Paulina Musialska

Trzy bocianie pisklęta z Chruszczobrodu mają obrączki

Wczoraj w Chruszczobrodzie zaobrączkowane zostały trzy młode bociany. Akcja trwała niecałą godzinę Fot. Paulina Musialska Wczoraj w Chruszczobrodzie zaobrączkowane zostały trzy młode bociany. Akcja trwała niecałą godzinę
Paulina Musialska

Obrączkowanie piskląt bocianów to część metody badawczej, która ma ponad 100 lat. We wtorek 3 lipca zaobrączkowano trzy pisklęta, które znajdowały się w gnieździe w Chruszczobrodzie.

Ornitolodzy we współpracy z firma energetyczną Tauron Dystrybucja od paru lat prowadzą akcję obrączkowania bocianów. To jedno z działań w ramach projektu „Bocian Nasz”. Wczoraj na terenie Chruszczobrodu-Piaski (gmina Łazy) ruszyła kolejna edycja tej akcji. W ramach tych działań zaobrączkowane zostały trzy pisklęta bociana.

- Dzięki akcji obrączkowania, jak ta realizowana przy wsparciu energetyków, możemy nie tylko założyć obrączki, ale co ważniejsze pozyskać dane statystyczne na temat piskląt, zweryfikować ich kondycję, ilość, płeć, czy udzielić pomocy, gdyby była taka potrzeba. Podnośniki hydrauliczne obsługiwane przez doświadczonych pracowników Taurona zapewniają bezpieczne dotarcie ornitologów do gniazda - mówi ornitolog dr Jacek Betleja.

Akcja musi zostać przeprowadzona na przełomie czerwca i lipca. Powód? W momencie obrączkowania pisklęta powinny mieć od 4 do 6 tygodni.

W dalszej części:

 • Czy wszystkie gniazda są zlokalizowane
 • Ile trwa obrączkowanie
 • Gdzie zapisywane są dane
Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Paulina Musialska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.