietrze ze Skandynawii. Ochłodzi się więc najpierw na północy. To niesie nadzieję, że intensywność pożarów w Szwecji (z którymi walczą m.in. polscy strażacy) zmniejszy się.

Sinicom jest dobrze

Iście afrykański żar (choć paradoksalnie napływa do nas skandynawskie powietrze) powoduje szybki i masowy zakwit sinic, czyli pierwotnych mikroorganizmów groźnych dla życia i zdrowia człowieka oraz wielu zwierząt domowych.

W naszym regionie sinice opanowały już kilka dni temu popularne kąpieliska na Jeziorze Więcborskim i na Stawie Miejskim w Debrznie koło Człuchowa.

Za to na Wybrzeżu czerwona flaga ratownicza (oznaczająca zakaz kąpieli) wciągnięta jest na maszty wielu znanych kąpielisk (patrz tabelka!). Zignorowanie zakazów grozi poważnymi dolegliwościami jelitowo-żołądkowym (w przypadku napicia się wody) i zmianami skórnymi.

Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.