Tym razem mniej utrudnień, ale zmian nie brakuje. Od niedzieli obowiązywać będzie nowy rozkład jazdy pociągów

Czytaj dalej
Fot. karina trojok
Tomasz Szymczyk

Tym razem mniej utrudnień, ale zmian nie brakuje. Od niedzieli obowiązywać będzie nowy rozkład jazdy pociągów

Tomasz Szymczyk

Od 1 września w całym kraju obowiązywać będzie kolejna odsłona rocznego rozkładu jazdy pociągów. W województwie śląskim najwięcej utrudnień będzie w rejonie Częstochowy, Cieszyna i Żywca. W poniedziałek, 2 września, z DZ nowy rozkład jazdy z najważniejszych stacji regionu!

Tym razem rozkład jazdy pociągów nie zmienia się aż tak bardzo. Podróżni z terenu województwa śląskiego nadal będą odczuwać skutki prowadzonych tu przez zarządcę infrastruktury - spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe - prac remontowych.

Tak będzie m.in. na najbardziej popularnej wśród pasażerów linii z Gliwic przez Katowice i Sosnowiec do Częstochowy. Z uwagi na prace remontowe na odcinkach Zawiercie - Myszków i Poraj - Częstochowa, gdzie pociągi w obu kierunkach jeżdżą po jednym torze, niektóre pociągi zostaną skierowane na drogę okrężną przez Częstochowę Mirów i Częstochowę Stradom.

Prace remontowe będą się toczyć również na południu województwa. Z tego właśnie powodu na linii Zebrzydowice- Cieszyn do 6 października zamiast pociągów będzie kursować zastępcza komunikacja autobusowa. Od 2 września do 11 października pociągi z kierunku Katowic, Bielska-Białej i Żywca będą dojeżdżać tylko do Milówki. Między Milówką a Zwardoniem pasażerów zabiorą autobusy komunikacji zastępczej.

Okresowo autobusy będą kursować na całym odcinku Żywiec - Zwardoń. Pociąg „Ornak” do Zakopanego nadal będzie jeździć objazdem przez Wadowice, ale 7 i 8 września dojedzie tylko do Chabówki, skąd w Tatry pasażerów zabiorą autobusy. Okresowo utrudnień należy się spodziewać również na trasach Katowice Ligota- Tychy oraz Żory - Pszczyna.

Zmiany w siatce połączeń przewiduje również PKP Intercity. Kursujące przez Katowice pociągi „Sztygar” i „Morcinek” - dotychczas z Wrocławia do Radomia - zostaną wydłużone do Warszawy. Najwięcej utrudnień szykuje się w rejonie Krakowa. Z uwagi na toczące się tam prace modernizacyjne nie wszystkie pociągi dojadą do dworca Kraków Główny.

Niewielkie zmiany zajdą w rozkładzie jazdy Przewozów Regionalnych, które obsługują tzw. połączenia stykowe na granicy województwa śląskiego i województw sąsiednich. Okresowo zastępcza komunikacja autobusowa będzie funkcjonować m.in. na trasach Gliwice - Kędzierzyn-Koźle, Czechowice-Dziedzice - Oświęcim czy Jaworzno Szczakowa - Trzebinia. Pociągi z Gliwic do Opola nie zatrzymają się za to na stacji Opole Groszowice.

Wchodząca w życie w niedzielę wersja rocznego rozkładu jazdy pociągów będzie obowiązywać do 19 października.

Tomasz Szymczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.