Trybunał znów orzeka we własnej sprawie [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Michał Dyjuk
Maciej Deja

Trybunał znów orzeka we własnej sprawie [wideo]

Maciej Deja

Gremium wyda „wyrok” ws. noweli ustawy o TK. Wnioskowały o to PO, PSL, Nowoczesna i RPO.

Wyrok w zakresie konstytucyjności zapisów znowelizowanej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym zostanie ogłoszony dzisiaj o godz. 11.00, a gremium będzie orzekało w pełnym składzie.

Przewodniczącym składu będzie prezes TK Andrzej Rzepliński, sędzią sprawozdawcą będzie sędzia TK Andrzej Wróbel. Poza trzema z pięciu klubów parlamentarnych i rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem, którzy zaskarżyli nowelę tuż po jej opublikowaniu w Dzienniku Ustaw, uwagi do nowej ustawy zgłosili również prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, a także Naczelna Rada Adwokacka i Krajowa Rada Radców Prawnych.

Przedstawiciele rządu nie uznają ostatnich działań Trybunału Konstytucyjnego - po tym, gdy ten uznał niekonstytucyjność poprzedniej noweli o TK, uchwalonej w grudniu 2015 r., i orzekał w myśl poprzedniej ustawy, rządzący przestali publikować jego orzeczenia, twierdząc również, że trybunał, zbierając się w trybie niejawnym, nie ma mocy orzekania. Od 9 marca wydał on 22 orzeczenia, których rząd nie chce uznać za wiążące wyroki.

Trybunał łamie prawo

- mówi wprost minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, podkreślając, że nie będzie akceptacji tego typu działań, a wydane przez TK orzeczenie nie może zostać ocenione jako wyrok. - Mamy do czynienia z działalnością partyjną - tak trzeba określić to, że to orzeczenie jest wydawane przed wejściem ustawy w życie [15 sierpnia - red.] - zwracał z kolei uwagę Jarosław Kaczyński, podkreślając, że szefowi TK chodzi o „wywołanie politycznej awantury”. „Kłamstwo z ogromną ignorancją konstytucji i polskiego prawa” - skomentował na Twitterze wypowiedzi prezesa PiS Arkadiusz Myrcha z PO.

PiS przekonuje, że uchwalona w szybkim tempie przez parlament 22 lipca nowela jest rozwiązaniem kompromisowym wpisującym się w zalecenia Komisji Weneckiej. Opozycja jest odmiennego zdania, krytykuje tryb procedowania nad ustawą i niekonstytucyjność jej zapisów, przekonując, że ani o krok nie zbliży ona rozwiązania trwającego od miesięcy kryzysu konstytucyjnego.


TK rozpatruje konstytucyjność nowej ustawy, Jarosław Kaczyński krytykuje (źródło: TVN24/x-news)

Autor: Maciej Deja

Maciej Deja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.