Janina Waszczuk

Tysiąclatce stuknęło 50 lat. Zmieniła się i ma inne imię

Taki jubileusz  nie mógł się obyć bez  jubileuszowego tortu. Smakował wyśmienicie, ale wcześniej odśpiewano sto lat i  życzono sobie, aby się ponownie Fot. Janina Waszczuk Taki jubileusz nie mógł się obyć bez jubileuszowego tortu. Smakował wyśmienicie, ale wcześniej odśpiewano sto lat i życzono sobie, aby się ponownie spotkać za jakiś czas.
Janina Waszczuk

Budynek Szkoły Podstawowej w Pruszczu w gminie Gostycyn ma 50 lat, zbudowano go w ramach czynu społecznego. Z tej okazji był także zjazd absolwentów.

Szkoła powszechna mieściła się w budynku przy obecnej ulicy Kościelnej. Zanim powstał budynek nowej szkoły, na terenie planowanej budowy wybudowano najpierw studnię głębinową. 10 października 1965 r. rozpoczęto prace ziemne i włączyło się miejscowe społeczeństwo. Dziewięć dni później było spotkanie członków komitetu rodzicielskiego, aktywu młodzieżowego oraz samorządu lokalnego, podczas którego przepracowano po 16 godzin przy wykopach pod piwnice i fundamenty.

Młodzież szkolna wypracowała 100 godzin. Przy zakładaniu elektryki pomagali kolejarze i rolnicy. Elektryfikację ukończono 28 października 1965 r. 9 listopada zalano fundamenty szkoły, a już 12 listopada z powodu silnych mrozów przerwano budowę, ustawiono słupki ogrodzeniowe, a w sylwestra pojawił się pierwszy dźwig i zamontowano tablicę informacyjną o budowie szkoły.

Taki jubileusz  nie mógł się obyć bez  jubileuszowego tortu. Smakował wyśmienicie, ale wcześniej odśpiewano sto lat i  życzono sobie, aby się ponownie
Janina Waszczuk Na pięćdziesięciolecie zaproszono absolwentów tej szkoły z wszystkich lat. Nie zabrakło wspólnej fotki

Wiosną 1966 r. tempo budowy przyspieszono i równocześnie rozpoczęto budowę domu nauczycielskiego przy szkole. W czerwcu tego samego roku rozpoczęto prace wewnętrzne w budynku szkoły. Były to prace hydrauliczne, elektromonterskie i stolarskie. Wykonano też podłogi. Prac porządkowych przy nowym budynku podjęły się miejscowe kobiety w czynie społecznym. 1 września 1966 rok szkolny rozpoczęto jeszcze w starym budynku i wynajętych pomieszczeniach na klasy, a pod koniec miesiąca miejscowa ludność zrobiła wstępną przeprowadzkę mebli. Włączyło się też Kółko Rolnicze. 2 października 1965 r. na mocy aktu Kuratorium Okręgu Szkolnego Bydgoskiego, na wniosek Wydziału Oświaty i Kultury w Tucholi Szkole Podstawowej w Pruszczu nadano imię 22 Lipca. 5 października 1966 r. dokonano odbioru technicznego szkoły.

23 października o godz. 14 było uroczyste otwarcie nowej placówki „Pomnika Tysiąclecia“.

Przepiękny program artystyczny z okazji otwarcia przygotowała Henryka Grabowska z uczniami. Dzień później uczniowie po raz pierwszy zasiedli w szkolnych ławach. W grudniu w Szkole Podstawowej w Pruszczu była konferencja kierowników szkół. Szkoła świeciła przykładem, władze chwaliły się nią i robiono tam lekcje pokazowe, wizytacje także były właśnie w tej placówce.

Dwa lata po otwarciu w ramach Harcerskiej Niedzieli Czynów Społecznych odbywa się urządzanie boiska sportowego przy budynku szkoły. 1 września 1971 r. naukę w szkole rozpoczynają uczniowie z Bagienicy, gdyż Szkoła Podstawowa w Pruszczu staje się Zbiorczą Szkołą Podstawową. 1 września 1983 roku dyrektorem szkoły zostaje pan Marek Wojtis. Natomiast pięć lat później funkcję tę zaczyna sprawować Piotr Graczykowski. W 1988 r. po raz pierwszy w historii szkoły uczczono Święto Niepodległości.

Taki jubileusz  nie mógł się obyć bez  jubileuszowego tortu. Smakował wyśmienicie, ale wcześniej odśpiewano sto lat i  życzono sobie, aby się ponownie
Janina Waszczuk Anna Ziegler, obecna dyrektorka szkoły na uroczystości pokazywała stare fotografie.

Rok 1990/1991 jest przełomem, gdyż do szkół wraca nauczanie religii. W tym czasie do szkoły uczęszczało 145 uczniów. W 1995 r. dyrektoruje Barbara Słoniewicz. W szkole jest już 162 uczniów. Od 1 września 1997 uczniowie z Bagienicy są dowożeni do szkoły autobusem szkolnym, kończy się długie czekanie na mało punktualny, jak na ówczesne czasy PKS. W roku szkolnym 1998/1999 funkcję dyrektora przejmuje Anna Ziegler, nauczycielka ze szkoły w Wielkim Mędromierzu. Sprawuje funkcję do dziś.

Na jubileusz 50-lecia budynku przygotowano szereg imprez. Przyjechali absolwenci, a dla wszystkich, którzy się zgłosili, były okolicznościowe pamiątki.

Janina Waszczuk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.