Olga Krzyżyk

Tychy: rowery miejskie wypożyczono ponad 22 tysiące razy. Koniec sezonu 2018

Tyski Rower Miejski Fot. mat. UM Tychy Tyski Rower Miejski
Olga Krzyżyk

W ośmiu miastach Górnośląsko-Zagłebiowskiej Metropolii są systemy rowerów miejskich. Ich funkcjonowanie podsumowano już w Tychach, Świętochłowicach i Siemianowicach Śląskich.

Skończył się drugi sezon roweru miejskiego w Tychach. Mieszkańcy przez pięć miesięcy mieli do dyspozycji 60 rowerów w 7 stacjach wypożyczeń w mieście. W ostatni dzień października zakończył się sezon Tyskiego Roweru Miejskiego firmy Nextbike Polska. Tyszanie przez pięć miesięcy wypożyczyli ponad 22 tys. razy rowery miejskie. W tyskim systemie zarejestrowanych jest 6 tys. użytkowników.

W 2017 roku Tyski Rower Miejski uruchomiono pierwszy raz, jako program pilotażowy. Pomysł się sprawdził, dlatego w 2018 roku tyszanie mieli do dyspozycji 7 stacji wypożyczeń i 60 rowerów, w tym rowerów familijnych, typu cargo, tandemów, rowerków dziecięcych i roweru trójkołowego.

- Te wyniki nie są dla mnie zaskoczeniem. Tyszanie uwielbiają jeździć na rowerze, coraz częściej także wykorzystują ten środek transportu, by dojechać np. do pracy, dlatego inwestujemy w infrastrukturę dla rowerzystów, tworzymy nowe ścieżki rowerowe, stacje napraw rowerów i wspieramy wiele innych inicjatyw tworzonych z myślą o cyklistach - mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Mieszkańcy Tychów najczęściej wypożyczali rowery na stacjach: Paprocany, Piłsudskiego Targowisko i plac Baczyńskiego. Najpopularniejsza trasa prowadziła ze stacji Piłsudskiego Targowisko do stacji Paprocany i z powrotem.

Miesiąc wcześniej, bo ostatniego dnia września, zakończył się z kolei pilotażowy program „Świętochłowicki Rower Miejski - Wakacyjny Program Pilotażowy 2018”, który trwał trzy miesiące. W mieście przez ten czas były cztery stacje wypożyczeń rowerów, a mieszkańcy mogli korzystać z 32 rowerów firmy Nextbike Polska. W systemie zarejestrowało się ponad tysiąc osób (dokładnie 1094 osoby). Użytkownicy najchętniej korzystali ze stacji Skałka, przy ul. Bytomskiej w okolicy siedziby OSiR Skałka. Teraz przed urzędnikami analiza danych z programu pilotażowego, która pozwoli w przyszłym roku określić, ile będzie potrzebnych stacji. Operator zostanie wybrany w nowym postępowaniu przetargowym.

Do 30 września 2018 można było wypożyczać rowery także w Siemianowicach Śląskich. W tym mieście wypożyczono ponad 7,6 tys. razy, a w systemie zarejestrowało się prawie 1900 użytkowników. W ramach metropolii systemy rowerów miejskich działają również w Chorzowie, Katowicach, Sosnowcu, Zabrzu i Gliwicach - np. w Katowicach będzie można jeździć do połowy grudnia.

Olga Krzyżyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.