Olga Krzyżyk

Tychy: rowery miejskie wypożyczono ponad 22 tysiące razy. Koniec sezonu 2018

Tyski Rower Miejski Fot. mat. UM Tychy Tyski Rower Miejski
Olga Krzyżyk

W ośmiu miastach Górnośląsko-Zagłebiowskiej Metropolii są systemy rowerów miejskich. Ich funkcjonowanie podsumowano już w Tychach, Świętochłowicach i Siemianowicach Śląskich.

Skończył się drugi sezon roweru miejskiego w Tychach. Mieszkańcy przez pięć miesięcy mieli do dyspozycji 60 rowerów w 7 stacjach wypożyczeń w mieście. W ostatni dzień października zakończył się sezon Tyskiego Roweru Miejskiego firmy Nextbike Polska. Tyszanie przez pięć miesięcy wypożyczyli ponad 22 tys. razy rowery miejskie. W tyskim systemie zarejestrowanych jest 6 tys. użytkowników.

W 2017 roku Tyski Rower Miejski uruchomiono pierwszy raz, jako program pilotażowy. Pomysł się sprawdził, dlatego w 2018 roku tyszanie mieli do dyspozycji 7 stacji wypożyczeń i 60 rowerów, w tym rowerów familijnych, typu cargo, tandemów, rowerków dziecięcych i roweru trójkołowego.

- Te wyniki nie są dla mnie zaskoczeniem. Tyszanie uwielbiają jeździć na rowerze, coraz częściej także wykorzystują ten środek transportu, by dojechać np. do pracy, dlatego inwestujemy w infrastrukturę dla rowerzystów, tworzymy nowe ścieżki rowerowe, stacje napraw rowerów i wspieramy wiele innych inicjatyw tworzonych z myślą o cyklistach - mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Mieszkańcy Tychów najczęściej wypożyczali rowery na stacjach: Paprocany, Piłsudskiego Targowisko i plac Baczyńskiego. Najpopularniejsza trasa prowadziła ze stacji Piłsudskiego Targowisko do stacji Paprocany i z powrotem.

Miesiąc wcześniej, bo ostatniego dnia września, zakończył się z kolei pilotażowy program „Świętochłowicki Rower Miejski - Wakacyjny Program Pilotażowy 2018”, który trwał trzy miesiące. W mieście przez ten czas były cztery stacje wypożyczeń rowerów, a mieszkańcy mogli korzystać z 32 rowerów firmy Nextbike Polska. W systemie zarejestrowało się ponad tysiąc osób (dokładnie 1094 osoby). Użytkownicy najchętniej korzystali ze stacji Skałka, przy ul. Bytomskiej w okolicy siedziby OSiR Skałka. Teraz przed urzędnikami analiza danych z programu pilotażowego, która pozwoli w przyszłym roku określić, ile będzie potrzebnych stacji. Operator zostanie wybrany w nowym postępowaniu przetargowym.

Do 30 września 2018 można było wypożyczać rowery także w Siemianowicach Śląskich. W tym mieście wypożyczono ponad 7,6 tys. razy, a w systemie zarejestrowało się prawie 1900 użytkowników. W ramach metropolii systemy rowerów miejskich działają również w Chorzowie, Katowicach, Sosnowcu, Zabrzu i Gliwicach - np. w Katowicach będzie można jeździć do połowy grudnia.

Olga Krzyżyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.