Marta Mikołajska

Trzydzieści filipińskich rodzin otrzyma pomoc. Zorganizował ją pan Dariusz z Bydgoszczy

Dzięki ubiegłorocznej akcji "Twoje serce dla dzieci z Filipin" zorganizowanej przez Dariusza Metela z Bydgoszczy udało się obdarować Fot. Nadesłane Dzięki ubiegłorocznej akcji "Twoje serce dla dzieci z Filipin" zorganizowanej przez Dariusza Metela z Bydgoszczy udało się obdarować 30 rodzin z Filipin. Wyremontowana została także biblioteka na jednej z mniejszych wysp. Dary w ramach tegorocznej, 4. edycji przekazane zostaną w kwietniu.
Marta Mikołajska

Rodziny z dziećmi mieszkające przy grobowcach. Bez pracy. Bez pieniędzy. Taka jest codzienna rzeczywistość Filipińczyków z cmentarza w Manili. W pomoc im angażuje się bydgoszczanin Dariusz Metel, organizator IV edycji akcji "Twoje serce dla dzieci z Filipin".

Organizatorem akcji „Twoje serce dla dzieci z Filipin” jest bydgoszczanin Dariusz Metel. Jego pasją są podróże, a Azję ukochał szczególnie. Jak mówi, do wizyty na Filipinach zainspirował go jeden z reportaży Martyny Wojciechowskiej.

- Jednym z miejsc, które odwiedziłem, był cmentarz w Manili. Tam 10 tys. osób żyje w obrębie 3 km. Rodzice z dziećmi śpią obok trumien – na zgodą właścicieli grobowców. Nie mają pracy. Ogrom biedy po prostu przeraża – opowiada Dariusz Metel. – Decyzja o zorganizowaniu akcji była spontaniczna. Chciałem po prostu pomóc tym ludziom.

Artykuły pierwszej potrzeby

W ubiegłym roku, w ramach III edycji akcji udało się zebrać około 36 tys. zł. Za te pieniądze paczki otrzymało 30 rodzin. Dodatkowo wyremontowana została biblioteka na wyspie Consolation, niedaleko Siargao. Dzięki zgromadzonym funduszom pojawiły się tam nowe regały, stoły, maty, pomoce dydaktyczne i książki w języku angielskim.

W tym roku będzie to wyglądało podobnie. Pierwszą część zbiórki już zakończyliśmy. Kupimy za to m.in. artykuły spożywcze, w tym olej i 25 kg ryżu, do tego środki higieniczne i duży materac – zapowiada organizator akcji

To jednak nie wszystko. Za pozostałe pieniądze działacze wyremontują bibliotekę i jadłodajnię w szkole na na wyspie Catandusnes, w mieście Puraran (wschodnia część Filipin). Wyremontowany zostanie także szkolny dach.

W zeszłym miesiącu 3000 zł ze zbiórki i kilkaset zł z licytacji przekazanych zostało na konto organizacji Food Not Bombs, której wolontariusze (w tym dwoje znajomych pana Dariusza) działają na miejscu, przygotowując ciepłe darmowe posiłki dla biednych Filipińczyków.

Kolekcja z całego świata

Zbiórka prowadzona jest na stronie internetowej: pomagam.pl/dziecizfilipin. Do tej pory udało się zebrać około 30 tys. zł. Dodatkowo na Facebooku trwają licytację. Do zdobycia np. naszyjnik od Indian Sgipibo z centralnego Peru w Amazonii, przekazany przez podróżnika Emila Witta, kolekcja lalek świata od Krzysztofa Majchrzaka czy brelok z Kuby z oryginalną monetą w lokalnych peso z Che przekazany przez Michała Sieczkowskiego. Szczegóły licytacji na Facebooku, pod hasłem: „Twoje serce dla dzieci z Filipin”. Aukcja potrwa do 8 września, godz. 20. Dary dla mieszkańców cmentarza w Manili przekazane zostaną w kwietniu.

Marta Mikołajska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.