Patrycja Wacławska

Twój Fundusz zdrowia - E-RECEPTA

Twój Fundusz zdrowia  -  E-RECEPTA
Patrycja Wacławska

E-recepta to duże ułatwienie dla pacjentów, także tych starszych

W Łódzkiem - w Skierniewicach - wystawiono pierwszą e-receptę w Polsce. Stało się to 9 maja 2018 roku. NZOZ Judyta ze Skierniewic nadal jest liderem w Polsce, jeśli chodzi o liczbę wystawionych e-recept, do tej pory lekarze z tej poradni wystawili 40 tys. e-recept. Ogółem w Łódzkiem wystawiono 94 tys. e-recept dla ponad 10 tys. pacjentów.

E-recepta to recepta, którą Twój lekarz wystawi Ci elektronicznie.

E-recepta wygodna i czytelna

Jeżeli przepisano Ci więcej leków, nie musisz prosić o odpis i nie utracisz refundacji.

E-recepty

Jeśli zalogujesz się na swoje Internetowe Konto Pacjenta, będziesz mógł otrzymać e-receptę w najwygodniejszej formie - SMS. Jeśli podczas pobytu na wakacjach skończy Ci się lek, który bierzesz przewlekle, Twój lekarz wyśle ci e-receptę SMS-em. Co to oznacza? Lekarz elektronicznie wystawi e-receptę. Pacjent otrzyma SMS z 4-cyfrowym kodem lub e-mail z załączoną informacją o e-recepcie. W aptece farmaceuta poprosi nas o podanie 4-cyfrowego kodu oraz numeru PESEL osoby, na którą wystawiona jest recepta albo też zeskanuje kod z informacją o e-recepcie, którą mamy w e-mailu. Pacjent może też otrzymać od lekarza wydruk informacyjny i na podstawie tego wydruku farmaceuta wyda lek.

Lek z e-recepty wykupimy w dowolnej aptece, nie tracąc refundacji. Chorzy przewlekle po ustaleniu z lekarzem mogą dostać kolejną e-receptę bez wizyty w gabinecie.

Z myślą o seniorach

- Badania wskazują, że polscy seniorzy najbardziej cenią sobie wolny czas i możliwość samorealizacji. Cyfryzacja w ochronie zdrowia z pewnością te potrzeby wspiera - przekonuje Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia. - Zamiast szukać apteki, w której będą dostępne wszystkie leki z recepty papierowej, warto poprosić lekarza o e-receptę, a następnie kupić każdy lek w dowolnej aptece bez odpisów i bez straty refundacji. Lekarz może też zdalnie przepisać e-receptę na leki, które stale przyjmujemy. Wreszcie, możemy poprosić wnuczkę lub wnuka, aby w drodze ze szkoły czy pracy zrealizowali naszą e-receptę - wystarczy pełnomocnictwo udzielone w Internetowym Koncie Pacjenta - wyjaśnia Janusz Cieszyński. - A dla osób, które preferują tradycyjne formy komunikacji - każda z e-usług w ochronie zdrowia jest dostępna w postaci wydruku informacyjnego - dodaje.

Najwięcej e-recept w Łódzkiem otrzymują pacjenci w wieku 41-75 lat.

E-recepta w Łódzkiem

Liczba placówek, które wystawiają e-recepty ciągle rośnie. Teraz jest to już niemal 300 placówek. Uprawnienia do wystawiania recept ma już ponad 631 lekarzy i lekarzy stomatologów.Recepty otrzymało już niemal 50 tysięcy pacjentów w każdym wieku.

Załóż profil zaufany w NFZ

Internetowe Konto Pacjenta to konto, na którym gromadzą się wszystkie informacje o Twoim leczeniu. Możesz się na nie zalogować np. profilem zaufanym. Profil zaufany można założyć bez wychodzenia z domu - online z wykorzystaniem elektronicznych usług banku, którego jesteś klientem. Możesz także zarejestrować się w serwisie pz.gov.pl i potwierdzić swój profil w jednym z 1.500 punktów potwierdzających w całej Polsce (działają one w oddziałach NFZ, urzędach gminy, urzędach skarbowych). Zarówno listę banków, jak i punktów potwierdzających można znaleźć na stronie pz.gov.pl. Pamiętajmy, że profil zaufany przyda się nie tylko do logowana na swoim koncie IKP. Dzięki profilowi zaufanemu można korzystać z setek usług online na wielu portalach urzędowych, czyli załatwiać ważne sprawy bez wychodzenia z domu.

Ważne! Aby potwierdzić profil zaufany należy zabrać ze sobą dowód osobisty i telefon komórkowy.

Można zgłosić się do NFZ

Profil można też założyć w każdej z siedzib Narodowego Funduszy Zdrowia w całym województwie:

Odpowiedź na wszystkie pytania uzyskamy pod numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta: 800 190 590.

IKP to nie tylko e-recepty

Co znajdziesz na Internetowym Koncie Pacjenta?

Znajdziesz tam też m.in. informacje o: miejscach, w których możesz się leczyć; receptach i skierowaniach wystawionych dla Twoich bliskich; wysokości płaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Patrycja Wacławska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.