Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Trzy samobójstwa na Dziesięcinach. Czy to fala? Rozmowa z terapeutka Barbarą Choroszewską

Czytaj dalej
Magdalena Kuźmiuk

Trzy samobójstwa na Dziesięcinach. Czy to fala? Rozmowa z terapeutka Barbarą Choroszewską

Magdalena Kuźmiuk

Niech śmierć tych dzieci wpłynie na większą refleksyjność rodziców związaną z relacjami - podkreśla terapeutka Barbara Choroszewska w rozmowie o samobójstwach.

W ciągu ostatniego miesiąca na jednym osiedlu w Białymstoku troje dzieci - w wieku 13, 14 i 17 lat - podjęło dramatyczną decyzję o samobójstwie. Jest to powód to olbrzymiego niepokoju.

Każda śmierć wzbudza w nas trwogę. Sprawia, że zatrzymujemy się, przeżywamy. Nie da się przewidzieć, czy jesteśmy w stanie zapobiec śmierci, czy nie. Moim zdaniem ważne jest, żebyśmy się pochylili nad faktem, że młodzi ludzie, w okresie dojrzewania, odebrali sobie życie. To, co możemy zrobić, to zadać sobie pytanie: co dobrego możemy zrobić na pamiątkę tych śmierci? W naszym życiu.

Śmierć dziecka jest zawsze wstrząsająca, bo zakładamy, że przed nim jest jeszcze wiele do przeżycia. To nieprawdopodobna rozpacz dla rodziców. Te śmierci rzeczywiście mogą wpływać na większą refleksyjność rodziców związaną z relacjami. Jeśli mogą popchnąć rodziców do większej uwagi na to, w jaki sposób ich dziecko czuje się kochane, doceniane, w pełni wartościowe, niech to będzie hołd złożony tym dzieciom.

Pytanie „dlaczego?” od razu się nasuwa. Co dziecko musiało przeżywać, by zdecydować się na taki przerażający krok?

Trudno jest doszukiwać się sensu w śmierci dziecka. Jak uzasadnić samobójczą śmierć dziecka? Nie wiemy. Proponuję nie pochylać się nad odpowiedzią na pytanie, dlaczego? A zająć się tą częścią rzeczywistości, na którą mamy realnie wpływ. Pochylić się nad relacjami rodzinnymi, nad naszą gotowością do korzystania z pomocy.

W dalszej części rozmowy m.in.

 • Dlaczego młodzież nie chce się zwierzać ze swoich problemów
 • Co może popchnąć młodego człowieka do samobójstwa
 • Jakie sygnały powinny zaniepokoić rodziców?
 • Jaką rolę w samobójstwa nastolatków odgrywa internet
Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Magdalena Kuźmiuk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Beata i Bajm 40-lecie

Wykup dostęp do prenumeraty DZ+ i odbierz bilety dla 2 osób na koncert Beata i Bajm 40-lecie

200,00 358,00

Tylko teraz! Prenumerata cyfrowa na 180 dni + bilety dla 2 osób na koncert Beata i Bajm 40-lecie

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.