Trwają zdjęcia do filmu. Szampańskie bąbelki z Gostchorza

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Chajewski
Dariusz Chajewski

Trwają zdjęcia do filmu. Szampańskie bąbelki z Gostchorza

Dariusz Chajewski

Trwają zdjęcia do naszego kolejnego filmu – „Polska Toskania”. Mamy za sobą pierwsze rozmowy, pierwsze ujęcia, na razie przede wszystkim we wnętrzach, gdyż winna latorośl dopiero budzi się do życia.

Na pierwszy ogień poszły winnice Kinga w Starej Wsi, pałac Wiechlice, Saint Vincent, Miłosz w Zaborze i wreszcie Gostchorze. Na początek zajrzyjmy może do tej właśnie winnicy, a raczej do mieszczącej się obok piastowskiego zamku winiarni, gdzie produkuje się lubuskiego… szampana.

Najpierw kilka zdań jej właściciela: „Mam na imię Guillaume, a na nazwisko Dubois. Jestem jednym z pierwszych producentów wina musującego w Polsce. Jestem Francuzem i Polakiem. Mam 47 lat. Od 40 lat kocham Polskę, 25 lat kocham moją żonę Virginie, 20 lat kocham mojego syna Ilana i od 10 lat kocham winorośl. Mieszkam w Polsce i we Francji. Między Krosnem, Gostchorzem (gdzie znajduje się winnica) a Paryżem (obszar Champagne).

Winnice G. Dubois w Gostchorzu mają już ponad 15 hektarów. Uprawia pięć odmian winorośli. W 2014 roku wykonał pierwszą małą produkcję wina musującego. Próba ta była bardzo obiecująca. Wino z Winnicy Gostchorze spotkało się z bardzo dobrą oceną osób z laboratoriów w Szampanii. I jak twierdzi winiarz, będzie to najlepsze wino musujące na świecie, co ma zamiar potwierdzić w konkursach. I pomyśleć, że do Krosna Odrzańskiego przyjechał, aby być... piekarzem.

Mieszkam w Polsce i we Francji. Między Krosnem, Gostchorzem (gdzie znajduje się winnica) a Paryżem (obszar Champagne)

- Lubuskie może jeszcze nie jest w pełni regionem winiarskim, ale jest na dobrej drodze, aby się nim stać – mówi Guillaume Dubois. – Jednak jego przyszłość to wina musujące i powtarzam to innym winiarzom. Jestem przekonany, że mamy tutaj szansę produkować najlepsze wina musujące na świecie. Moje już wygrywają na konkursach z uznanymi markami…

A pani domu przygotowała filmowcom tartę z truskawkami. Dla mnie to ona może konkurować z najlepszym szampanem. Jak korygują winiarze z Gostchorza jedno nie przeszkadza drugiemu – doskonale się uzupełniają lubuskie truskawki z lubuskim szampanem.

POLECAMY:
SPECJALNY SERWIS O WINIARSTWIE W WOJ. LUBUSKIM

POLSKA TOSKANIA - zobacz film i przewodnik interaktywny po lubuskiej krainie wina i wrażeń.

Poznaj z nami polską Toskanię! Zabierzemy Cię w podróż pięcioma szlakami: pasji, cierpliwości, spełnienia, dumy i tradycji.

Przewodnik interaktywny po polskiej Toskanii

Dariusz Chajewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.