Tykocin

Czytaj dalej
Materiał informacyjny

Tykocin

Materiał informacyjny

Powrót do serwisu "30 lat podlaskiego samorządu"

URZĄD MIEJSKI W TYKOCINIE
ul. 11 Listopada 8
16 – 080 Tykocin
tel.: 85 718 16 27
fax: 85 686 93 12
e-mail: sekretariat@umtykocin.pl
www.umtykocin.pl

Tykocin

Tykocin, od chwili założenia, odgrywa istotną rolę na mapie Podlasia. Jest zarówno jednym z najstarszych, jak i najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc w województwie. Leży w sercu Podlasia – to tu spotykają się szlaki z ziemi mazowieckiej, jezior warmińsko-mazurskich, ziemi augustowskiej, biebrzańskiego rozlewiska i lasów, które sięgają Puszczy Białowieskiej i Knyszyńskiej.

Oblicze miasta ukształtowało wielowiekowe współistnienie ludności różnych narodowości i wyznań. Swoje miejsce znaleźli tu Polacy, Litwini, Białorusini, a od XVI wieku handlowali tu z powodzeniem przybyli z Grodna Żydzi. Tatarzy współtworzyli obronę zamkową, a spuścizną po nich są nazwy miejscowości.

Tykocin

Dogodne położenie przy przeprawie przez Narew przyczyniło się do dynamicznego rozwoju miasta, które szybko stało się prężnym ośrodkiem administracyjnym i gospodarczym. Głownie rozwinięto przemysł spożywczy, z browarami, gorzelniami i młynami. Kwitł handel w porcie rzecznym, powstało wiele spichrzów, gdzie składowano zboże i towary leśne, które przez Narew, Bug i Wisłę spławiano do Gdańska. Handlowano także z Norymbergią, Lipskiem i Królewcem.

Tykocin

Tykocin to miasto z wyjątkową energią. Zabytki świadczące o bogatej historii, wspaniała kuchnia, miejsce spotkań wielu kultur i narodów oraz przepiękna natura na wyciągnięcie ręki – wszystko, co piękne na Podlasiu, znajdziecie Państwo w Tykocinie. Klimat naszego miasta tworzą pasjonaci historii, tradycji i przedsiębiorczości. Bogata oferta turystyczna to efekt ogromnej otwartości, życzliwości i gościnności wprost z epoki staropolskiej.

Czy warto odwiedzić Tykocin? Na pewno tak, ale jeszcze ważniejsze od jednorazowych odwiedzin jest bywanie w naszym mieście. Dzięki pracy mieszkańców, wsparciu samorządu powiatowego i wojewódzkiego z każdym rokiem Tykocin staje się salonem Podlasia. Miejscem, które tętni życiem, a jednocześnie pozwala wypocząć na łonie przyrody. Cieszę się, że już wkrótce turyści będą mogli korzystać także z nowych atrakcji wzdłuż całego brzegu Narwi. Port Tykocin był zawsze oknem na świat dla całego Podlasia, mam nadzieję, że i dziś zachęci do przybycia, poznania wyjątkowego miasta spotkań, dialogu i trwania wspaniałych zabytków tuż obok zapierającej dech w piersiach flory i fauny. Zapraszam serdecznie do Tykocina!

Tykocin

Tykocin ma bogatą, wielowiekową historię. O roli dóbr tykocińskich świadczy fakt, iż znajdowały się tu królewski skarbiec oraz arsenał. Największy rozkwit przypada na czas, gdy było to miasto królewskie, otoczone troskliwą opieką Zygmunta Augusta, czy Stefana Batorego.

Znajduje się tu ponad 100 zabytków, które są odzwierciedleniem historii miasta. Do najważniejszych z nich należy Zamek w Tykocinie, który niegdyś był największą twierdzą królewską w Polsce. Na głównym placu w mieście znajduje się Pomnik Stefana Czarnieckiego, drugi najstarszy świecki pomnik w Polsce. Barokowy kościół pw. Trójcy Przenajświętszej, który dzięki swej okazałości sprawił, iż nosi miano podlaskiej perły baroku. Tuż obok znajduje się Alumnat, czyli pierwszy w Polsce dom wojskowy dla żołnierzy-weteranów. To właśnie w Tykocinie ustanowiony został Order Orła Białego, najważniejsze odznaczenie w Polsce. Pamiątką po zamieszkałych tu licznie mieszkańcach narodowości żydowskiej jest Wielka Synagoga – jedna z najstarszych i największych w Polsce bożnic.

Tykocin

Ze względu na bogatą historię Tykocin jest miejscowością bardzo atrakcyjną turystycznie. Sam układ urbanistyczny miasteczka jest pełną uroku, staropolską i rzadko spotykaną formą. Wyjątkowa przyrodniczo okolica, zachęca do spacerów i korzystania z istniejących szlaków turystycznych. Bliskość Narwiańskiego Parku Narodowego, Biebrzańskiego Parku Narodowego i Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej sprawia, że nasze miasto daje możliwość poznania unikatowej przyrody.

Tykocin dziś to prężnie rozwijająca się społeczność, wiele atrakcyjnych i oferujących najsmaczniejsze jedzenie restauracji zachęcających do kulinarnych podbojów. Bogata kultura miasta to liczni twórcy i wydarzenia będące wizytówką całego regionu – Tykocińska Biesiada Miodowa, Dni Tykocina oraz największa zimowa rekonstrukcja w kraju – Szturm Zamku w Tykocinie.

Setki tysięcy turystów odwiedza to wyjątkowe miejsce o bogatej historii i znakomitym położeniu. Zapraszamy do odwiedzenia królewskiego miasta Tykocina – salonu i serca Podlasia.

Nasza akcja

Mija 30 lat od samorządowej reformy, która rozpoczęła proces decentralizacji państwa polskiego. Mieszkanki i mieszkańcy polskich miast i wsi zyskali realny wpływ na swoje najbliższe otoczenie. Rok jubileuszowy to znakomita okazja, aby docenić osiągnięcia samorządów województwa podlaskiego i zaprezentować je wszystkim mieszkańcom naszego regionu.
Wierzymy, że taka forma promocji podlaskich gmin będzie świetnym sposobem na uczczenie jubileuszu 30-lecia samorządności, opowiedzenia o historii, zrealizowanych inwestycjach, sukcesach i przemianach na przestrzeni tych trzech dekad. W związku z tym jubileuszem zaplanowaliśmy cykl publikacji poświęconych samorządom. ZAPRASZAMY DO POZNAWANIA INNYCH PODLASKICH GMIN.

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.