Twórcy ludowi znów się spisali

Czytaj dalej
Fot. Maja Stankewicz
Maja Stankiewicz

Twórcy ludowi znów się spisali

Maja Stankiewicz

Blisko 300 prac nadesłano na 54 Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk. Wczoraj poznaliśmy laureatów.

„Wiosnę na Pałukach” rozpoczyna w Szubinie od lat konkurs sztuki ludowej. Tak było też wczoraj. - Ponad pół wieku temu, gdy ogłoszono pierwsza edycję nikt nie spodziewał się, że tak długo konkurs będzie trwał - podkreślała przed ogłoszeniem wyników Wanda Szkulmowska, przewodnicząca jury. Jak wielki to prestiż, ale i obciążenie dla organizatorów mówiła Alina Gordon, dyrektor Szubińskiego Domu Kultury

Mimo upływających lat zainteresowanie wciąż jest duże. W tym roku zgłoszono na konkurs 295 prac wykonanych przez 69 autorów, mieszkańców powiatów: nakielskiego, żnińskiego i wągrowieckiego. Ponad sto prac wykonali w tym roku na konkurs dzieci i młodzież. To zasługa instruktorów. Jury nagrodziło ich zasługi. Podziękowania trafiły do Krystyny Ługiewicz z Bożejewiczek (hafty), Małgorzaty Bołki z Szubina (zdobnictwo) oraz rzeźbiarzy: Piotra Wolińskiego z Kcyni i Eugeniusza Izdebskiego ze Żnina. Ich uczniowie od lat zdobywają w konkursie nagrody.

- W tym roku w grupie prac hafciarskich nadesłano zdecydowanie więcej elementów tradycyjnego ubioru pałuckiego, w szczególności czepców - oceniło jury. Jurorzy z zadowoleniem zauważyli, że na czepcach są poprawne, tradycyjne wzory pałuckie. Pojawiły się też trudne do wykonania czepce na tiulu. -Pozostałe elementy ubioru - kryzy, koszule, halki i fartuchy także mają poprawnie zakomponowane wzory - oceniła komisja.

Nagrodę specjalną za haft otrzymała wczoraj Halina Kaszewska z Szubina. Nagrody pierwsze przyznano aż trzy. Otrzymały je: Maria Tomczyk (Żalice), Violetta Łochowicz (Brachlin) i Helena Konieczka z Barcina. Drugą nagrodą jury uhonorowało hafciarki: Lidię Kierejewską i Marię Kwiatkowską (obie z Kcyni) oraz Iwonę Nowak z Budziszewa.

Nagroda trzecia trafiła do: Krystyny Ługiewicz, a także Krystyny Różańskiej (Rygielsko), Krystyny Bylickiej (Kominek) i Renaty Adamczyk (Łaziska). Sześć hafciarek otrzymało wyróżnienia., to mieszkanki powiatów żnińskiego i wągrowie-ckiego. Wyróżnienie otrzymała wczoraj także, w kategorii haft dzieci i młodzieży, Patrycja Szewczuga z Kcyni.

Wśród rzeźbiarzy pierwsza nagrodą podzielili się Piotr Woliński i Eugeniusz Izdebski. Nagroda trzecia trafiła do Eryka Tubiszewskiego z Kcyni, a wyróżnienie dla Jana Makowieckiego z Szubina.

O nagrodach w pozostałych kategoriach napiszemy w kolejnym wydaniu.

Uroczystość uświetnił występ zespołu „Jesienny kwiat” z Szubina, który w tym roku świętuje 15-lecie działalności.

Maja Stankiewicz

Obsługuję teren powiatu nakielskiego. Czasami zajmuję się też problemami Czytelników z gmin podbydgoskich. Bliskie są mi tematy związane z kulturą, historią, rozrywką, ale też z życiem codziennym mieszkańców

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.