Turystyczna atrakcja Wąbrzeźna została zamknięta. Grozi zawaleniem!

Czytaj dalej
Fot. nadesłane czytelnik pomorskiej
Alicja Kalinowska

Turystyczna atrakcja Wąbrzeźna została zamknięta. Grozi zawaleniem!

Alicja Kalinowska

Mostek łączący brzegi jeziora był jedną z atrakcji naszego Podzamcza. „Był”, bo z powodu stanu technicznego został zamknięty.

Przed kilkoma dniami Czytelnicy z Wąbrzeźna przesłali do naszej redakcji zdjęcia mostku łączącego dwa brzegi jeziora. Pokazywały one w jak fatalnym stanie technicznym jest ten obiekt.

Mieszkańcy bili na alarm

- Czy nikt z miasta nie sprawdza stanu technicznego naszego mostku? Przecież tak niewiele brakuje, aby doszło tutaj do jakiejś tragedii! - alarmował autor zdjęć.

Natomiast wąbrzeźnianka mówiła: - Kilka razy zwracałam się do straży miejskiej i urzędników, aby zabezpieczyli to miejsce. Przecież często chodzą po nim dzieci!

We wtorek zdjęcia przekazaliśmy urzędnikom z wąbrzeskiego ratusza. Wtedy zapewniali nas, że sytuacja jest monitorowana na bieżąco i prowadzone są próby wytrzymałościowe mostku.

„Jeżeli tylko wystąpi zagrożenie zawalenia się obiektu - zostanie on zamknięty. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie. Jesteśmy przygotowani na wymianę mostu i czekamy na uruchomienie środków z budżetu urzędu marszałkowskiego” - we wtorek na nasze pytania odpisał Leszek Kawski, burmistrz Wąbrzeźna.

Nie było innego wyjścia: mostek łączący dwa brzegi jeziora  trzeba było wyłączyć z użytkowania.
nadesłane czytelnik pomorskiej Konstrukcja mostku jest uszkodzona

Ostatecznie przeprawa została zamknięta. O sprawie wie również nadzór budowlany. - Jeden z mieszkańców powiadomił mnie telefonicznie o stanie technicznym tego obiektu. W środę dokonaliśmy oględzin. Most był już wtedy zamknięty - mówi Zdzisław Kapka, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Wąbrzeźnie.

Mają pozwolenie na rozbiórkę

- Mamy nadzieję, że mieszkańcy nie będą łamali zakazu wstępu na mostek- mówi Anna Borowska, rzecznik prasowy wąbrzeskiego ratusza.

Samorząd ma pozwolenie na rozbiórkę mostku, ale na razie nie chce przeprowadzać takich prac. - Czekamy na uruchomienie pieniędzy z urzędu marszałkowskiego. Wtedy istniejący most zostanie rozebrany i jednocześnie postawiony nowy - dodaje Anna Borowska.

Kiedy to się stanie? Nie wiadomo. Budowa nowego mostu wpisana jest w Lokalną Strategię Rozwoju Obszaru Ziemi Wąbrzeskiej na lata 2016-2022.

Alicja Kalinowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.