Trybunał znów orzeka we własnej sprawie

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smoliński
Maciej Deja

Trybunał znów orzeka we własnej sprawie

Maciej Deja

Gremium wyda „wyrok” ws. noweli ustawy o TK. Wnioskowały o to PO, PSL, Nowoczesna i RPO.

Wyrok w zakresie konstytucyjności zapisów znowelizowanej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym zostanie ogłoszony w czwartek o godzinie 11.00, a gremium będzie orzekało w pełnym składzie. Przewodniczącym składu będzie prezes TK Andrzej Rzepliński, sędzią sprawozdawcą będzie sędzia TK Andrzej Wróbel. Poza trzema z pięciu klubów parlamentarnych i rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem, którzy zaskarżyli nowelę tuż po jej opublikowaniu w Dzienniku Ustaw, uwagi do nowej ustawy zgłosili również prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, a także Naczelna Rada Adwokacka i Krajowa Rada Radców Prawnych.

Przedstawiciele rządu nie uznają ostatnich działań Trybunału Konstytucyjnego – po tym, gdy ten uznał niekonstytucyjność poprzedniej noweli o TK, uchwalonej w grudniu 2015 r., i orzekał w myśl poprzedniej ustawy, rządzący przestali publikować jego orzeczenia, twierdząc również, że trybunał, zbierając się w trybie niejawnym, nie ma mocy orzekania. Od 9 marca wydał on 22 orzeczenia, których rząd nie chce uznać za wiążące wyroki.

– Trybunał łamie prawo –_mówi wprost minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, podkreślając, że nie będzie akceptacji tego typu działań, a wydane przez TK orzeczenie nie może zostać ocenione jako wyrok. – Mamy do czynienia z działalnością partyjną – tak trzeba określić to, że to orzeczenie jest wydawane przed wejściem ustawy w życie [15 sierpnia – red.] – zwracał z kolei uwagę Jarosław Kaczyński, podkreślając, że szefowi TK chodzi o „wywołanie politycznej awantury”. „Kłamstwo z ogrom¬ną ignorancją konstytucji i polskiego prawa” – skomentował na Twitterze wypowiedzi prezesa PiS Arkadiusz Myrcha z PO.

PiS przekonuje, że uchwalona w niezwykle szybkim tempie przez parlament 22 lipca nowela jest rozwiązaniem kompromisowym wpisującym się w zalecenia Komisji Weneckiej. Opozycja jest odmiennego zdania – krytykuje tryb procedowania nad ustawą i niekonstytucyjność jej zapisów, przekonując, że ani o krok nie zbliży ona rozwiązania trwającego od miesięcy kryzysu konstytucyjnego.

Maciej Deja

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.