Turysta przy tablicy pozna historię Wąbrzeźna

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kalinowska
Alicja Kalinowska

Turysta przy tablicy pozna historię Wąbrzeźna

Alicja Kalinowska

W tym roku w Wąbrzeźnie stanąć ma sześć nowych tablic informacyjnych.

Po odnowieniu okolic dawnego dworca wąbrzeskiej kolejki, urzędnicy chcą pójść „za ciosem” i w tym roku zamontować sześć kolejnych tablic informacyjnych w innych punktach miasta.

Gdzie staną tablice prezentujące historię danych miejsc? Jedną z wytypowanych lokalizacji jest grodzisko. To tutaj rozpoczęła się historia naszego miasta.

Opisane zostaną również: ratusz, starostwo, sanktuarium i zamek. Natomiast na ulicy Bernarda stanie tablica upamiętniająca znanych mieszkańców - m.in. Ojca Bernarda i Walthera Nernsta - i miejsca, które bezpowrotnie zniknęły z krajobrazu naszego miasta, np. budynek synagogi.

Co znajdzie się na tablicach? Przede wszystkim najważniejsze informacje związane z historią danej lokalizacji.

- Opisy zostaną przygotowane w trzech językach: niemieckim, angielskim i rosyjskim - mówi Anna Borowska, rzeczniczka prasowa wąbrzeskiego ratusza.

Na tablicach będzie się również znajdował kod, dzięki któremu będzie można szybko wejść na stronę internetową i przeczytać więcej informacji związanych z historią danego miejsca.

Pierwszym miejscem, które zostało upamiętnione w ten sposób jest dworzec Wąbrzeźno Miasto. Co tam znajdziemy? Zachowany kawałek torowiska, drezynę, semafor i informacje o pierwszej kolei elektrycznej na ziemiach polskich.

- Jest to bardzo symboliczne upamiętnienie tego miejsca - mówi Leszek Kawski, burmistrz Wąbrzeźna i dodaje: - Z początku chcieliśmy sprowadzić wagon, ale jego cena była wysoka. PKP chciały za niego około 300 tys. zł. Do tego należałoby jeszcze doliczyć koszt remontu.

Przypomnijmy: jednotorowa linia łącząca dworzec z centrum miasta powstała w 1898 roku. Była to pierwsza na ziemiach polskich elektryczna kolej. Po 115 latach przeszła do historii.

Alicja Kalinowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.